Detské centrum Detské centrum Základné informácie Projekty DC Plán
podujatí
Pomôžte
nám
Ďakujeme
za pomoc
Archív Diskusia
Detské centrum Diskusia > Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? SK   I   EN   I   PL   I   DE   I   FR
Späť
Detské centrum

Mapa stránky

Vyhľadávanie

INTRANET DC
Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? Vytlač článok Vytlač článok

Vážení profesionálni náhradní rodičia, záujemci o túto profesiu ale aj ďalší návštevníci tejto web stránky, zapojte sa prosím do diskusie na  tému, ako sa Vám podarilo (ne)zamestnať ako profesionálny rodič. Zdá sa, že problém plných detských domovov nie je v nezáujme o profesiu profesionálneho rodiča, ale ešte stále skôr v nezáujme alebo v neschopnosti tých, ktorí by mali zariadiť, aby podľa možnosti všetky deti mohli vyrastať v rodine. Túto diskusiu môžete použiť aj pokiaľ hľadáte zamestnanie ako profesionálny rodič, resp. pre zamestnávateľov, ak hľadajú profesionálnych rodičov.

 

Na Vaše otázky za DC-SK budú odpovedať:

 

vblprezident_180_225

PaedDr. Viktor Blaho, prezident(e-mail code)detskecentrum.sk

prezident DC-SK

 


PhDr. Silvia Pančíková, pancikova(e-mail code)detskecentrum.sk

riaditeľka pobytových opatrení CDR DC-SK,

 

sona_100_290


Mgr. et Bc. Soňa Balážová, psycholog(e-mail code)detskecentrum.sk

psychológ CDR DC-SK,

 

Očakávame tiež, že do diskusie sa zapoja aj ďalší navštevníci tejto  stránky, či to už budú odborníci k danej téme, profesionálni a iní náhradní rodičia alebo aj laická verejnosť.

 

E-mailová adresa diskutujúceho (ak ju diskutujúci uvedie), je prístupná, keď kliknete v diskusnom príspevku na jeho meno!

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANE

 

