Detské centrum Detské centrum Základné informácie Projekty DC Plán
podujatí
Pomôžte
nám
Ďakujeme
za pomoc
Archív Diskusia
Detské centrum Diskusia > Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? SK   I   EN   I   PL   I   DE   I   FR
Späť
Detské centrum

Mapa stránky

Vyhľadávanie

INTRANET DC
Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? Vytlač článok Vytlač článok

Vážení profesionálni náhradní rodičia, záujemci o túto profesiu ale aj ďalší návštevníci tejto web stránky, zapojte sa prosím do diskusie na  tému, ako sa Vám podarilo (ne)zamestnať ako profesionálny rodič. Zdá sa, že problém plných detských domovov nie je v nezáujme o profesiu profesionálneho rodiča, ale ešte stále skôr v nezáujme alebo v neschopnosti tých, ktorí by mali zariadiť, aby podľa možnosti všetky deti mohli vyrastať v rodine. Túto diskusiu môžete použiť aj pokiaľ hľadáte zamestnanie ako profesionálny rodič, resp. pre zamestnávateľov, ak hľadajú profesionálnych rodičov.

 

Na Vaše otázky za DC-SK budú odpovedať:

 

vblprezident_180_225

PaedDr. Viktor Blaho, prezident(e-mail code)detskecentrum.sk

prezident DC-SK

 


PhDr. Silvia Pančíková, pancikova(e-mail code)detskecentrum.sk

riaditeľka pobytových opatrení CDR DC-SK,

 

sona_100_290


Mgr. et Bc. Soňa Balážová, psycholog(e-mail code)detskecentrum.sk

psychológ CDR DC-SK,

 

Očakávame tiež, že do diskusie sa zapoja aj ďalší navštevníci tejto  stránky, či to už budú odborníci k danej téme, profesionálni a iní náhradní rodičia alebo aj laická verejnosť.

 

E-mailová adresa diskutujúceho (ak ju diskutujúci uvedie), je prístupná, keď kliknete v diskusnom príspevku na jeho meno!

