Detské centrum Detské centrum Základné informácie Projekty DC Plán
podujatí
Pomôžte
nám
Ďakujeme
za pomoc
Archív Diskusia
Detské centrum Diskusia > Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? SK   I   EN   I   PL   I   DE   I   FR
Späť
Detské centrum

Mapa stránky

Vyhľadávanie

INTRANET DC
Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? Vytlač článok Vytlač článok

Vážení profesionálni náhradní rodičia, záujemci o túto profesiu ale aj ďalší návštevníci tejto web stránky, zapojte sa prosím do diskusie na  tému, ako sa Vám podarilo (ne)zamestnať ako profesionálny rodič. Zdá sa, že problém plných detských domovov nie je v nezáujme o profesiu profesionálneho rodiča, ale ešte stále skôr v nezáujme alebo v neschopnosti tých, ktorí by mali zariadiť, aby podľa možnosti všetky deti mohli vyrastať v rodine. Túto diskusiu môžete použiť aj pokiaľ hľadáte zamestnanie ako profesionálny rodič, resp. pre zamestnávateľov, ak hľadajú profesionálnych rodičov.

 

Na Vaše otázky za DC-SK budú odpovedať:

 

vblprezident_180_225

PaedDr. Viktor Blaho, prezident(e-mail code)detskecentrum.sk

prezident DC-SK

 


PhDr. Silvia Pančíková, pancikova(e-mail code)detskecentrum.sk

riaditeľka pobytových opatrení CDR DC-SK,

 

sona_100_290


Mgr. et Bc. Soňa Balážová, psycholog(e-mail code)detskecentrum.sk

psychológ CDR DC-SK,

 

Očakávame tiež, že do diskusie sa zapoja aj ďalší navštevníci tejto  stránky, či to už budú odborníci k danej téme, profesionálni a iní náhradní rodičia alebo aj laická verejnosť.

 

E-mailová adresa diskutujúceho (ak ju diskutujúci uvedie), je prístupná, keď kliknete v diskusnom príspevku na jeho meno!

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANE

 

