

V septembri 6. - 10. 9.2021 vycestovala skupinka 9 kolegov - členovia DC-SK, zamestnanci DC-SK, člen Fóra riaditeľov a zamestnancov CDR a zástupca Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny.
Členovia odbornej exkurzie Nórsko 2021 ...

Cieľom cesty bola odborná exkurzia na tému starostlivosti o deti a ich rodiny v rámci prevencie ale aj realizácie náhradnej starostlivosti v Nórsku. Čo nás ku tomu viedlo, teda určite minimálne mňa, bolo vyjadrenie delegátov z Nórska na medzinárodnej konferencii o náhradnej starostlivosti v Prahe, ktorú organizovalo J&T, kde moje kolegyne s DC-SK zastupovali Slovenskú republiku. Z vyjadrení Nórov bolo cítiť, že náš systém na Slovensku je "skôr zlyhaním" a tak ma zaujímalo v čom. Po absolvovaní exkurzie som čiastočne pochopil. Ďalšou takou mojou témou bola otázka, že ako je to s odoberaním detí od biologických rodičov, často totiž na Slovensku počuť, že sa tam deti v náhradnej starostlivosti octinú aj za nie celkom jasných okolností. Podľa zákonov Nórska, oficiálnych dokumentov o umiestňovaní detí do NS a nakoniec aj podľa prezentácie, ktorej sme sa zúčastnili, také niečo nie je možné. Prax bude pravdepodobne však v niektorých prípadoch iná, aj podľa Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), ktorý 6. septembra 2018 v spore Jansen proti Nórsku, vyhlásil rozsudok, v ktorom konštatoval porušenie článku 8 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd v dôsledku odobratia dieťaťa nórskymi sociálnymi službami. Mal som pocit, že aj zamestnaci BUFDIR, keď o tom rozprávali, klopili zrak. Treba asi poznamenať, že toto podľa toho čo sme si vypočuli nebude bežná prax, ale len zlyhanie ľudského faktora, čoho sme neraz svedkami aj u nás.
V programe boli:
- prezentácie nórskeho systému na Riaditeľstve detí, mládeže a rodinných záležitostí BUFDIR v Osle,
- prehliadka historickej časti Osla, múzeí ale aj modernej časti mesta.
Odlietali sme z Krakowa o 6,40, takže do Osla sme prišli pomerne zavčasu. Ubytovanie, ktoré sme hľadali pomerne dlho na požičanom mikrobuse, pretože rovnaký názov Comfort Hotel Xpress malo viacero hotelov, sme mali až od 15,00. Pomerne unavení po ceste, ja teda statočne ako šofér, najprv mikrobusom z Ružomberka do Krakowa od 1:00 h po polnoci, potom 2 hodiny na letisku, 2 hodiny letu do Sandefjord pri Osle a zase požičaným mikrobusom 150 km do Osla, sme sa po patričnom oddychu vybrali do ulíc spoznávať nórsku metropolu.
A sme v Nórsku - letisko Sandefjord, 150 km od nášho hotela v Osle ...






Na druhý a tretí deň nás čakali 7 hodinové prezentácie od 9,00 rána až do 16,00 odpoludnia na
Riaditeľstve detí, mládeže a rodinných záležitostí BUFDIR, čo je skoro niečo ako naše Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny, so zameraním nie však na prácu ale starostlivosť vychádzajúcu z názvu tohto úradu. To čo sme si vypočuli, ma v podstate ani tak neprekvapilo, keďže sme približne vedeli ako sú nóri ďaleko v starostlivosti o deti a ich rodiny, no niektorí mali oči roztvorené do široka, najmä čo sa týka prevencie, aby sa čo najmenej detí dostávalo do zariadení náhradnej starostlivosti v prvom rade v náhradných rodinách. Klasické detské domovy ako ich poznáme u nás sa v Nórsku nenachádzajú, z časti ale len veľmi z ďaleka sa na ne podobajú len zariadenia najmä pre deti závislé, neprispôsobivé alebo ťažko zdravotne postihnuté.




vľavo Mr. Helge Moe Eriksen, senior adviser BUFDIR

vľavo Mrs. Unni Nygaard, spesial adviser BUFDIR, v pravo Mr. Roy Frode Skavhaug, director of foster care services, Bufetat

v strede pán Martin Žilinek z Veľvyslanectva SR v Nórskom královstve a Islandskej republike

Nori sa maximálne angažujú do prevencie, aby čo najmenej detí muselo končiť v náhradnej starostlivosti. Aj v súčasnosti rozbiehajú projekt, ktorý by mal zachytiť problémy v starostlivosti o deti už pred a po ich narodení, a potom naplánovať adekvátnu pomoc deťom aj rodine. Toto sa netýka len problémových rodín, kde je indikácia na zlyhanie starostlivosti o dieťa ale celoplošne všetkých rodín, ktoré avizujú potrebu pomoci zo strany regionálnej samosprávy, kontrolovanej regionálnym guvernérom s právomocami skoro ombudsman a samozrejme štátom cez Ministerstvo detí a mládeže Nórska.
Tretí deň odpoludnia až do večera sme si prezreli modernú čať Osla na pobreží Oslofjordu, ktorý ešte nie je takým typickým nórskym fjordom, aké sa nachádzajú od juhu až po najseverejnejšiu časť nórska Finnmark/Troms. Zastihli sme obyvateľov Nórska ako sa neskoro odpoludnia slnia, člapkajúc sa aj v mori. Navštívili sme tam aj jednu s pobrežných reštaurácií aby sme spoznali trošku aj nórsku kuchyňu, zistili sme však, že je to skôr galimatiáš rôznych svetových kultúr ako tej pravej nórskej. Steak zo soba som tam nenašiel, možno preto, že neviem po nórsky?
Munchovo múzeum má najväčšiu zbierku diel Edvarda Muncha na svete ...