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANE

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   Pridaj príspevok Pridaj príspevok
Olga (3.8.2012, 16:22:45) Odpovedz Odpovedz
Re: poradí niekto?
Dobrý deň prajem, my to robíme takto: Kúpime drahšiu vec na jedno dieťa a jemu to aj vyúčtujeme, v praxi to znamená, že to zaplatíme z peňazí všetkých troch detí a ten komu sme to vyúčtovali má akoby "dlh" a ten splatí každým ďalším príspevkom, pokiaľ sa nám v predchádzajúcom období nepodarilo našetriť dostatok prostriedkov, alebo vec ktorú kupujeme sme nemali dlhodobejšie plánovanú. Pokiaľ sú to súrodenci nie je v tom žiadny problém, pretože kúpené veci sú vlastne ich a vždy s nimi pôjdu ďalej a predpoklad rozdeľovania súrodencov asi u vás nie je. My im kupujeme aj tak, že to zaplatíme my a deťom to potom odúčtovávame,teda vyúčtovanie je napr. v marci, ale platia za to napr. 4 mesiace teda do júna, s odkazom na marcové vyúčtovanie aby to bolo v súlade s finančnými pravidlami pre kontrolóra jasné. Takto sa dajú platiť aj detské tábory, zálohovo vopred na niekoľko platieb. Musí to len sedieť po spočítaní. Málo úrazov a pekný zvyšok prázdnin.
Viktor Blaho (2.8.2012, 13:54:08) Odpovedz Odpovedz
Re: poradí niekto?
Nuž veru neviem prečo máte až taký problém. Trampolína pre deti je veľmi dobrá vec a ja ju vrelo odporúčam, no samozrejme netreba zabúdať na bezpečnosť detí! Je viacero možností, ako si ju kúpiť. Buď Vám ju kúpi detský domov a bude v inventári detského domova. Toto riešenie môže byť pre detský domov, tam kde je viacej rodín problematickejšie, a preto ďalšia možnosť je, že si ju kúpite z rozpočtu na deti, ktoré máte v profesionálnej rodine. Tam kde je viacej detí je to jednoduchšie. Tam kde je jedno dieťa, je treba prostriedky naakumulovať z viacerých mesiacov. Dobrá trampolína, ktorá znesie aj väčšiu záťaž do 150 kg, s priemerom 3 m stojí dnes už od 179,- Euro. Takúto sumu podľa mňa a nie len podľa mňa, ale aj podľa našich profesionálnych rodín, nie je až taký problém z ročného rozpočtu na deti v profi rodine ušetriť.
Lenka Šidlová (2.8.2012, 12:16:45) Odpovedz Odpovedz
poradí niekto?
Dobrý deň všetkým....asi môj príspevok nie je tak dôležitý, ako tu čítam,ale chcem Vás touto cestou požiadať o radu...mám v profi starostlivosti súrodenecké trio od 1,7r-7r...je leto a s partnerom sme deťom chceli kúpiť trampolínu...našli sme skvelú akciu ale aj tak jej hodnota sa nevtesnela do výšky vecného príspevku /po odpočítaní stravy/ jedného dieťaťa. Informovala som sa preto na možnosť iného spôsobu kúpy, avšak kompetentní v DeD mi nevedeli poradiť...rozpísanie na viacero detí nie je možné, vlastne samotní kompetentní ma vyzvali, aby som si to vyzistila a dala im vedetieť...prišlo mi to veľmi neprofesionálne, ale nad tým sa dokážem povzniesť...nenašiel by sa medzi vami niekto, kto by poradil, alebo niekto-čo má nejaké skúsenosti s niečim podobným???...kôli trampolíne chodíme s deťmi 7 km do blízkeho centra, takto by ju mali pekne domka na trávniku...vďaka za všetky odpovede
Viktor Blaho (30.7.2012, 14:56:43) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: tretie dieťa
Dobrý deň! Trochu by som si dovolil oponovať v tom, že zamestnávateľa profesionálneho rodiča predsa musí zaujímať koľko je v rodine ešte ďalších detí. To sú predsa popri ostatných informáciach tie základné údaje pre zamestnávateľa, na základe ktorých sa rozhoduje, pri čom rešpektuje aj vôlu profesionálneho rodiča, že koľko detí do profesionálnej rodiny umiestni. Ak sa zamestnávateľ dohodne s profesionálnym rodičom, že vzhľadom napr. na vek profi rodiča, vzhľadom na bytové priestory, vzhľadom na ďalšie deti žijúce v rodine, sa bude starať len o 1 dieťa alebo 2 deti z detského domova, nemôže mu neskôr nanútiť 3 deti. Nesúhlas profesionálneho rodiča zobrať do rodiny ďalšie dieťa nemôže byť v tomto prípade ani kvalifikovaný dôvod na rozviazanie pracovného pomeru. Nezdá sa mi, že by sa našiel taký zamestnávateľ, ktorý by riskoval až tak, že do profesionálnej rodiny umiestni ďalšie dieťa aj napriek nevôli profesionálneho rodiča.
