Myšlienka založenia vlastného detského domova, ktorý by bol iný, vhodnejší pre výchovu detí, ktoré z rôznych príčin nemôžu vyrastať vo vlastnej biologickej rodine, dozrievala v hlavách zakladajúcich členov Detského centra už pred vznikom tejto prvej slovenskej spoločnosti pre pomoc deťom v náhradnej starostlivosti v roku 1990. Túžili sme vytvoriť vzor nového typu detského domova, ktorý by sa starostlivosťou o deti v maximálnej možnej miere približoval výchove detí v rodine, so všetkým čo ku tomu patrí. Nechceli sme ísť cestou akýchsi napodobenín rodiny ako v detských domovoch "rodinného typu", ale išlo nám o skutočnú rodinu s mamou, otcom, čo bolo podľa nás jediným možným riešením pre deti, ktoré o svoju rodinu prišli.
Našu predstavu sme začali ralizovať už v roku 1998 výstavbou väčšieho rodinného domu-rodinnej bunky, kde sa o výchovu detí mali starať manželia, ktorí v spomínanom objekte mali aj bývať s vlastnými deťmi. Pozrite, či sa nám to podarilo.


Podstatné bolo na začiatku zabezpečiť finančné prostriedky a stavebný materiál. Detskému centru sa to podarilo vďaka jeho sponzorom. Hlavným sponzorom bola akciová spoločnosť Slovnaft, ďalej materiálom prispela spoločnosť Porobeton, a.s. a množstvo ďalších výrobcov a predajcov stravebného materiálu. Celkové náklady na projekty, výstavbu a zariadenie boli približne 10 miliónov Sk, z toho na zariadenie prispelo MPSVaR SR sumou 300 tis. Sk.

Architekt a projektant: Ing. Igor Millan Architekt fasády a interiéru: vtedy ešte študentka stavebnej fakulty v Bratislave Zuzka Petríková Investor: Detské centrum Dodávateľ: firma Hámor&Guoth Intarzie - originálne umelecké diela maľované na nábytku: nitrianska maliarka a scénická výtvarníčka Soňa Mrázová Dekorácie: firma Twiggi Bratislava - PhDr. Eva Gomolčáková





Výstavba prvej rodinnej bunky bola dokončená na konci roku 2000.
17. septembra 1999 však Detské centrum oficiálne zriadilo Detský domov NÁHRADNÉ RODINY DC s kapacitou 40 detí, ktoré sme plánovali umiestniť do plánovanej novopostavenej rodinnej bunky v Ružomberku a ďalších profesionálnych rodín. Prvá rodina od 1. októbra 1999 - rodina Šamíkovcov (manželia, 2 vlastné deti a 10 detí zverených do ich starostlivosti) bola zatiaľ umiestnená do provizórnych priestorov v prepožičanom rodinnom dome v Ružomberku na Satelitoch.


