Detské centrum Detské centrum Základné informácie Projekty DC Plán
podujatí
Pomôžte
nám
Ďakujeme
za pomoc
Archív Diskusia
Detské centrum Diskusia > Koniec detských domovov? SK   I   EN   I   PL   I   DE   I   FR
Späť
Detské centrum

Mapa stránky

Vyhľadávanie

INTRANET DC
Koniec detských domovov? Vytlač článok Vytlač článok

Národná rada SR na schôdzi č. 26. zo 6. 2.2018 s platnosťou od 1. apríla 2018 rozhodla o zmene názvu "Detský domov" na "Centrum pre deti a rodiny"


Určite nejde o okamžitý zánik detských domovov a nie ani len o zmenu názvu. Ide o zásadnú zmenu zákona o sociálno právnej ochrane detí a sociálnej kuratele, ktorej hlavným cieľom je udržať deti pri maximálnej podpore v biologickej rodine, čím by mal významne klesnúť aj počet detí na pobyte v ústavnej starostlivosti. Podľa mňa je to logický krok zdokonaľovania už nie len náhradnej starostlivosti ako doteraz ale najmä dôslednejšej sociálno právnej ochrany detí v Slovenskej republike s dôrazom na maximálnu podporu foriem sociálnej práce, ktorých cieľom je udržať deti vo vlastnej biologickej rodine.

 

Myslíte si, že to bol správny krok?

 

Pôvodný názov diskusie do 6. 2.2018 bol: "Myslíte si, že detské domovy treba postupne rušiť?"

 

 


 

Na Vaše otázky za DC-SK budú odpovedať:

 

vblprezident_180_225

PaedDr. Viktor Blaho, prezident(e-mail code)detskecentrum.sk

prezident DC-SK

 PhDr. Silvia Pančíková, pancikova(e-mail code)detskecentrum.sk,

riaditeľka pobytových opatrení CDR DC-SK,

 

sona_100_290

Mgr. et Bc. Soňa Balážová, psycholog(e-mail code)detskecentrum.sk,
psychológ CDR DC-SK,

 

 

 

Očakávame tiež, že do diskusie sa zapoja aj ďalší navštevníci tejto  stránky, či to už budú odborníci v danej tématike, profesionálni a iní náhradní rodičia alebo aj laická verejnosť.

 

E-mailová adresa diskutujúceho (ak ju diskutujúci uvedie), je prístupná, keď kliknete v diskusnom príspevku na jeho meno!

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANE

 