Olga (29.7.2012, 14:57:34) Odpovedz Odpovedz
Re: tretie dieťa
Dobrý deň, nepísali ste či sa vám nejaké deti vystriedali ale predpokladám že nie. Je to iste ťažké byť pod takýmto tlakom, prežili sme s manželom niečo podobné. Existuje však ochrana pred tlakom zamestnávateľa a ja vám ju odporúčam využiť, t.j. naštudovať si právne predpisy ako je napr. Zákonník práce. Právny predpis hovorí, že v profesionálnej rodine je možné poskytovať starostlivosť 1 najviac však 3 deťom, pokiaľ ide o manželov tak počet je 6 v prípadoch súrodeneckých skupín, ktoré nie je vhodné alebo možné rozdeliť, tento počet môže byť aj viac a tiež že výchova v profesionálnej rodine má prednosť pred ústavnou v skupine. Tiež treba zvážiť svoje možnosti ako uvádzate, no zamestnávateľ vám prácu môže nariadiť až do troch detí, je to v súlade s predpismi, pokiaľ túto prácu nezvládate alebo nemáte podmienky, je na zvážení i z vašej strany či pokračovať. Pracujete už 6 rokov a predpokladám, že na počiatku ste pri školení dostali tiež upovedomenie, že práca profesionálneho rodiča spočíva v hlavne v príprave detí na ďalšiu náhradnú starostlivosť, vo vašom prípade sa vám deti nemenili a preto nedokážete prijať zmeny. Sú rodičia a iste mi dajú za pravdu, že niekedy mali aj 3 a viac detí niekedy menej, počty sa menia a tým aj pohľad mnohých z nás záleží od tej ktorej situácie. Zamestnávateľ nemôže prihliadať ani na to, že máte v NRS iné deti, je to rozhodnutie vás a vašej rodiny, pracovnoprávneho vzťahu sa tieto veci netýkajú. Riaditeľ však nemá zákonné právo vás nútiť do nijakého výkonu na to sú predpisy, držte sa svojej pracovnej zmluvy, dodatok k nej nemusíte podpísať. Treba si ju však dobre preštudovať prípadne sa poradiť s kvalitným personalistom alebo právnikom, pretože riaditelia si všeobecne myslia že sú bohovia a môžu všetko, ale nie je to tak, no majú tiež mnoho možností ako dospieť k tomu čo potrebujú. T.č. sa vykonáva štúdia na vzorke vybraných profesionálnych rodín tak verme, že prinesie kvalitné ovocie, ktoré nebude prehnívať ako doteraz. Dobrá rada: Ak chcete pokračovať v tomto zamestnaní, nehovorte že nemáte podmienky a už vôbec nie, že vás deti unavujú a ste vyčerpaná, budí to dojem, že vlastne prácu nemáte rada a robíte ju preto lebo inú nemáte alebo si neviete zohnať. Zvážte svoje možnosti a ak to skutočne neviete prekonať ukončite pracovný pomer, bude to lepšie pre vás aj rodinu. V opačnom prípade si naštudujte predpisy, zatnite zuby a verte v lepšiu budúcnosť! Veľa šťastia.
Ľuba (26.7.2012, 15:00:24) Odpovedz Odpovedz
tretie dieťa
Dobrý deň, som profi rodič 6 rokov a od začiatku máme 2 dievčatá, dnes už 11 a 14 ročné. Okrem nich máme ešte 2 deti v inej forme NRS. Tento týždeň som sa dozvedela od pracovníkov DD, že podľa zákona nás budú tlačiť do toho, aby sme zobrali tretie dieťa. Alternatíva menšieho úväzku samozrejme neexistuje a kto nebude súhlasiť, postupne sa ho zbavia inými donucovacími prostriedkami ( kladú neprimerané požiadavky, až to niektorí vzdali). Máme možnosť sa brániť, že 2 deti nám na celý úväzok stačia? Nechceme ďalšie dieťa, naše 4 ma veľmi vyčerpávajú každý deň a netrúfam si a ani nemáme bytové podmienky pre ďalšie dieťa. Má riaditeľka pravdu, že 3 deti sú pevne stanovené zákonom a nie je v jej kompetencii, aby boli na jedného profi rodiča 2 deti? Ako sa môžem brániť? Sú platy stále v kompetencii riaditeľky alebo je nejaká zmena?Ďakujem za odpoveď.
Viktor Blaho (17.7.2012, 22:03:12) Odpovedz Odpovedz
Re: Profesionálny rodič áno či nie?
Môžete mi prosím poslať viac informácií o navrhovaných platoch na moju e-mailovú adresu viktor@detskecentrum.sk? Ďakujem!
Andrea (17.7.2012, 15:14:33) Odpovedz Odpovedz
Ďalšia sranda
