Okresné súdy
Úrady práce sociálnych vecí a rodiny
VÚC – odbory sociálnych vecí
Detské domovy
OZNAM
Detské centrum, prvá slovenská spoločnosť pre pomoc deťom v náhradnej starostlivosti – akreditovaný subjekt na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately v zariadení, podľa Zákona č. 305/2005 o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele, Vám oznamuje, že Detský domov Detského centra prijme na max. 6 mesačný diagnostický pobyt deti s nariadeným výchovným opatrením, predbežným opatrením a s nariadenou ústavnou starostlivosťou súdom.
Samostatná diagnostická skupina podľa § 53 ods. 2 písm. a) zákona č. 305/2005 o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele je zriadená na účel
a) zaradenia dieťaťa do profesionálnej rodiny detského domova,
b) zaradenia dieťaťa do samostatnej skupiny detského domova,
c) zaradenia dieťaťa do špecializovanej samostatnej skupiny detského domova,
d) navrhnutia preradenia dieťaťa do iného detského domova alebo iného zariadenia,
e) rediagnostiky dieťaťa s nariadenou ústavnou starostlivosťou,
f) metodického usmerňovania výchovných pracovníkov vlastného detského domova, iných
detských domovov alebo iných zariadení,
g) výkonu výchovných opatrení uložených súdom
Samostatná diagnostická skupina najmä:
a) vykonáva odbornú diagnostiku (sociálnu, psychologickú, špeciálno-pedagogickú, psychiatrickú a pod.) dieťaťa
b) vypracúva diagnostickú správu o dieťati na účely spracovania individuálneho plánu rozvoja osobnosti dieťaťa po skončení pobytu v samostatnej diagnostickej skupine, správa zahŕňa aj odporúčanie ďalšej práce s dieťaťom a jeho rodinou (opatrovníkom) po odchode z diagnostickej skupiny
c) realizuje opakovanú diagnostiku (rediagnostiku) detí vlastného detského domova, iných detských domovov a detí z iných zariadení.
Samostatná diagnostická skupina pri Detskom domove NÁHRADNÉ RODINY Detského centra v Ružomberku, používa pri svojej práci rôzne terapie, medzi nimi aj metódu EEG biofeedback, aplikovanú certifikovanými odborníkmi.

Podstatou metódy je princíp biologickej spätnej väzby slúžiaci na autoreguláciu mozgovej aktivity s cieľom lepšie ovládať a harmonizovať činnosť mozgu.
EEG biofeedback je metóda, ktorá umožní optimálne fungovanie mozgových vĺn. Pomocou biologickej spätnej väzby sa naučí dieťa lepšie sústrediť, ľahšie zvládať učivo v škole, relaxovať. Pri dostatočne dlhom tréningu je dieťa schopné zlepšiť svoje správanie v škole aj doma, redukujú sa problémy v medziľudských vzťahoch. EEG biofeedback je overená liečba, ktorá sa odporúča najmä pri:
- Poruchách pozornosti a hyperaktivity (ADD/ADHD)
- Špecifických poruchách učenia:
- Dyslexia
- Dysgrafia
- Dysortografia
- Dyskalkúlia
- Problémy zo zaspávaním
- Nespavosť
- Desivé sny
- Poruchách správania
- Poruchách koordinácie a motoriky
- Poruchách vyvolaných stresom (zlé výchovné prostredie, zaťažujúca rodinná situácia)
Tréning za pomoci EEG biologickej spätnej väzby je neinvazívny, bezbolestný a hravý. Pokiaľ je realizovaný odborníkom, nepredstavuje riziko, pretože nemá vedľajšie účinky. Nie je návykový a jeho efekt je dlhodobý.
KLIENT sleduje hru na
obrazovke a ovláda ju
svojou aktivitou - snaží
sa, aby auto šlo vpravo
a primerané rýchlo

POČÍTAČ ukazuje zmeny
EEG spektra klienta
počas hry.

TERAPEUT dohliada nad celým
procesom tréningu,
sleduje snímané hodnoty
na počítači a podľa
potreby nastavuje
náročnosť hry
(schéma prevzatá z časopisu o psychológii)

V priestoroch diagnostickej skupiny sú vyčlenené aj ubytovacie priestory na krátkodobé ubytovanie rodičov dieťaťa, ak je nutná ich účasť počas diagnostiky dieťaťa alebo uloženého výchovného opatrenia.
Pobyt dieťaťa v diagnostickej skupine je bezplatný. Detský domov refunduje Detskému centru len náklady na stravu a vreckové dieťaťa vo výške stravnej jednotky podľa vyhlášky č. 643 z 18.12.2008, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o SPO. Náklady na výchovné opatrenia uložené súdom hradí Detské centrum zo štátneho príspevku.
Tešíme sa na spoluprácu!
PaedDr. Viktor Blaho
prezident DC
|