V pozadí Národná opera & Balet ...

V pozadí moderná, futuristická časť Osla ...

Nóri sa slnili kdekoľvek ...












Štvrtý deň dopoludnia sa poniektorí venovali nákupom Odpoludnia sme navštívili Kráľovský palác kde sme zahliadli aj odchod kráľa Haralda V. zrejmä na voľby, priľahlú kráľovskú záhradu kde nie je problém ani súkromný piknik, videli sme Kráľovskú Fredrikovu univerzitu založenú v roku 1811 aj Nórsky parlament, neďaleko ktorého prebiehal akurát štrajk za sľúbené vyššie dôchodky, Národné divadlo v Osle, univerzitnú knižnicu, národnú knižnicu, budovu národnej opery a baletu a iné. Spoločnú večeru sme absolvovali opäť na pobreží, kde sme si pochutili opäť nie na nórskych ale na japonských špecialitách.
Kráľovský palác, kde sídli Harald V. ...


Fredrikova univerzita ...


Nórsky parlament ...

Štrajk za vyššie dôchodky na čele s doprovodom policajta ...

Roman nás pozýva do Národného divadla ...


Univerzitná knižnica ...

Národná knižnica ...

Piaty deň dopoludnia sme stihli ešte navštíviť múzeum vikingských ľodí, múzeum Amundsenovej výpravy do Antarktídy, kde bola inštalovaná loď FRAM, ktorou sa tam doplavil a loď Gjoa, ktorou uskutočnil prvú výpravu z Atlantického oceána do Tichého oceána s dvojročným kotvením pri výskume ľadovcov na Gjoa Haven. Odpoludnia sme už cestovali na letisko Sandefjord, 150 km od Osla, po ceste sme si dali obed, pred odletom sme vrátili ešte požičaný 9-miestny mikrobus Toyota PROACE Verso, dali si posledné 10 eurové pivo a leteli naspäť do Krakowa. Náš mikrobus bol pred letiskom zaparkovaný na mieste tam kde sme ho nechali, do Ružomberka sme pricestovali hodinu po polnoci a odtiaľ už išiel každý plný dojmov po vlastných.
Vikingské lode ...




Loď Fram, na ktorej sa plavil Amundsen ...




Člen Amundsenovej výpravy ...



Loď Gjoa ...

Slovenskí čenovia Amundsenovej výpravy ...

a späť na letisku.





A sme doma!

A posledná poznámka. Do Nórska nás vpustili len preto, že sme boli všetci zaočkovaní proti COVID-u 19. Dnes po dvoch týždňoch od návštevy je tam situácia už úplne iná, vďaka tomu, že v Nórsku je 91% dospelých obyvateľov zaočkovaných. Boli uvolnené všetky opatrenia a do Nórska sa teraz dostanú všetci občania členských štátov EHP, Švajčiarska, Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, ako aj cudzincom s pobytom na území členských štátov EHP, Švajčiarska, Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.Oplatilo sa im vydržať so sprísnenými opatreniami proti COVID-19, veď Nóri tohto roku otvorili hranice až v polovici júla. Škoda, že tomu tak nie je aj u nás, ba práve naopak situácia sa začala ešte zhoršovať, pretože zaočkovanosť u nás je stále nedostatočná.
Na záver by som veľmi rád poďakoval pracovníkom Veľvyslanectva SR v Nórskom kráľovstve a Islandskej republike, osobitne bývalej velvyslankyni p. Denise Frelichovej, Martinovi Bartoňovi a nastupujúcemi konzulovi p. Martinovi Žilinekovi za sprostredkovanie skutočne nezabudniteľných zážitkov a nových poznatkov z oblasti starostlivosti o deti, mládež a rodiny v Nórsku. Poďakovanie patrí tiež pracovníkom BUFDIR - Riaditeľstva detí, mládeže a rodinných zaležitosti, osobitne pani Kristin Ugstad Steinrem, riaditeľke odboru medzinárodných vzťahov, pani Unni Nygaard, špeciálnej poradkyni a pánovi Helge Moe Eriksen, staršiemu poradcovi, ďalej pánovi Roy Frode Skavhaug, riaditeľovi služieb pestúnskej starostlivosti v Osle, pani Bente Rygh, riaditeľke Úradu regionálneho guvernéra v Osle a ďalším poradcom BUFDIR.
Child Centre Slovakia would like to thank the staff of the Embassy of the Slovak Republic in the kingdom of Norway, namely former ambassador Ms. Denisa Frelichová, Mr. Martin Bartoň and consul Mr. Martin Žilinek for helping mediate unforgettable experiences and exchange knowledge in the field of child and family welfare in Norway. We would also like to thank the staff of BUFDIR - Directorate for Children, Youth and Family affairs, especially Ms. Kirstin Ugstad Steinrem, director of international relations, Ms. Unni Nygaard, special adviser, Mr. Helge Moe Eriksen, senior adviser, Mr. Roy Frode Skavhaug, director of foster care services in Oslo, Ms. Bente Rygh, director of the office of the regional governor in Oslo and other consultants and empoloyees of BUFDIR.
Viktor Blaho Detské centrum Slovensko
|