ahojte ...chcem sa s Vami podeliť o ďalšiu skúsenosť ktorú som získala keď som sa informovala ohľadom PR v detskom domove v nitrianskom kraji...v jednom nemenovanom mi povedali , že nakoľko nemám stáleho partnera tak nemôžem mať deti lebo potrebuje dieťa autoritu a v druhom v Kolíňanoch tak tá riaditeľka to je totálna arogancia tak tá mi povedala, že pokial nemám svoje vlastné deti a mám 34 rokov tak neviem sa starať o deti..Tak toto ma fakt dorazilo...Vykašlať sa aj na celé profirodičovstvo na čo sa to robí keď robia rozdieli..Asi potrebuju poriadnu tučnú obálku do vačku aby sa človek dostal do výberového....Normálne kašlať aj na celé detské domovy , nech si tie deti nechaju...
Bibiana (11.7.2012, 18:35:26) Odpovedz Odpovedz
Re: Profesionálny rodič áno či nie?
Dobrý deň prajme, neviem či nejaké smernice existujú, štátne domovy pokiaľ viem žiadne nemajú, zato riaditelia v nich majú kompetencií ako prezident. Neviem koľko je tá suma, ktorá vás tak "nahnevala" alebo "šokovala", no napríklad 400 eur v hrubom pri jednom alebo dvoch deťoch je málo či veľa? Alebo aj vysokoškolák pri jednom alebo aj troch deťoch niekoľko rokov tá istá suma v čistom 540? Neviem, každý hovorí, že toto je poslanie, no aj poslanie niečo stojí, niekde ho treba realizovať a to niečo čím je náš dom potrebuje peniaze aby sme mali vodu, elektrinu a ostatné základné potreby. Je to veľmi podceňovaná práca, všetci o tom vedia a každý zo strachu mlčí, pretože ten kto sa ozve je buď, prepustený, alebo v lepšom prípade spacifikovaný. NO na druhej strane tie výsledky detí sú neporovnateľné s tými ktoré dosahujú v skupinách, ich stabilizácia a socializácia a aj radosť z maličkostí ako je ich vlastný úspech. Prajem Vám veľa šťastia a pevných nervov, pretože ich skutočne budete potrebovať. Nie s deťmi ale so systémom a tými,ktorí si myslia že majú neobmedzenú moc.
Iveta (11.7.2012, 13:01:44) Odpovedz Odpovedz
Profesionálny rodič áno či nie?
Dobrý deň vážení priatelia. Dovoľte, aby som sa aj ja zapojila do diskusie o profesionálnom rodičovstve. Som dlhoročnou pracovníčkou detského domova (vychovávateľka) s príslušným vzdelaním a praxou.V posledných dvoch rokoch sledujem intenzívnejšie "správy" o profesionálnych rodinách, keďže sama o tejto dráhe poslania uvažujem už niekoľko mesiacov. K tomuto ma vedie nielen moja prax, ale hlavne chuť naďalej pomáhať deťom, ktoré to potrebujú a poskytnúť im tak možnosť žiť (aj keď v dočasnej) v rodine.Čo ma však v posledných dňoch zarmútilo a donútilo zvažovať túto cestu? Nová smernica zriaďovateľa o odmeňovaní profesionálnych rodičov! Je priam výsmechom pre prácu, ktorú profesionálny rodič odvádza (verím, že každý!). To, že sa PR nezapočítavajú do mzdy žiadne nadčasy, príplatky, sviatky je, bohužiaľ, krutá realita aj keď nespravodlivá! Ale to, akými mzdami sú od 01.07.2012 profesionálny rodičia (bez ohľadu na vzdelanie a prax) "motivovaní" pre túto prácu je veľmi smutné! Keďže neviem, či sa táto skutočnosť týka iba trenčianskeho kraja, budem rada ak zareagujete na môj príspevok. So srdečným pozdravom Iveta.
zdenka (7.7.2012, 12:38:39) Odpovedz Odpovedz
hladanie púrace
Dobry deň. ja mam ukonceny kurz profesionalneho rodica no neviem sa zamestnat. Neviem ci v detskych domovoch je naozaj prvym kredom umiestnit detiii do rodiiin ked som po tolkom vyvolavaní nezamestnaNAA . Budem sa nadalej snazit, dufam ze raz sa mi to podarii a budem moct pomoct i ja detom ktory tro potrebuju
Katka (4.7.2012, 12:08:14) Odpovedz Odpovedz
profirodič hlada pracu
Dobry den,chcela by som sa spytat: mam pripravu profirodica cez upsvar v Malackach, som v databaze profirodicov. Momentalne pracujem pre jeden detsky domov ako pomocna vychovavatelka, ale stale chcem pracovat ako profimama,bohuzial,v tomto ded nemaju pre mna volne miesto profimama. naozaj ma bude ded kontaktovat ak ma najdu v databaze,alebo si vyberaju podla inych kriterii ? Mam podane ziadosti v kazdom ded v mojom okoli. Dakujem pekne. Katka
