Detské centrum Detské centrum Základné informácie Projekty DC Plán
podujatí
Pomôžte
nám
Ďakujeme
za pomoc
Archív Diskusia
Detské centrum Archív > Archív Novín DC > Niektoré stretnutia náhradných rodín DC > 24 stretnutie profesionálnych rodín DC v Novoti SK   I   EN   I   PL   I   DE   I   FR
24 stretnutie profesionálnych rodín DC v Novoti
Detské centrum

Mapa stránky

Vyhľadávanie

INTRANET DC
24 stretnutie profesionálnych rodín DC v Novoti Vytlač článok Vytlač článok

Už v poradí 24 stretnutie náhradných rodín Detského centra sa uskutočnilo 2. - 5. apríla 2009 v Novoti na Orave


Podujatie podporil:     Kraft Foods Slovakia, a.s., Bratislava

"Moje nervy", hovorí si teta Silvia: "To zase bude záber!""Ty kokšo", vylúdil zase náš Robko: "Už sa teším!"Ubytovanie bolo zabezpečené v Agropenzióne Novoť.Počasie nám perfektne prialo. Využili sme aj poslednú lyžovačku na bežeckých lyžiach a spoznali malebnú dedinku Dulov a Beňadovo s krásnou "perníkovou chalúpkou", odkiaľ pochádza jedna z perfektných rodín DC.


Táto rýmovačka od nášho úžasného mladého priateľa Miša nemá chybu,
a tak potom už len pár viet ku fotografiám a budete vedieť všetko.

"Ozaj a všetko?" "To nie sme si celkom istí!"

 

Takže ahojte decká, zdravým každú maminu, aj otecka, všetkých vychovávateľov, uja Viťa a všetkých priateľov!

Skúsme si spomenúť na Novoť, pamätáte si? Verím že áno, však sme ako jedna veľká rodina a vstávame spolu každé ráno, raňajky, obedy, večere, trávime všetci pri jednom stole. Víkend plný radosti, nemyslime na starosti, na žiadny problém. Číry potôčik, krásna zeleň a svieži vietor všade vôkol nás. Krásnu krajinu snažíme sa využiť, nikdy nestrácame čas, trávime čas pri hrách, neskôr zas obdivujeme prírodu, no a naše mamini a ocinovia musia chodiť na poradu. Deti pamätáte na farmu v Novoti? Na všetky tie zvieratká? Bolo ich tam dosť, koníky, kravičky, a či malé kozliatka? Snehu bolo síce malo, ale bežkovať sa ešte predsa dalo, niekomu to išlo veľmi dobre no väčšinu z nás popadalo. Po celodňovej túre, unavení, pozrieme si bývalé stretnutie, tak ako si pozeráme toto z Novoti, v poradí dvadsiate štvrté. Verím že každý je spokojný, tak ako ja tak aj Vy, a preto za všetky stretnutia poďakujme ujovi Viťovi, veľkú pusu mamine a tatovi zato jak nás milujú, za to že sa starajú a všetok čas len nám venujú, za to že nás prijali medzi seba, a smiať sa nám umožňujú, a verím že to najväčšie miesto v srdci v každom z Vás Oni majú!

Váš Mišo

No a teraz prídu tie fotografie, odpustite nám, ak sa Vám bude zdať, že sme Vás zachytili nie práve v najlepšej forme.Začali sme vo štvrtok večer  tradične príhovorom uja Viťa, aj keď  sme neboli všetci, pretože niektorí dobiehali ešte aj na druhý deň.Prihovoril sa aj ujo Roman a vyrobil si aj názornú pomôcku-korbáč, pretože hovoril aj o Veľkej noci."No čo asi tak robí ujo Viťo a teta Silvia?" "Veď sa pozrite, ako si sadli, majú výhľad na všetkých a teraz nás určite ohovárajú!"Malý drobec Veronika, zamestnáva celú našu rodinu.Na Orave nám varili znamenite! Skoro ako u nás doma v Trenčíne.A veru zjedli sme všetko, veď nám aj vytrávilo.Halušky s bryndzou mám najradšej. V Španielsku nám také nevarili.Je čas niečo robiť. Ujo Maroš machruje, že vydrží, ale o tom pochybujeme. Nevadí, keď odpadne vystrieda ho ujo Piro alebo mladý Viťko, či ujo Robo.

Videli ste už sedemhlavých snehuliakov? Ak nie, tak sa pozrite.

Najsilnejší pracanti mali najväčšie lopaty, len či bude toľko snehu?

No a naše maminy, ocinovia, ujovia a tety, tiež sa neulievali, ale usilovne študovali "ochranu osobných údajov,a tiež im pani učiteľka z Námestova vysvetlovala, ako je to s našimi poruchami učenia.Mamina Nošija a ujo Fero sa hrali ako malé deti a veru sa z toho aj riadne vytešili."Dária, už nepriťahuj, lebo prídeme o Roba!"Len škoda, že sme mali robotu a nemohli sme naše maminy a ocinov trochu pookrikovať, aby boli tichšie, nebehali po jedálni, nechichúňali sa akoby šialené huby pojedli a hlavne aby si po sebe porobili poriadok. Šak nabudúce sa nám to určite podarí. Tešilo nás však, že aj oni sa vedia hrať.Škoda tiež, že ujo Ivan musel skôr odísť, pretože sa ponáhlal za hranice do ďalekých krajín. Možno nám odtiaľ niečo prinesie.

Povedali nám vraj sa blíži Veľká noc a treba začať korbáče pliesť, hm, len ako na to?Dôležité je najprv si zaobstarať vŕbové prúty,Potom sa to musia naučiť tí, ktorí to chcú naučiť nás.