1   2   3   4   Pridaj príspevok Pridaj príspevok
ugo verco (13.10.2023, 18:06:24) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Detské domovy treba postupne zrušiť
Moja žena sa ku mne vrátila s pomocou doktora UDAMA, ktorý mi pomohol obnoviť môj vzťah po 7 mesiacoch rozpadu vzťahu. Teraz žijem šťastne so svojou ženou. Všetko vďaka UDAMA. Kontaktujte UDAMA prostredníctvom hovoru / WhatsApp (+1 818 532 9812) a iba Whatsapp (+27 65 897 8226) alebo e-mailom (UDAMAADA@YAHOO.COM). Bude to odpoveď na váš problém, verte mi. Som živým dôkazom jej dobrej práce. .
Branislav LADICKÝ (21.7.2022, 16:29:04) Odpovedz Odpovedz
Koniec detských domovov?
Koniec detských domovov? Boli tu vždycky a budú tu vždycky! Zmena názvu na nejaké nezmyselné CDR nestačí. Stačí sa pozrieť ako dopadla tzn. Blaho-Miklošková transformácia po roku 2000. Mal som možnosť si prečítať ich brožúrku z názvom "20 ROKOV TRANSFORMÁCIE SYSTÉMU NÁHRADNEJ STAROSTLIVOSTI NA SLOVENSKU" Čo dodať? Samé BLA-BLA-BLA. Len pri Detskom mestečku tam uvádzajú, že vzniklo v r. 1975, pritom vzniklo v r. 1973. To tak máme, keď neodborníci idú rozhodovať o osude deti v náhradnej starostlivosti. Odporúčam Blahovi a Mikloškovi, aby si vyhodnotili poriadne ich smiešnu transformáciu, ktorá sa vôbec neposunula k rodinnému prostrediu, ba naopak nastala uvoľnená výchova založená na neoliberálnom spôsobe výchovy, kde vychovávateľ je iba dozorca - teda dohľad nad deťmi.
Viktor Blaho (23.10.2019, 23:02:20) Odpovedz Odpovedz
Re: otazka
Priamo to nie je zakázané žiadnym zákonom, môže to obmedziť interný predpis každého CDR, resp. môže to byť podmienka zamestnania jedného z partnerov. Prečo to chcete však riešiť takýmto spôsobom? V každom prípade je to neštandardné a podľa mňa aj nevhodné riešenie. Každé centrum pre deti a rodiny, ktoré zamestnáva profesionálnych náhradných rodičov má vlastný spôsob riadenia. To, čo vyžaduje jedno CDR, nemusí vyžadovať iné CDR. Môžu mať aj iný prístup k výchove deti, to znamená, že profesionálna náhradná matka môže vychovávať deti s cieľom dosiahnuť rovnaký cieľ ináč, ako je vedený náhradný otec iným CDR, čo môže byť predpokladom komplikácií v rodine, ohrozujúce aj vzájomné vzťahy partnerov. Nie je predsa možné, aby v jednej rodine bol praktizovaný rozdielny prístup k starostlivosti o deti. Matka aj otec by mali postupovať rovnako. Nejedná sa len o výchovu detí ale napr aj o rozdielne interné predpisy, týkajúce sa rôznych oblastí práce profesionálnej náhradnej rodiny. V tomto prípade sa dá aj povedať, že by nešlo o jednu profesionálnu náhradnú rodinu ale o dve rodiny v jednom objekte. Ako by to napr. bolo pri rôznych podujatiach, ktoré organizuje CDR pre svoje rodiny? Pokiaľ by bola matka na takejto akcii s deťmi otec s inými deťmi by bol doma? Mne to pripadá dosť schizofrenické. V našom zariadení takéto niečo nie je prípustné. Profesionálne náhradné rodičovstvo je predsa len iné zamestnanie ako ostatné zamestnania, kde každý z manželov má iného zamestnávateľa pre tú istú profesiu.
Henrieta (22.10.2019, 11:11:03) Odpovedz Odpovedz
otazka
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať s manželom si hľadáme prácu ako profesionálny rodičia,manžel by pracoval v inom centre a ja v inom centre, máme šancu sa niekde takto zamestnať?Je to povolené,alebo nie. Ďakujem za odpoveď.
Viktor Blaho (13.3.2019, 21:20:44) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: každý si hľadá tu svoju pravdu, ale čo je pravda
Dobrý deň! Priznám sa, že celkom Vám nerozumiem, a preto si netrúfnem Vám ani odpovedať. Museli by ste mi vysvetliť, čo je to TSP (terénny sociálny pracovník?), a tiež čo ste mysleli pod decentralizáciou. Nezdá sa mi tiež, že by Vám na ÚPSVaR, alebo niekomu povedali, že nemôžu odobrať deti, lebo ich nemajú kde dať. Ak o tom na isto viete a viete to aj dokázať, povedzte mi o aký úrad ide a ja sa ich na to opýtam.
Jon Doe (4.3.2019, 8:49:25) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: každý si hľadá tu svoju pravdu, ale čo je pravda
Mam to osobne od TSP, ako ukazku vychovy v osadach. Romka ma dostat 10tis. odskodne za ujmu, kt. sposobila cuvajuca dodavka, 3r. dietatu v osade, zatial co matka v tom case sa prehrabavala v smetiakoch, iba 5km vzdialenom Poprade. Lekari museli dietatu voperovat do nohy "drôt", kt mal po urcitom case von, ale to by sa "zodpovedna" matka musela dostavit na kontrolu v Kosiciach. Co je najzabavnejsie, TSP naznacili hlboke znepokojenie, ked zistili, ze kuratela (a UPSVAR) sa nezaujimaju o tyrane a zanedbavane deti, lebo ich nemaju kde umiestnit a taktiez zakony "dovoluju" vychovavat deti na "urovni bezdomovcov" resp. naj je im v rodine. Decentralizacii zdar.
Viktor Blaho (18.1.2019, 23:51:44) Odpovedz Odpovedz
Re: každý si hľadá tu svoju pravdu, ale čo je pravda