Viktor Blaho (23.6.2012, 13:39:04) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: pracovný čas profirodiča
Plne s Vami súhlasím, ale za pravdu dávam aj Božene. Zákonné nezmyselnosti otravujú, no postupom času sa dajú vymyslieť lepšie zákony, len to trochu trvá pokiaľ pochopíme, že doba už pokročila. Tých ľudských, neodborných, neprofesionálnych, nekompetentných, zbytočne byrokratických a ja neviem ešte akých nezmyselností, ktoré zožierajú aj zdravie, sa máme možnosť zbaviť už od začiatku. To by však pri výbere riaditeľov alebo ich nadriadených musel platiť rovnaký meter ako pri výberovom konaní a skúšobnej dobe vychovávateľov, či profesionálnych rodičov. Zo založenými rukami sa tiež nedá čakať, že to za nás niekto zmení.
Darča (22.6.2012, 21:30:55) Odpovedz Odpovedz
Re: pracovný čas profirodiča
Dobrý deň, tieto isté "nezmyselnosti" mi tiež boli proti mysli, ale po krátkom boji som to vzdala, každý mesiac podpíšem dochádzku a nezamýšľam sa nad tým, beriem to skôr s nadhľadom. Som šťastná, že môžem robiť túto prácu, veľmi ma napĺňa a mám konečne pocit, že robím niečo, čo ma naozaj baví a má zmysel. Povedala som si, že pokiaľ sa tým neškodí deťom, mne je to jedno. Dovolenku si tiež budem vyberať tak, že budem mať deti doma, predsa ich nedám do DeD. Starší pôjde na týždeň do detského tábora spolu s deťmi DeD, ale menšieho by som mala dať v tom čase do DeD, aby som si mohla vyčerpať dovolenku, no to predsa nemôžem urobiť, mám ho skoro rok, teraz si práve najviac uvedomuje, že som tu pre neho a ja by som ho "odložila". Človek, ktorý sa rozhodne pre túto prácu, musí to brať skôr ako poslanie a nie celkom ako zamestnanie. Je fajn, že existuje Zákonník práce, ale pre túto profesiu budú musieť urobiť osobitný, lebo má veľa špecifík. A to nebude tak skoro. K takémuto vnútornému pokoju, čo sa týka nezrovnalostí v pracovno-právnom vzťahu profirodič-DeD, som dospela postupne, keď som si uvedomila, že tie krásne, šťastné deti, ktoré mám doma, sú pre mňa tou najväčšou odmenou a nedám si to ničím pokaziť. Pre mňa je prvoradé, aby mohli deti s nami cestovať a aby som ich nemusela "odkladať" do DeD. Prajem Vám, aby ste tiež našli vnútorný pokoj a aby ste sa netrápili nad vecami, ktoré sa časom určite utrasú a všetky tie nezmysly s pracovným časom budú minulosťou. Veď čo môže byť krajšie, ako to, že ráno vstanem a "som v práci", večer líham a "som v práci", nemusím nikam cestovať, keď je zima alebo horúco, robím si program s deťmi, aký ja chcem
Viktor Blaho (22.6.2012, 1:49:27) Odpovedz Odpovedz
Re: pracovný čas profirodiča
Dobrý deň! Profesionálny rodič je podľa Zákonníka práce domácky zamestnanec, ktorý si rozvrhuje pracovnú dobu sám. V tomto prípade je požiadavka vypĺňať dochádzkové listy od 8,00 do 16,00 neopodstatnená a nezmyselná. Potom by išlo zo strany zamestnávateľa o nariadený pracovný čas a všetky ostatné hodiny by sa museli rátať do nadčasov, čo domáckemu zamestnancovi Zákonník práce aj tak neumožňuje. Čo sa týka nariadenej účasti profesionálneho rodiča na akciách detského domova predpokladám, že teda aj s deťmi, je podľa mňa zo strany zamestnávateľa minimálne neprofesionálne. Ak bez detí, tak hazarduje s bezpečnosťou detí a preberá na seba plnú zodpovednosť za ich bezpečnosť, ak to nezariadi ináč, predpokladám, že nie rozdelením týchto detí na potrebný čas do samostatných skupín detského domova. A čo sa týka účasti profesionálneho rodiča na pracovných poradách? Aj tu by si mal zamestnávateľ rozmyslieť, na aký čas Vás "odtrhne" od hlavnej náplne pracovnej činnosti profesionálneho rodiča. Ja navrhujem pracovné porady pre profesionálnych rodičov robiť pre všetkých osobitne od ďalších zamestnancov detského domova pretože ich problémy sú úplne odlišné, aj s programom pre ich deti, a potom priamo v profesionálnych rodinách, čo je pre zamestnávateľa asi aj ekonomickejšie.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   Pridaj príspevok Pridaj príspevok