Zaujímavé na tom bolo to, že podľa vtedy platného zákona č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci a jeho vykonávacieho predpisu Vyhlášky č. 198/1998 Z.z. bol takýto typ zariadenia, aj napriek tomu, že bol registrovaný vtedajším Krajským úradom v Žiline, nelegálny. Spomínaná vyhláška totiž po desiatkach rokoch svojim znením v §8 ods. 4: "Detský domov, v ktorom je viac ako šesť samostatných skupín a je umiestnený na vyčlenenom území, je detské mestečko. V detskom mestečku starostlivosť o deti v samostatnej skupine zabezpečuje manželský pár", legalizovala niekoľko desiatok rokov nelegálne za ČSSR ale už aj v SR Detské mestečko v Zlatovciach, ktoré niektorí odborníci označovali za dovtedy najvhodnejšie a najefektívnejšie zariadenie pre deti odkázané na náhradnú starostlivosť, ktorým sa ČSSR chválila aj zahraničným delegáciám. Bolo jasné, že podľa takéhoto znenia zákonnej úpravy detských domovov nemohli vznikať ďalšie zariadenia, zvlášť v zriaďovateľskej pôsobnosti neštátnych subjektov. Myslíme si, že k čiastočnej náprave došlo aj našim pričinením, pretože v novej vyhláške č. 246 z 22. júna 2001, sa okrem detského mestečka už spomína aj sieť samostatných skupín bez určenia ich minimálneho počtu. Tento problém úplne vyriešil až zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele. Podľa tohto zákona neštátne subjekty musia absolvovať akreditačné konanie a až na základe získania akreditácie udelenej Akreditačnou komisiou MPSVaR môžu zriadiť detský domov.
 Prvú zriaďovaciu listinu detského domova Náhradné rodiny DC vydalo Detské centrum 17. septembra 1999. 28. septembra 2007 rozhodlo DC o zmene tejto zriaďovacej listiny najmä z dôvodu zosúladenia činnosti tohto zariadenia s novým zákonom č. 305/2005 Z.z. o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele a taktiež z dôvodu zriadenia ďalšieho oddelenia detského domova, a to samostatnej diagnostickej skupiny, ktorá t.č. slúži najmä na realizáciu výchovných opatrení uložených súdom.
Na začiatku roku 2000 sa presťahovala rodina
Šamíkovcov do novovybudovanej Rodinnej bunky DC v Ružomberku, kde si nažívali 2 rodičia a najprv 12 detí, a potom čoraz menej až do roku 2006, kedy sa presťahovali do vlastného rodinného domu, ktorý si postavili v Trenčíne. V súčasnosti stále fungujú ako profesionálna rodina DC pre 5 detí. V pôvodne rodinnej bunke bola zriadená samostatná diagnostická skupina, ktorá slúži dodnes pre rediagnostiku detí na požiadanie detských domovov, na výchovné opatrenia udelené súdom a diagnostiku detí Detského domova Náhradné rodiny DC, ktorý bol podľa novelizácie zákona č. 305/2005 Z.z, premenovaný na Domov detí Náhradné rodiny DC (ďalej aj ""DD NRDC").
Od začiatku roku 2000 vznikali pri DD NRDC postupne ďalšie profesionálne rodiny. Dnes má DC už 15 profesionálnych rodín s 19 timi zamestnanými profesionálnymi rodičmi, v ktorých je umiestnených 37 detí.
Do zriadenia detského domova Detského centra a výstavby objektov tohto zariadenia sa vo zvýšenej miere angažovali dobrovolníci a zamestnanci Detského centra ako Andrea Petrášová - Géczyová, Viktor Blaho, Mária Šurinová, Renata Mudičková, Štefan Cárach, ktorí v tom čase venovali tomuto zariadeniu popri zamestnaní množstvo svojho voľného času aj vlastných finančných prostriedkov.
Zamestnanci Domova detí Náhradné rodiny DC od počiatku po súčasnosť:
riaditeľ: PaedDr. Viktor Blaho 1999 - 2006, 2006 - PhDr. Silvia Pančíková
sociálna pracovníčka: Mária Šurinov 1999 - 2002, 2002 - PhDr. Silvia Pančíková
vychovávatelia rodinnej bunky: manželia Dana a Ivan Šamíkovci 1999 - 2006
účtovníčka: Bc. Renata Mudičková 1999 - 2007, Mgr. Daniela Šventová 2007 - 2008, Soňa Polakovičová
hospodárka: Zuzana Hrabovská 2006 - 2009, 2009 - Mária Jurštáková
bývalí aj súčasní pracovníci údržby: Pavol Kupčo, dobrovolník Štefan Cárach, Štefan Kyzúr, Jaroslav Kuniak, Monika Šlachtová
pomocnica v domácnosti rodinnej bunky: Viera Bačíková 2000 - 2006
bývalé aj fungujúce profesionálne rodiny: rodina Šamíková - Trenčín, rodina Vonkomerová - Žiar nad Hronom, rodina Vaňová - Leštiny, rodina Pastuchová - Hybe, rodina Luptáková - Ružomberok, rodina Žideková - Rajec, rodina Javorková - Likavka, rodina Pančíková - Ružomberok, rodina Jakubčiaková - Lúčky, rodina Maťúsová - Vrútky, rodina Rambalová - Beňadovo, rodina Ďaďová - Dolá Lehota, rodina Baláková - Lokca, rodina Pientáková - Oravská Polhora, rodina Rídzich - Dolný Kubín, rodina Kobydová - Mníchova Lehota, rodina Martonová - Ružomberok, rodina Rožteková - Vrútky, rodina Šusterová - Bratislava
bývalí aj súčasní vychovávatelia diagnostickej skupiny: Mgr. Vladimír Čieško, Miroslav Borák, Mgr. Veronika Domanická - Majsniarová (MD), BC. Gabriela Lukáčová
špeciálny pedagóg diagnostickej skupiny: od roku 2006 PaedDr. Viktor Blaho (zodpovedný zástupca akreditovaného subjektu)
bývalí aj súčasní pomocní vychovávatelia diagnostickej skupiny: Ing. Magdaléna Trnovská, BC. Gabriela Lukáčová, Maroš Práznovský, Roman Vrabko
psychológ: PhDr. Jana Bachanová 2006 - 2008, 2010 - Mgr. Soňa Balážová
PaedDr. Viktor Blaho, prezident DC
|