Michal toto môže napísať len človek, ktorý ignoruje hodnotu rodiny pre výchovu dieťaťa, alebo ten, komu takáto výchova v rodine tiež chýba. Ja to rešpektujem, je to Váš názor, a možno aj zážitok, len nehádžte prosím všetkých do jedného vreca s tými, ktorí Vás asi v živote sklamali. Nie je to tak ako píšete a neverím ani tomu, že deti v detských domovoch sú šťastné.
Viktor Blaho (18.1.2019, 23:46:24) Odpovedz Odpovedz
Re: info
Áno môže, podmienky sú vecou dohody medzi profesionálnym náhradným rodičom a jeho zamestnávateľom.
želka (18.1.2019, 12:14:56) Odpovedz Odpovedz
info
Zaujímalo by ma či do profi rodiny môže byť umistnené aj dieťa, ktoré je výrazne agresívne, bolo vyradené z MŠ pre výchovné problémy, je zaostalé.., ak ano, tak za akých podmienok. Ďakujem
michal (9.1.2019, 20:26:54) Odpovedz Odpovedz
každý si hľadá tu svoju pravdu, ale čo je pravda
Pravda je to že len málo rodín sa vyrovná detskému domovu.Detí v detských domovoch sú šťastné, a vôbec im tam rodičia nechýbajú tak ako sa všade píše..Je to ich osud, a ony sa stým vyrovnajú. Problém vidím len v tom ,že tak ako nie každý rodič si zaslúži vychovávať detí tak nie každý by mal robiť v DD s deťmi. K deťom treba mať vzťah a to je podstatné a je úplne jedno kde to dieťa vyrastá.Tak urobme taký pokus.Kde by si dal svoje deti na jeden rok.napr. Do domova kde sa o ne 24 hodín budu starať vysokoškolskí pedagogickí zamestnanci, + psychológ,špec. pedagóg zdravotná sestra, pravidelná strava pod kontrolou učenie úloh pod kontrolou hygiena pod kontrolou a pod. Alebo dal by si do sociálne slabších rodín kde sú dvaja ľudia ktorí máju niekedy problém postarať sami o seba nie to ešte o to tvoje dieťa. Ale HLAVNE ZE MA RODICOV. To môže povedať len človek plný emocíí. Ale hodnoty a blahobyt takí aký máme sme emóciami nevytvorili.Aj v DD sa vytvoria vzťahy medzi chovancom a tetou také ktoré trvajú desaťročia.
Antonín Kozoň (16.2.2018, 17:32:10) Odpovedz Odpovedz
Re: Odozva
Vážený pán Lenhart, požiadal by som Vás, aby ste rešpektoval rozhodnutie pána Blahu, že stiahol diskusiu zo svojej stránky, ktorej som sa aj ja zúčastnil. Je to jeho právo. Zverejnená komunikácia prestala mať charakter konštruktívnej diskusie. Vážim si Váš názor na oblasť inštitucionálnej starostlivosti detí, ale mohli ste vstúpiť do dialógu pri koncipovaní návrhu novelizácie zákona č.305/205 Z.z. a tak prejaviť aktivitu pri tvorbe jeho pozitívnejšieho obsahu. Poprosil by som Vás, aby ste predmetnú diskusiu ďalej nezverejňovali a ako určité odškodné Vám mailom posielam kolektívnu monografiu Návrat pedagogiky do detských domovov, ktorá je výstupom z vedeckej konferencie zo dňa 15.12.2017, ktorej ste sa mohli aktívne zúčastniť. Ale neberte to ako výčitku.
Jozef Lenhart (16.2.2018, 10:14:26) Odpovedz Odpovedz
Odozva
Pán Blaho, nedá mi, aby som nezareagoval: 1. všetky informácie, ktoré som obdržal v preposlanom e-maily z diskusie s prof. Mikloškom nie sú bludy, ale trpká skutočnosť o ktorej by mala široká verejnosť vedieť. 2. ak si neprajete zasielanie "bludov" z daného mailu od dotyčného, tak to môžete urobiť veľmi jednoduchým spôsobom a to automatickým odstránením medzi spam. Môžu to urobiť aj ostatní, ktorých ste vyzvali. Ale ja nie. S odstraňovaním nepohodlných informácií máte dobre skúsenosti, veď ste odstránili nepohodlnú diskusiu na vašej webovej stránke, ktorej som sa zúčastnil aj ja. Uvedenú diskusiu mám stiahnutú a na požiadanie ju môžem záujemcom zaslať. 3. aj táto vaša aktivita má utvrdzuje v presvedčení, že Vaše podnikateľské aktivity v súčinnosti s podnikateľskými subjektami s.r.o. Úsmev ako dar, sú dôležitejšie ako úprimný záujem o starostlivosť o deti. 4. myslím si, že ste sa svojou činnosťou v minulosti a teraz pri spolutvorbe s pánom Mikloškom pri novele zákona 305/2005, osobne dotkli rodín detí, ktorí žili v detskom mestečku, ktoré boli surovo odtrhnuté od svojich náhradných rodičov - vychovávateľov. Svojich náhradných rodičov videli plakať a vo svojej bezmocnosti museli svoje deti opustiť. Teraz sú z týchto detí úspešní a nebojácni mladí dospelí, ktorí zažili lásku rodinnej výchovy a vedia kto spôsobil krivdu. A vidia, čo zasa hrozi... S úctou J. Lenhart
Viktor Blaho (14.2.2018, 21:19:27) Odpovedz Odpovedz
Re: profi rodič
Počítame s tým, v novele zákona boli urobené aj určité úpravy, ktoré by mali viesť k nárastu počtu profesionálnych náhradných rodín. Nie ale to sú podstatné zmeny. Podstatnou zmenou, resp. novou možnosťou je terénna a ambulantná sociálna práca smerujúca k pomoci rodine so starostlivosťou o vlastné deti, alebo aj dočasné umiestnenie detí v Centre .... (alebo aj v profesionálnej náhradnej rodine) na žiadosť rodiča, ktorý sa chce dobrovoľne podrobiť poradenstvu, alebo aj nácviku rodičovských zručností. Pre tento účel je možné ubytovať na čas aj rodiča dieťaťa.
Daniela (11.2.2018, 13:20:00) Odpovedz Odpovedz
profi rodič
Mna by zaujímalo ako sa to bude ďalej riešiť..bude viacej profi rodín a profi rodičov?
Branislav (8.2.2018, 20:08:22) Odpovedz Odpovedz
Re: Detské domovy od apríla roku 2018 zaniknú
No "kačica" to nie je, ale konglomerát.
1   2   3   4   Pridaj príspevok Pridaj príspevok