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   Pridaj príspevok Pridaj príspevok
profi mama Darina (18.11.2009, 8:34:24) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: RE: mam zaujem stat sa profesionalnym rodičom
Čítam tu, že bude treba umiestniť dve dievčatá? A nemohli by isť k nám? Alebo nie sme vhodná rodina pre ne???
Viktor Blaho (17.11.2009, 19:52:35) Odpovedz Odpovedz
Re: RE: mam zaujem stat sa profesionalnym rodičom
Áno Erika, možné to je. Zodpovednosť nesie zamestnávateľ, a preto by mal mať možnosť si aj vybrať. Myslím si, že je v záujme zamestnávateľa vybrať si čo najlepšie, pričom asi nehrá rolu dátum podania prihlášky. Ja vychádzam z vlastnej praxe. Spomedzi množstva záujemcov si podľa nášho názoru (názoru aj mojich kolegov) vyberieme toho "najlepšieho", čomu sa dá tiež povedať "výberové konanie", aj keď uchádzači sa nestresujú v jeden dátum pred zatvorenými dvermi a nečakajú kedy ich zavolajú dnu pred nejakú komisiu. Ak si vyberieme zle, čoskoro sa to ukáže a robí to veľké problémy. Ja som v podstate rád, že dnes už skutočne máme z čoho vyberať, ale aj tak si nechávame dosť veľkú časovú rezervu na "odskúšanie" profi rodiča ešte pred jeho zamestnaním. Najviac záujemcov je o deti do 3 rokov, tam sa vyberá ľahšie aj keď ani to nie je ľahké. Najviac problémov je s umiestňovaním súrodeneckých skupín, 2 a viac detí, zvlášť keď sú tam aj staršie deti. Takých záujemcov o profi rodičovstvo, ktorí by si zobrali aj takéto deti je menej. Čo však z toho, keby aj takýto záujemcovia boli a detský domov ich aj tak nezamestná, pretože nemá záujem alebo mu to nie je umožnené zriaďovateľom, či skôr nie dobrým systémom, pretože tento problém je celoslovenský. Keď už sme pritom, Detské centrum bude v dohľadnej dobe potrebovať profi mamu pre dve sestry 14 a 10 ročnú. Sú to deti priamo z terénu a je to asi ich jediná rozumná šanca.
erika (17.11.2009, 17:08:30) Odpovedz Odpovedz
Re: RE: mam zaujem stat sa profesionalnym rodičom
Lenka máte pravdu , že staršie žiadosti asi už nikoho nezaujímajú, lebo keď volám niektoré DeD tak mi povedia, nech si pošlem novú žiadosť, tak to asi znamená , že tie staršie neevidujú, aj keď podľa zákona by to mali robiť.
Lenka (17.11.2009, 14:24:23) Odpovedz Odpovedz
RE: mam zaujem stat sa profesionalnym rodičom
Erika, mám úplne rovnakú skúsenosť ako Vy. Tiež ma to mrzí, kedže v našom meste je DeD a vidím na prechádzke, že sú tam aj deti do 3 rokov. S dcérkou chodí do škôlky dieťatko, ktoré už síce asi 3 roky malo, ale 4 ešte nie, aj napriek tomu, je na skupine v DeD, v rovnakej skupine je aj jeho súrodenec -dojča :-( Ale ked zavolám do DeD sa dozviem, že nemajú deti do profi... Pán Blaho, mňa by ešte zaujímalo, či je bežný postup, že riaditeľ DeD si vyberie nového profesionálneho rodiča z práve ukončeného kurzu na ÚPSVaR a neurobí výberové konanie aj medzi tými, ktorých žiadosti majú v databáze dlhšiu dobu. ďakujem za odpoveď.
erika (17.11.2009, 11:05:22) Odpovedz Odpovedz
Re: Re (5): mam zaujem stat sa profesionalnym rodičom
Ďakujem za odpoveď. Ja som sa už obrátila aj na všetky tie organizácie , čo ste mi poradili , ale tam som nedopadla o nič lepšie , jeden sa vyhovára na druhého. Je veľmi smutné, že ja a celá moja rodina sme ochotný prijať do rodiny "cudzie dieťa"a poskytnúť mu dočasný domov , ale DeD to nejak neakceptujú a stále sa len vyhovárajú. Pritom niektoré DeD už dosť dlhú dobu neprijali nových zamestnancov a nechce sa mi veriť , že by nato nemali od štátu vyčlenené penieze , ako to tvrdia , keďže je to tak propagované. Škoda , že v NZ nebude stretnutie záujemcov u túto profesiu, ako to bolo reklamované v JOJ , lebo by som sa toho rada zúčastnila a osobne by som sa spýtala tej pani , ktorá tam túto pomoc deťom propagovala , kde sa majú obrátit tí, ktorí kurz majú , len akosi sa im nedarí nájsť prácu. Som zvedavá , čo by nám odpovedala , lebo ÚP síce kurzy organizuje , ale prácu zabezpečiť nevie.Dokonca mňa sa pýtali na ÚP , čo to je za prácu a kde som si robila kurz - vôbec o niečom takom nevedeli a to je dosť zarážajúce , kedže sa to robí cez ÚP.
Viktor Blaho (16.11.2009, 16:23:59) Odpovedz Odpovedz
Re (5): mam zaujem stat sa profesionalnym rodičom
Dobrý deň aj Vám Erika! Nuž to ste mi položili ťažkú otázku. Včera sa ma to pýtalo minimálne 6 matiek, ktoré by chceli byť aj profesionálne mamy, dnes ďalšie 2. Naša databáza záujemcov už presahuje číslo 100 a skutočne nevieme čo ďalej. Kampaň v rámci Národného projektu Zvyšovanie zamestnateľnosti profesionálnych rodičov je skôr "antikampaňov" a nástrojom na znechutenie potencionálnych profesionálnych rodičov. Podľa mňa je amorálne ak niekto zavádza ľudí, že sa môžu zamestnať ako profesionálni rodičia a robí to dokonca za peniaze. No a tie subjekty, ktoré profesionálnych rodičov zamestnávajú potom pracne a zadarmo vysvetľujú ľuďom, že to nejde. Hádajte komu potom nadávajú a označujú ich za klamárov? Tých, ktorí profi rodičovstvo nesystémovo propagujú ale systematicky zavádzajú potencionálnych profesionálnych rodičov a sľubujú nesplniteľné alebo tých, ktorí profi rodičov odmietajú zamestnať, pretože Tí, ktorí vymysleli spomínaný národný projekt sú sami brzdou jeho realizácie? Je to začarovaný kruh a verte, nie je mi z toho dobre. Už dávno mohlo byť v profesionálnych rodinách o niekoľko stoviek viac detí, ako tomu je teraz a na skupinách detských domovov o niekoľko stoviek menej. Podobné otázky by ste mali adresovať Ústrediu práce sociálnych vecí a rodiny - www.upsvar.sk alebo do SPDD - Úsmev ako dar - www.usmev.sk . Vychádza mi to tak, že spomínaný národný projekt mal mať skôr názov "Udržanie kapacít samostatných skupín štátnych detských domovov" ako Zvyšovanie zamestnateľnosti profesionálnych rodičov. Zatiaľ Vám môžem len poradiť, aby ste vydržali vo svojom záujme s presvedčením, že niekedy sa predsa len na "lepšie časy obráti". S pozdravom Viktor Blaho
