Mapa stránky
INTRANET DC
|
 |
 |
 |
 |
Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom?
|
Vytlač článok
|
Vážení profesionálni náhradní rodičia, záujemci o túto profesiu ale aj ďalší návštevníci tejto web stránky, zapojte sa prosím do diskusie na tému, ako sa Vám podarilo (ne)zamestnať ako profesionálny rodič. Zdá sa, že problém plných detských domovov nie je v nezáujme o profesiu profesionálneho rodiča, ale ešte stále skôr v nezáujme alebo v neschopnosti tých, ktorí by mali zariadiť, aby podľa možnosti všetky deti mohli vyrastať v rodine. Túto diskusiu môžete použiť aj pokiaľ hľadáte zamestnanie ako profesionálny rodič, resp. pre zamestnávateľov, ak hľadajú profesionálnych rodičov.
Na Vaše otázky za DC-SK budú odpovedať:

PaedDr. Viktor Blaho, prezident(e-mail code)detskecentrum.sk
prezident DC-SK

PhDr. Silvia Pančíková, pancikova(e-mail code)detskecentrum.sk
riaditeľka pobytových opatrení CDR DC-SK,

Mgr. et Bc. Soňa Balážová, psycholog(e-mail code)detskecentrum.sk
psychológ CDR DC-SK,
Očakávame tiež, že do diskusie sa zapoja aj ďalší navštevníci tejto stránky, či to už budú odborníci k danej téme, profesionálni a iní náhradní rodičia alebo aj laická verejnosť.
E-mailová adresa diskutujúceho (ak ju diskutujúci uvedie), je prístupná, keď kliknete v diskusnom príspevku na jeho meno!
|
 |
 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
|
Pridaj príspevok
|
 |
 |
Re: vzdelanie
Dobrý deň Mirka, maturita je podmienkou k výkonu práce profesionálneho rodiča.
|
Hľadám si miesto ako profesionálny rodič
Dobý podvečer!Včera som ukončila kurz a 12.6.2013 si pôjdem po certifikát.Som vydatá,mám dve deti 7 a 10.Bývame v malej dedinke v okrese Lučenec/bližšie k Detve/.Máme veľký dom a záhradu,kde sa deti môžu vyblázniť.Mám vážny záujem stať sa profi rodičom,viem,čo táto práca obnáša. Za ponuky z detských zariadení,vopred ďakujem.
|
otázka
Dobrý večer.chcel by som sa opítať ked je manželka na materskej dovolenke či si kurz platí sama alebo ho má preplatení,počul som také niečo že sa v tokomto prípade prepláca ale nie som si istý dakujem Jano
|
vzdelanie
Dobrý večer.Chcela by som sa Vás spítať či je maturita podmienkou k tomu,aby sa človek mohol stať PR.Ja toťiž maturitu nemám,ale stať sa PR je mojou túžbou.Myslím si že ked ma človek srdce na správmom mieste a má vnom vela lásky vzdelanie nieje doležité.Mal by sa dať priestor aj ludem bez maturity.Alebo stačí ak ma jeden s partnerou maturitu??? Vopred Vám pekne dakujem za odpovď a prajem Vám vela úspechou vo vašej práci.Spozdravom Mirka
|
otázka
Dobrý den, už dlhšie sa zaoberám myšlienkou stať sa profes. rodičom.
Mám stredoškolské vzdelanie s maturitou, neviem však či je potrebé mať aj pedagog.vzdelanie, resp.či je podstatný odbor, druh sš.
Ďakujem.
p.s. Som nadšená že existuje takáto stránka.
mata
|
Re: Kto môže byť profesionálny rodič ?
Áno, samozrejme, že sa môžete stať profesionálnym rodičom, pokiaľ splníte ostatné predpísané podmienky a nájdete zamestnávateľa.
|
Kto môže byť profesionálny rodič ?
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či sa môžem stať profesionálnym rodičom i keď som samoživoteľka - teda rozvedená ? Syna mám už osamostatneného , som už aj babkou a mám pocit, že táto krásna činnosť by ma napĺňala a veľmi rada by som sa stala profesionálnou matkou.