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   Pridaj príspevok Pridaj príspevok
Ivana Lipková (27.6.2016, 9:14:43) Odpovedz Odpovedz
Profimama?
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či aj u nás existuje taká forma "profi rodiča" ako v Česku. Že sa žena stará ako profimama o novorodeniatko až pokým oň neprejavia zaujem adoptivni rodicia. Ona im ho potom pripravi a odovzda. Nasledne dostane dalsie dietatko. Popripade nejaka podobna forma takejto starostlivosti. Neviem presne, ci sa to tiez nazyva profesionalne rodicovstvo. A ake vlastne podoby profesionalneho rodicovstva u nas funguju. A zaujima ma aj prakticka stranka, kolko dostava profimama za tuto pracu zaplatene. My sme kompletna rodina s 3 detmi a ja by som tuto pracu velmi rada robila, no nie som si ista ci nas to aj uzivi.
Soňa Balážová (2.6.2016, 10:56:45) Odpovedz Odpovedz
Re: chcem sa stať PR
Dobrý deň pani Katarína, podľa zákona musíte spĺňať podmienky: maturitné vzdelanie, čistý register trestov a absolvovanie prípravy na profesionálne rodičovstvo. Môžete sa obrátiť na ÚPSVaR vo vašom okolí, určite Vám poskytnú základné informácie ohľadom kurzu. Na ňom sa dozviete čo práca profesionálneho rodiča obnáša a pod. V každom prípade Vás upozorňujem že toto zamestnanie/povolanie je veľmi náročné, dotkne sa celej rodiny (teda aj Vašej mamy a synov) a je nutné veľmi dobre si premyslieť či túto prácu začať vykonávať. Rozumiem že uprednostňujete menšie dieťa - akoby kamaráta pre syna - ale táto vaša predstava sa nemusí naplniť. Pokiaľ máte vážny záujem pomôcť nejakému dieťaťu tak na príprave Vám dajú odpovede na Vaše otázky.
Katarína (31.5.2016, 0:20:18) Odpovedz Odpovedz
chcem sa stať PR
Dobrý večer. Veľa som nad tým rozmýšľala a chcela by som sa stať PR.Mám dvoch synčekov..13 ročný je ŤZP a mladší 5ročný je zdravý chlapček.Som ale rozvedená a bez partnera.Bývam v RD,Trnavský okres.Mám aj maturitu.Som zamestnaná.Chcela by som dieťatko čo najmladšie,povedala by som súrodenca a kamaráta mladšiemu synčekovi.Bývam aj s maminou.Ako postupovať a mám vôbec šancu? Ďakujem pekne za odpoveď.
Soňa Balážová (30.5.2016, 15:20:42) Odpovedz Odpovedz
Re: PR ale mlady
Dobrý deň pani Patricia, profesionálne rodičovstvo je zamestnanie a môžete ho vykonávať tak ako hociktorú inú prácu - na veku nezáleží, rozhodujúce sú vaše schopnosti, možnosti, osobnostná výbava a pod. Niekto môže byť schopný byť profesionálnym rodičom aj v mladom veku a niekto ani v 40-tich rokoch.
Patrícia (25.5.2016, 21:13:32) Odpovedz Odpovedz
PR ale mlady
Prosím Vas je možné stat sa PR aj keď som mladá ? Mám 22r ale starám sa o deti od 17r a chcem aj tým druhým deťom pomôcť ďakujem
Viktor Blaho (25.5.2016, 17:42:29) Odpovedz Odpovedz
Re: prep. Blahu
Spam je vlastne reklama, ktorou podnikavec nekalým a trestuhodným spôsobom presadzuje svoj biznis. Znovu som to vymazal a musíme to nejako ošetriť. Dúfam že kvôli tomu nebudeme musieť zrušiť diskusiu.
michaela (25.5.2016, 9:58:59) Odpovedz Odpovedz
prep. Blahu
Asi ste tie spamy nevymazali, keď ich je ešte viacej. Nechápem, k čomu slúžia/ som zo staršej generácie
Viktor Blaho (17.5.2016, 22:17:05) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: Re: Profesionálny rodič
Michaela neviem, na čo ste reagovali. Možno na spamy, ktoré zablúdili aj na túto diskusiu a boli vymazané.
michaela (17.5.2016, 8:27:35) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: Profesionálny rodič
Preložiš mi to ? Nechápem, čo si chcel povedať....Veď profesionálne rodočovstvo je dôležitá a veľmi významná činnosť. Alebo si snaď napísal niečo zmysluplné??????Prosím, odpovedz, ale po slovensky. Ďakujem
Viktor Blaho (26.4.2016, 23:19:49) Odpovedz Odpovedz
Re: Chcem sa stať profesionálnym rodičom
Dobrý deň! Pokiaľ sa chcete stať profesionálnym rodičom a máte už vlastné dieťa, dá sa povedať, že už máte aj čiastočnú praktickú prípravu na prácu profesionálneho rodiča, takže takáto prax je vítaná. Môžete dostať aj dieťa do 5 rokov, no najprv treba splniť niekoľko podmienok, a to musíte mať stredoškolské vzdelanie s maturitou, musíte byť bezúhonná, t.j. mať čistý register trestov, resp. nesmiete byť odsúdená za úmyselný trestný čin a musíte absolvovať špeciálnu prípravu profesionálneho rodiča v rozsahu 60 hodín. Ak toto všetko máte a aj dostatok priestoru vo Vašom obydlí na prijatie ďalšieho dieťaťa, treba si pohľadať budúceho zamestnávateľa, t.j. detský domov najlepšie vo Vašej blízkosti alebo v regióne Vášho kraja.
Viktor Blaho (26.4.2016, 23:01:39) Odpovedz Odpovedz
Re: pestúnska starostlivosť
Dobrý deň aj Vám! Áno, je to možné, akurát, že do pestúnskej starostlivosti neprideľuje dieťa detský domov, ten dieťa do náhradnej rodinnej starostlivosti len pripravuje a spolupracuje s budúcimi pestúnmi alebo osvojiteľmi. Bližšie informácie o tomto dianí dostanete na ÚPSVaR - oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Za určitých okolností (napr. nedostatok pestúnov) je možné dostať dieťa aj z iného kraja a je jedno či je to štátny alebo neštátny detský domov.
katka (24.4.2016, 20:13:10) Odpovedz Odpovedz
pestúnska starostlivosť
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, možno to nepatrí do tejto témy, no chcela by som sa stať pestúnom, je umožnené zobrať si do pestúnskej starostlivosti aj dieťa z neštátneho detského domova napr. z vášho? Môžem si vybrať aké chcem dieťa? Som z iného kraja...ďakujem
Silvia (21.4.2016, 10:21:39) Odpovedz Odpovedz
Chcem sa stať profesionálnym rodičom
Dobrý deň. Strašne túžim sa starať a pomôcť dieťaťu s detského domova. Chcem sa opýtať či je možné sa stať profesionálnym rodičom keď mám už vlastne dieťa. A či je možné dostať dieťa mladšie ako 5 rokov?Chcem urobiť všetko preto aby sme sa stali s manželom profesionálny rodiča.
Zuzana (15.4.2016, 20:35:13) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Negatívna skúsenosť s prácou PR
Joj a ešte ma napadla jedna vec - keď som sa pýtala DD prečo nám dali tak ťažko zvládnuteľné dieťa, ktoré s jeho poruchami a diagnózami sami vychovávatelia nezvládali v DD a dokonca už bolo vrátené z viacerých PR, ktoré to tiež nezvládali s ním odpoveď bola : My sme to skúšali. Takže, aby sme si to dali na poriadok - DD skúšal, či ťažko umiestniteľné dieťa umiestnia u nás a keď nie, tak nevadí, dajú ho ďalšej PR, ale pozor ! musí byť neskúsená, skúsená by im na tú fintičku mohla prísť. Nevadí, že nám to rozvrátilo rodinu a psychicky sme sa dávali dokopy ďalšie dva mesiace, všetko sa predsa robí pre záujem dieťaťa ...
Zuzana (15.4.2016, 9:20:44) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Negatívna skúsenosť s prácou PR
Problémy sa začali ukazovať hneď od začiatku. Podľa nás pochybil na plnej čiare detský domov - hoci nie je správne vinu zvaľovať na iného, však ? - v prvom rade nám dal dieťa, ktoré nebolo schopné zvládať školu u nás, darmo som hovorila, že potrebuje špeciálnu triedu, ktorú u nás nemáme, DD o tom nechcel ani počuť a vraj malotriedka na dedine je najlepšia. Chlapec mal ale tak vážne problémy so správaním, sústredením a učením sa, že nebol schopný pochopiť učivo druhej triedy, mal poruchy učenia. Celý DD hovoril o ňom ako o ťažko zvládnuteľnom dieťati pre samotných vyštudovaných psychológov a sociálnych pracovníkov a oni ho dali k nám, čo ja som ešte len ukončila kurz a nemala som absolútne žiadne skúsenosti s diagnózami ako poruchy správania, dislexia, agresivita ... lekárske správy som dostala na neho po mesiaci, čo už bol u nás, takže zase odžub na nás. Nie popredu, ale až potom, čo už sa nebolo možné rozhodnúť, či do toho ideme alebo nie. Podporný tím nám pomáhal asi tak, že raz za mesiac urobili návštevu, na ktorej sme síce problémy prebrali, ale ako ich mám riešiť som sa nedozvedela. Mám rada deti, viem, že vedia byť milé , ale aj kruté a na to sa zase prídu pritúliť a už je dobre. Všetko má však svoje hranice, keď už zamestnanci DD krútia hlavami nad tým, že si berieme domov " tohoto ", veď sme si s ním aj my dosť " užili " tak niet čo dodať. Nie, neprehovárajte ma, s prácou PR som navždy skončila hoci mi srdce krváca. Bojím sa totiž, že zažijem niečo podobné znova. Chcela som svojím mailom iba upozorniť rodičov, ktorí rozmýšľajú o práci PR na skutočnosť, že to nemusí byť také krásne a ružové ako si vysnívajú. Dúfam, že iným sa to nestane. Držím palce, poriadne to premyslite, kým to začnete robiť. Viac to nechcem rozoberať.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   Pridaj príspevok Pridaj príspevok