A zdá sa, že sa to naučili dobre.Prišiel čas obuť aj bežecké lyže. Najprv sme navoskovali, potom prebehla malá inštruktáž a vyrazili sme.Ujovi Liborovi sa to náramne páčilo.

"Pozrite, ja viem stáť aj na jednej nohe", hovorí Oravka od poľských hraníc."Nie tadiaľ, ale tadiaľto pôjdeme", hovorí ujo Viťo, ktrorý mal evidentne krátke palice!V Duľove sme sa zastavili u našej kamarátky tety           , ktorá bola s nami minulý rok na dovolenke v Bulharsku. A je to dobrá teta, ako sme zistili. Nachystala pre nás hotovú hostinu. Škoda (alebo našťastie pre tetu          ?), že sme nemohli ostať dlhšie, pretože nás čakali ešte aj v Beňadove.Takéto a ešte aj všakovaké iné dobroty sme "spakovali" len sa tak zaprášilo. A neviem, neviem ako by to dopadlo, keby sme nemuseli odísť.

Hodne sme sa zdržali, a tak nám autobus, ktorý práve odchádzal z Duľova padol veľmi vhod, aby sme sa stihli pokochať ešte aj ďalšou oravskou dedinkou Beňadovom.Dvaja naši malí kamaráti stretli po ceste dokonca svojich príbuzných.A toto je tá úžasná "perníková chalúpka" našich malých aj veľkých priateľov z Beňadova. Pokochajte sa!

Takúto izbičku na spanie "na povale" môže závidieť našim štyrom malým priateľom nejedno dieťa.Ich mamina v prekrásnej kuchyni.

A takto to všetko vymyslel aj zrealioval ich ocino.

V sobotu odpoludnia nás čakala zaujímavá vychádzka do miestnej družstevnej farmy.Budúci nádejní dojiči.Markovi a Robkovi sa to náramne páčilo. "Nuž čo sa za mladi naučíš, na starosť ako keby si našiel", hovorí staré príslovie. Len chudera kravka!

Toto "čudo" si nás riadne poobzeralo, len nevieme čím.Toto nie je družstevník, ale náš Mišo s kozliatkom.Tiež nový kamaráti.A prišiel čas lúčenia a návratu domov."Piro, šťastnú cestu do Slovenského Grobu!"

"Tak dovidenia a tešíme sa na budúce stretnutie", lúčia sa Viťo Blaho mladší a malí kamaráti z Vrútok.

SÚŤAŽ SÚŤAŽ SÚŤAŽ SÚŤAŽ SÚŤAŽ SÚŤAŽ SÚŤAŽ SÚŤAŽ SÚŤAŽ SÚŤAŽ SÚŤAŽ
Viete, čie sú tie oči? Adresa pre napísanie správnej odpovede dc(e-mail code)detskecentrum.sk

Zo správnych odpovedí vylosujeme 5 a ich autori budú odmenení na najbližšom stretnutí.DETSKÉ CENTRUM
SLOVENSKO

prvá slovenská spoločnosť 
pre pomoc deťom 
v náhradnej starostlivosti

dcded_230


Kontakt:


Detské centrum Slovensko
Child Centre Slovakia


K. Sidora 134
034 01 Ružomberok
Slovak Republic


GEO Location:

Lat. 49.066357 Long. 19.300817


tel. +421 44 43 41 636

fax +421 44 43 41 636

mobil +421 903 731 750

e-mail: detskecentrum(zavinac)detskecentrum.sk

 

Bankové spojenie:


VÚB 294547342/0200
BIC (SWIFT): SUBASKBX 
IBAN: SK7502000000000294547342

 

TATRA BANKA 2928876551/1100

BIC (SWIFT): TATRSKBX

IBAN: SK57 1100 0000 0029 2887 6551

 

IČO: 30226112

DIČ: 2020589098


Právna forma:
občianske združenie registrované Ministerstvom vnútra SR pod č. VVS/1-900/90-3487 dňa 15. 2.1991

 

najstaršia mimovládna, nezisková, dobrovoľnícka organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, pre pomoc a podporu deťom žijúcim v detských domovoch a v rodinných formách náhradnej starostlivosti, formujúca sa od roku 1979,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie14032/2006-I/21AK,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie prípravy profesionálnych náhradných rodičov, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie 14032/2006-I/21AK.


Dr.Oetker, s.r.o.

    generálny partner

    pre aktivity v prospech pomoci deťom
    v náhradných rodinách

droetker_282

 

 


• partneri pokračovanie •

 

 

 

Spolupracujúce organizácie:Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR


 

 

upsvar_logo_286

 

 

 

logozznded_280

 

logo_anr_125

 

Asociácia náhradných rodín

 

 

 

 

farlesk_1_150

 

Spoločnosti FARLESK spol. s r. o. ďakujeme za pomoc pri organizácii XXXIX. Táborových stretnutí Detského centra Slovensko

Dokumenty

Zákon o rodine

Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov ...,

 

Vyhláška MPSVaR SR č. 103/2018 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Zákon o profesionálnych náhradných rodinách

 

Dohovor o právach dieťaťa

 

Zákonník práce

 

Program Centra pre deti a rodiny Detského centra Slovensko

Stanovy DC-SK

 

Platné pravidlá pretekov turistickej zdatnosti pre deti a mládež z detských domovov v SR z 21. 3.2023


Kultúrno - poznávacia činnosť pre preteky turistickej zdatnosti detí a mládeže z detských domovov v roku 2023

 

 

 

2%

KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANEValid XHTML 1.0! Valid CSS!