Vopred ďakujem za odpoveď, prajem pekný deň
Szpyrcová Eva, Senica
|
Re: Re: Re: Re: Profesionálne rodičovstvo
Chcel by som uviesť veci do poriadku, a preto Vás musím trochu poopraviť. Miesto pod Slnkom, n.o. nevykonáva prípravu profesionálnych rodičov a ani ju nikdy nevykonávalo. Robia len prípravu na náhradné rodinné formy NS, a to pestúnsku starostlivosť a osvojenie. Overiť si to môžete na www.miestopodslnkom.sk. U nás v Detskom centre je teraz príprava v plnom prúde a ďalšia sa bude vykonávať od polovice septembra. Ďalšie informácie nájdete, keď kliknete na PROJEKTY DC.
|
Re: Re: Re: Profesionálne rodičovstvo
Prípravu na profesionálne rodičovstvo môžete absolvovať na ÚPSVaR, Odbor sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, alebo u akreditovaných subjektov: NÁVRAT, o.z., Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar, Miesto pod slnkom, n.o. Každý z týchto subjektov začína prípravu, ak má dostatočný počet záujemcov pre vytvorenie skupiny. Odporúčam Vám, aby ste v Košiciach navštívili ÚPSVaR na ul. Žižkovej 21, kde Vám poskytnú informácie o príprave na ÚPSVaR, v Košiciach ale poskytnú Vám aj kontakty na akreditované subjekty (prípradne si ich sama vyhľadajte na internete).
|
Re: Re: Profesionálne rodičovstvo
Ďakujem za odpoved, ešte by som Vás chcela poprosiť o informáciu, kedy je najbližší termín nového kurzu PR v Košiciach.Vdaka
|
Re: Re: Re: Re: dokladovanie výdavkov
Tomu rozumie asi každý, že vykonávacie predpisy, či už vyhláška ku zákonu alebo interný predpis musí byť v súlade so zákonom a nemyslím si, že detské domovy všeobecne túto zásadu porušujú. Som presvedčený, že interný vykonávací predpis o nakladaní s finančnými prostriedkami, pokiaľ nie je v rozpore so zákonom (rozpor so zákonom neznamená, že to čo nie je v zákone vyslovene uvedené je zakázané) je na pomoc aj profesionálnym rodičom. Majú jasné pravidlá, aby nemuseli byť stále "v strehu", čo si ten riaditeľ zase dnes vymyslí. Nechceli ste mi ale Vašim príspevkom povedať, že profesionálny rodič sa nemusí zodpovedať svojmu zamestnávateľovi ako nakladá s pridelenými finančnými prostriedkami, však nie? Alebo sa mýlim?
|
Re: Re: Re: dokladovanie výdavkov
Dobrý deň pán Blaho!
Presne o tom sme tu písali (okrem iného- ako je základné vybavenie dieťaťa v profesionálnej rodine a zvýšené náklady), že DeD sa snaží tvoriť interné predpisy pre svoju potrebu. Tak ešte raz.
Každý interný predpis musí byť v súlade s ustanoveniami zákona a z toho jednoznačne vyplýva , že vykonávacie predpisy sa musia pohybovať výlučne v medziach zákona. Vykonávaním zákona rozumieme najmä konkretizáciu niektorých jeho ustanovení, avšak celý vykonávací predpis musí byť formulovaný presne v intenciách zákona. Teda vykonávací predpis nemôže rozširovať alebo dopĺňať právnu úpravu nad rámec zákona, novo upravovať vzťahy doteraz v zákone neupravené či meniť alebo korigovať ustanovenia zákona.
Vždy a všetci- my PR ale aj Vy riaditelia a aj detský domov- sa musíme pohybovať v intenciách zákona a celý vykonávací predpis DeD a iného zariadenia musí byť formulovaný presne v intenciách zákona. A ani žiaden detský domov a jeho riaditeľ a ani interný vykonávací predpis nie je viac ako zákon. Takže aj dodržiavanie zákona je jedným z predpokladov vzájomnej serióznej spolupráce. Nie len kontrola. Nemyslíte?