DETSKÉ CENTRUM
SLOVENSKO

prvá slovenská spoločnosť 
pre pomoc deťom 
v náhradnej starostlivosti

dcded_230


Kontakt:


Detské centrum Slovensko
Child Centre Slovakia


K. Sidora 134
034 01 Ružomberok
Slovak Republic


GEO Location:

Lat. 49.066357 Long. 19.300817


tel. +421 44 43 41 636

fax +421 44 43 41 636

mobil +421 903 731 750

e-mail: detskecentrum(zavinac)detskecentrum.sk

 

Bankové spojenie:


VÚB 294547342/0200
BIC (SWIFT): SUBASKBX 
IBAN: SK7502000000000294547342

 

TATRA BANKA 2928876551/1100

BIC (SWIFT): TATRSKBX

IBAN: SK57 1100 0000 0029 2887 6551

 

IČO: 30226112

DIČ: 2020589098


Právna forma:
občianske združenie registrované Ministerstvom vnútra SR pod č. VVS/1-900/90-3487 dňa 15. 2.1991

 

najstaršia mimovládna, nezisková, dobrovoľnícka organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, pre pomoc a podporu deťom žijúcim v detských domovoch a v rodinných formách náhradnej starostlivosti, formujúca sa od roku 1979,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie14032/2006-I/21AK,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie prípravy profesionálnych náhradných rodičov, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie 14032/2006-I/21AK.


Dr.Oetker, s.r.o.

    generálny partner

    pre aktivity v prospech pomoci deťom
    v náhradných rodinách

droetker_282

 

 


• partneri pokračovanie •

 

 

 

Spolupracujúce organizácie:Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR


 

 

upsvar_logo_286

 

 

 

logozznded_280

 

logo_anr_125

 

Asociácia náhradných rodín

 

 

Dokumenty

Zákon o rodine

Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov ...,

 

Vyhláška MPSVaR SR č. 103/2018 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Zákonník práce

 

Program Centra pre deti a rodiny Detského centra Slovensko

Stanovy DC-SK

 

Platné pravidlá pretekov turistickej zdatnosti pre deti a mládež z detských domovov v SR zo 6. 5.2019


Kultúrno - poznávacia činnosť pre preteky turistickej zdatnosti detí a mládeže z detských domovov v roku 2019

 

 

 

2%

KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANEValid XHTML 1.0! Valid CSS!