DETSKÉ CENTRUM
SLOVENSKO

prvá slovenská spoločnosť 
pre pomoc deťom 
v náhradnej starostlivosti

dcded_230


Kontakt:


Detské centrum Slovensko
Child Centre Slovakia


K. Sidora 134
034 01 Ružomberok
Slovak Republic


GEO Location:

Lat. 49.066357 Long. 19.300817


tel. +421 44 43 41 636

fax +421 44 43 41 636

mobil +421 903 731 750

e-mail: detskecentrum(zavinac)detskecentrum.sk

 

Bankové spojenie:


VÚB 294547342/0200
BIC (SWIFT): SUBASKBX 
IBAN: SK7502000000000294547342

 

TATRA BANKA 2928876551/1100

BIC (SWIFT): TATRSKBX

IBAN: SK57 1100 0000 0029 2887 6551

 

IČO: 30226112

DIČ: 2020589098


Právna forma:
občianske združenie registrované Ministerstvom vnútra SR pod č. VVS/1-900/90-3487 dňa 15. 2.1991

 

najstaršia mimovládna, nezisková, dobrovoľnícka organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, pre pomoc a podporu deťom žijúcim v detských domovoch a v rodinných formách náhradnej starostlivosti, formujúca sa od roku 1979,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie14032/2006-I/21AK,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie prípravy profesionálnych náhradných rodičov, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie 14032/2006-I/21AK.


Dr.Oetker, s.r.o.

    generálny partner

    pre aktivity v prospech pomoci deťom
    v náhradných rodinách

oetker_logo_2009_150_151

 

 


• partneri pokračovanie •

 

 

 

Spolupracujúce organizácie:Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR


 

 

upsvar_logo_286

 

 

 

logozznded_280

 

logo_anr_125

 

Asociácia náhradných rodín

 

 

 

 

expodom1_340

 

Nožnicové párty stany, stánky pre Vaše aktivity dodá EXPODOM

 

Dokumenty

Zákon o rodine

Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov ...,

 

Vyhláška MPSVaR SR č. 103/2018 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Zákonník práce

 

Program Centra pre deti a rodiny Detského centra Slovensko

Stanovy DC-SK

 

Platné pravidlá pretekov turistickej zdatnosti pre deti a mládež z detských domovov v SR zo 6. 5.2019


Kultúrno - poznávacia činnosť pre preteky turistickej zdatnosti detí a mládeže z detských domovov v roku 2019

 

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANEValid XHTML 1.0! Valid CSS!