|
Re: Re: dokladovanie výdavkov
Dobrý deň PR! Ja len aby som niektoré veci uviedol na správnu mieru, musím zareagovať. Profesionálny rodič je zamestnancom detského domova a riaditeľ ded je jeho zamestnávateľ. Profesionálny rodič je teda za účelné nakladanie so štátnymi prostriedkami, tak, aby tieto boli čo najviac prospešné zdravému vývinu zverenému dieťaťu, zodpovedný svojmu zamestnávateľovi. Riaditeľ detského domova je zase za nakladanie so štátnymi prostriedkami zodpovedný v plnej miere svojmu zamestnávateľovi, teda zriaďovateľovi detského domova, a ten je zase zodpovedný za účelné a úsporné čerpanie prideleného štátneho rozpočtu nadriadenému subjektu. Keď sa niečo stane, napr. že profesionálny rodič nevie zdôvodniť kde minul pridelené peniaze, môže prísť o svoje zamestnanie, riaditeľovi domova to tiež hrozí, za to, že nevie zdôvodniť, kde jeho "rodina" míňa peniaze, atď. Podľa mňa netreba rozdúchavať vášne tak ako ste to uviedli, citujem:" Vieš, mnohí zamestnanci DeD, vrátane riaditeľov, by veľmi ale veľmi chceli riadiť, čo môžeš a čo nemôžeš kúpiť dieťaťu, o ktoré sa staráš ako PR . Chcú mať asi pocit moci nad peniazmi, ktoré patria na úhradu výdavkov na dieťa v profesionálnej rodine a preto si vymýšľajú interné predpisy, ktoré sú ale porušením cit. zákona ...", atď, atď. Milá pani alebo pán PR, treba si uvedomiť, že profesionálny rodič je zodpovedný svojmu zamestnávateľovi, a ten v konečnom dôsledku nesie zodpovednosť za svojho zamestnanca. Aj keď je vo vyhláške napísané že profesionálny rodič vedie alebo nevedie evidenciu, to ešte neznamená, že nemusí zdôvodňovať, že kde minul pridelené peniaze (zvlášť, keď to nevidno na deťoch), aj keď "nákupy" nedokladuje účtovnými dokladmi. Na záver chcem povedal len toľko, že novelizácia predmetnej vyhlášky značne sťažila prácu riaditeľa, resp. osôb, ktoré sú zodpovedné za chod profesionálnych rodín v detskom domove, ale vôbec ich nezbavila povinnosti dosledovať, ako ich rodina narába s prideleným rozpočtom. Na jednej strane sa síce rodiny a nie len rodiny ale aj účtovníčka detského domova zbavili hromady účtovných dokladov ale na druhej strane si to vyžaduje iné ešte hodnovernejšie systémy kontroly, ako bola kontrola "bločkov". Tým samozrejme nemyslím šikanovanie, aby si profesionálna rodina kupovala namiesto polotučného mlieka nízkotučné alebo kravského masla rastlinné, ale v prvom rade, aby pridelené peniaze na deti slúžili predovšetkým na ich všestrannú starostlivosť a rozvoj. V rámci tejto kontroly si vôbec nemyslím, že interné predpisy sú porušením zákona, ale skôr povinnosťou každého zamestnávateľa profesionálnych rodičov takéto predpisy vytvoriť, čo je jedným z predpokladov vzájomnej serióznej spolupráce.
|
Re: dokladovanie výdavkov
Ahoj Alena.
Naštuduj si novú vyhlášku 61/2012 Z.z. Ministerstva PSV aR SR, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 643/2008 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, no a v tejto vyhláške sa v Čl. I. v ods. 2. uvádza: V § 2 ods. 5 prvá veta znie: „Profesionálna rodina vedie evidenciu výdavkov na dieťa v profesionálnej rodine podľa § 52 ods. 1 písm. a) zákona okrem výdavkov spojených s jeho stravovaním vo výške stravovacej jednotky, osobnou hygienou dieťaťa a s hygienou domácnosti, prepravou a cestovaním dieťaťa, so školskou dochádzkou dieťaťa, s voľnočasovými aktivitami a záujmovými činnosťami dieťaťa a zvýšených výdavkov podľa odseku 3 a podľa § 4 ods. 7.“.
Podľa tejto vyhlášky 61/2012 Z.z. neúčtuješ a nedokladáš bločkami vymenované veci- stravnú jednotku, osobnú hygienu, hygienu domácnosti, prepravu dieťaťa atd. A ako píše pán Blaho citujem : „V praxi to však môže vyzerať úplne ináč, pretože dokladovanie výdavkov sa môže riadiť internými predpismi, ktoré si tvorí každý detský domov individuálne.“ – veru, v praxi to tak aj tak ináč vyzerá. Vieš, mnohí zamestnanci DeD, vrátane riaditeľov, by veľmi ale veľmi chceli riadiť, čo môžeš a čo nemôžeš kúpiť dieťaťu, o ktoré sa staráš ako PR . Chcú mať asi pocit moci nad peniazmi, ktoré patria na úhradu výdavkov na dieťa v profesionálnej rodine a preto si vymýšľajú interné predpisy, ktoré sú ale porušením cit. zákona č. 305/2005 Z. z. a jeho vykonávacích vyhlášok - 643/2008 Z. z. a 61/2012 Z.z. Evidenciu si môžeš viesť, ale len pre seba, pre svoj prehľad. Nie je to však v zmysle citovanej vyhlášky Tvoja povinnosť voči DeD!
Ďalej chcem podotknúť , že posteľ a kočík ( a aj iné pán Blaho ) patrí do základnej výbavy, ktorú poskytuje DeD podľa- cit. zákona č. 305/2005 Z. z. § 52 ods. (4) : Detský domov poskytuje dieťaťu alebo mladému dospelému, ktorý je nezaopatreným dieťaťom,42a) v profesionálnej rodine základné vybavenie a uhrádza mu zvýšené náklady spojené so zdravotným stavom, vekom, špeciálnymi potrebami, športovou činnosťou dieťaťa starostlivosti, najmä spôsob zabezpečenia postupu podľa § 33 ods. 9 písm. f), § 47 ods. 7 a § 49 ods. 6, tvoria súčasť dohody uzatvorenej medzi zamestnávateľom a zamestnancom.