DETSKÉ CENTRUM
SLOVENSKO

prvá slovenská spoločnosť 
pre pomoc deťom 
v náhradnej starostlivosti

dcded_230


Kontakt:


Detské centrum Slovensko
Child Centre Slovakia


K. Sidora 134
034 01 Ružomberok
Slovak Republic


GEO Location:

Lat. 49.066357 Long. 19.300817


tel. +421 44 43 41 636

fax +421 44 43 41 636

mobil +421 903 731 750

e-mail: detskecentrum(zavinac)detskecentrum.sk

 

Bankové spojenie:


VÚB 294547342/0200
BIC (SWIFT): SUBASKBX 
IBAN: SK7502000000000294547342

 

TATRA BANKA 2928876551/1100

BIC (SWIFT): TATRSKBX

IBAN: SK57 1100 0000 0029 2887 6551

 

IČO: 30226112

DIČ: 2020589098


Právna forma:
občianske združenie registrované Ministerstvom vnútra SR pod č. VVS/1-900/90-3487 dňa 15. 2.1991

 

najstaršia mimovládna, nezisková, dobrovoľnícka organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, pre pomoc a podporu deťom žijúcim v detských domovoch a v rodinných formách náhradnej starostlivosti, formujúca sa od roku 1979,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie14032/2006-I/21AK,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie prípravy profesionálnych náhradných rodičov, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie 14032/2006-I/21AK.


Dr.Oetker, s.r.o.

    generálny partner

    pre aktivity v prospech pomoci deťom
    v náhradných rodinách

droetker_282

 

 


• partneri pokračovanie •

 

 

 

Spolupracujúce organizácie:Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR


 

 

upsvar_logo_286

 

 

 

logozznded_280

 

logo_anr_125

 

Asociácia náhradných rodín

 

 

 

 

farlesk_1_150

 

Spoločnosti FARLESK spol. s r. o. ďakujeme za pomoc pri organizácii XXXIX. Táborových stretnutí Detského centra Slovensko

Dokumenty

Zákon o rodine

Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov ...,

 

Vyhláška MPSVaR SR č. 103/2018 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Zákon o profesionálnych náhradných rodinách

 

Dohovor o právach dieťaťa

 

Zákonník práce

 

Program Centra pre deti a rodiny Detského centra Slovensko

Stanovy DC-SK

 

Platné pravidlá pretekov turistickej zdatnosti pre deti a mládež z detských domovov v SR z 21. 3.2023


Kultúrno - poznávacia činnosť pre preteky turistickej zdatnosti detí a mládeže z detských domovov v roku 2023

 

 

 

2%

KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANEValid XHTML 1.0! Valid CSS!