Vo vyhláške 643/2008 Z. z., § 2 ods. (6) sa uvádza : Základné vybavenie dieťaťa v profesionálnej rodine je v závislosti od veku a potrieb dieťaťa najmä posteľ,
skriňa, písací stôl, stolička, lôžkoviny, posteľná bielizeň a osušky.
Po novom vyhláška 61/2012 Z.z.:
V § 2 ods. 6 sa slová „lôžkoviny, posteľná bielizeň a osušky“ nahrádzajú slovami „kočík, autosedačka a predmety na zabezpečenie bezpečnosti dojčiat“. – čiže aj posteľ- pre bábätko postieľku, skriňu, stôl, stoličku , kočík, autosedačku , detskú jedálenskú stoličku, ohrádku... t.j. predmety na zabezpečenie bezpečnosti dojčiat.
No a ešte čo sú zvýšené náklady podľa vyhlášky 643 Z.z. § 2 ods.(7)
Ak detský domov nezabezpečí potreby dieťaťa v profesionálnej rodine iným spôsobom, uhrádza dieťaťu tieto zvýšené náklady podľa § 52 ods. 4 zákona:
a) náklady spojené so zdravotným stavom, vekom a špeciálnymi potrebami, a to najmä náklady na lieky a zdravotnícky materiál pri dlhodobom ochorení, dioptrické okuliare, špeciálne pomôcky potrebné na prípravu na vyučovanie, plienky, hračky a náklady
na podporu rozvoja talentu a záujmových činností detí, a tie ak chceš preplatiť, musíš vyučtovať.
|
Re: Profesionálne rodičovstvo
Dobrý deň. Príprava je prvým krokom ak sa chcete stať profesionálnym rodičom. Až po absolvovaní prípravy a obdržaní certifikátu (ktorý okrem iného potvrdzuje aj to že ste vhodným kandidátom na profesionálne rodičovstvo) si môžete podávať žiadosti do detských domovov. Pri pohovore bude budúceho zamestnávateľa určite zaujímať aj Vaša bytová situácia, pokiaľ Vám bude chcieť zveriť deti (t.j. či majú kde spať, či majú priestor na hranie a pod.). Zákon neupravuje bytové podmienky žiadateľa, to znamená že je na zvážení riaditeľa detského domova či Vás zamestná aj s tým, že si budete priebežne riešiť bytovú situáciu.
|
 |
 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
|
Pridaj príspevok
|
 |
 |
|
DETSKÉ CENTRUM
SLOVENSKO
prvá slovenská spoločnosť pre pomoc deťom v náhradnej starostlivosti

Kontakt:
Detské centrum Slovensko Child Centre Slovakia
K. Sidora 134 034 01 Ružomberok Slovak Republic
GEO Location:
Lat. 49.066357 Long. 19.300817
tel. +421 44 43 41 636
fax +421 44 43 41 636
mobil +421 903 731 750
e-mail: detskecentrum(zavinac)detskecentrum.sk
Bankové spojenie:
VÚB 294547342/0200 BIC (SWIFT): SUBASKBX IBAN: SK7502000000000294547342
TATRA BANKA 2928876551/1100
BIC (SWIFT): TATRSKBX
IBAN: SK57 1100 0000 0029 2887 6551
IČO: 30226112
DIČ: 2020589098
Právna forma: občianske združenie registrované Ministerstvom vnútra SR pod č. VVS/1-900/90-3487 dňa 15. 2.1991
• najstaršia mimovládna, nezisková, dobrovoľnícka organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, pre pomoc a podporu deťom žijúcim v detských domovoch a v rodinných formách náhradnej starostlivosti, formujúca sa od roku 1979,
• držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie14032/2006-I/21AK,
• držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie prípravy profesionálnych náhradných rodičov, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie 14032/2006-I/21AK.
Dr.Oetker, s.r.o.
generálny partner
pre aktivity v prospech pomoci deťom v náhradných rodinách

Spolupracujúce organizácie:
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR




Asociácia náhradných rodín
|
 |
Zákon o rodine
Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov ...,
Vyhláška MPSVaR SR č. 103/2018 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Zákon o profesionálnych náhradných rodinách
Dohovor o právach dieťaťa
Zákonník práce
Program Centra pre deti a rodiny Detského centra Slovensko
Stanovy DC-SK
Platné pravidlá pretekov turistickej zdatnosti pre deti a mládež z detských domovov v SR z 21. 3.2023
Kultúrno - poznávacia činnosť pre preteky turistickej zdatnosti detí a mládeže z detských domovov v roku 2023
|
|