erika (16.11.2009, 13:02:28) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: Re: mam zaujem stat sa profesionalnym rodičom
Dobrý deň pán Blaho. Našla som túto stránku a chcem sa spýtať , či mi neviete poradiť, ktorý DeD by ma mohol zamestnať. Kurz som ukončila vlani , mám žiadosti asi v 20 DeD , ale zamestnancov nikde nechcú. Stále sa na niečo vyhovárajú. Hlavne, že aj tento víkend túto prácu propagovali v TN na JOJ a neustále sa robia kurzy , ale nechápem načo, keď je nás veľa ,ktorý sme prípravu absolvovali , ale práce je málo. Ja osobne mám záujem o deti vo veku od 2-3rokov a staršie. Som z okresu NZ a tu sa neviem zamestnať a keď kontaktujem iný okres ,odpíšu mi ., že je to pre nich ďaleko. Ďakujem
Margita Filusova (15.11.2009, 15:10:17) Odpovedz Odpovedz
Mám záujem statˇ sa prof.rodičom
Všade ma odmietli bud nemali uvezok alebo sa vyhovorili že bývame daleko. V našom okrese Velký Krtíš nemáme detský domov. Ale ani úrad prace nevie poriadne poradit že kde sa má človek obrátit. Darmo by som ja chcela detičkám pomoctˇ. V médiách vyhlasuju a nakoniec sa nič nedeje alebo len pár vyvolených sa može takto zamestnatˇ?
Viktor Blaho (11.11.2009, 19:18:37) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: mam zaujem stat sa profesionalnym rodičom
Dobrý deň! Príprava na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti spočíva najmä v poskytnutí základných informácií o náhradnej rodinnej starostlivosti, o psychickom vývine, fyzickom vývine a sociálnom vývine dieťaťa a potrebách dieťaťa, o právach dieťaťa v ústavnej starostlivosti a v nácviku praktických zručností vo výchovnej práci s deťmi a mladými dospelými. Na to, že kde a kedy sa takáto príprava koná by ste sa mali obrátiť na príslušný ÚPSVaR, alebo sa obráťte na Centrum Návrat (www.navrat.sk), alebo SPDD Úsmev ako dar (www.usmev.sk). Detské centrum síce tiež robí takúto prípravu, ale len pre vlastnú potrebu.
Katarina Gašparovychová (11.11.2009, 15:01:09) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: mam zaujem stat sa profesionalnym rodičom
chcem sa informovat aka príprava a kedy sa má absolvovať ktora ma trvaŤ 60 hodin dakujem
Viktor Blaho (22.10.2009, 22:19:25) Odpovedz Odpovedz
Re: otáznik
Ja osobne si nemyslím, že každý ÚPSVAR by mal robiť školenia profesionálnych rodičov. To je doména predovšetkým samotných detských domovov, ktoré by mali mať prehlad, samozrejme ak majú záujem o zriaďovanie profesionálnych rodín, o subjektoch, ktoré majú akreditáciu na to aby robili školenia. Darmo by ÚPSVAR v Trebišove robil školenia, či propagáciu profesionálnych rodín, keď detské domovy v tomto regióne majú obmedzenú kapacitu profesionálnych rodín. To je práve ten problém na ktorý som poukazoval. Zdá sa, že dnes nie je problém zabezpečiť dostatok profesionálnych rodičov, väčší problém je zamestnať ich.
Lenka (21.10.2009, 11:03:04) Odpovedz Odpovedz
RE:Ani nám sa nedarí
Dobrý deň. Aj v Martine a okolí je to rovnaké. Za posledného pol roka som oslovila 19 DD v blízkom aj vzdialenejšom okolí a detičky (respektíve pracovné úväzky) nie sú. Je pravda, že som si dala podmienku dieťa do 5 rokov, pretože mám 3ročnú slečnu a zatiaľ si pri nej neviem predstaviť prípravu druhého dieťaťa do školy. Tiež mi na pohlaví a farbe nezáleží, aj malá je rómka, a že riadne temperamentná :-). Je mi ľúto, že sa to nehýbe. Videla som, ako vyzeralo dieťa po pár mesiacoch v DD a aj ako sa zmenila behom pár týždňov doma. Myslím, že lepší argument, prečo by deti mali byť v profirodine čo najskôr (najlepšie hned po narodení), nie je.
ivana kovalova (21.10.2009, 7:59:00) Odpovedz Odpovedz
otáznik
prečo sa upsvar v trebišove nechce velmi puštat do školení na profi rodiča ved záujem by určite bol .je my biedne ked čítam ako to niekde propaguju a v trebišove nič.
Viktor Blaho (8.10.2009, 11:38:22) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Vysvetlenie
Teraz som si všimol, že som Vám dal len polovičku odpovede. Rozdiel medzi pestúnskou rodinou a profesionálnou rodinou je najmä v tom, že do pestúnskej starostlivosti po splnení základných požiadaviek na pestúna, umiestňuje dieťa priamo súd. Do profesionálnej rodiny umiestňuje dieťa detský domov a za tým účelom zamestná jedného z rodičov ako profesionálneho rodiča. Profesionálny rodič je zamestnanec detského domova, za čo dostáva mesačnú mzdu. Detský domov platí aj náklady na základné životné potreby dieťaťa a náklady na jeho zdravý vývin a rozvoj jeho duševných aj fyzických schopností. Pestún takisto dostáva zo štátu v rámci sociálnych dávok odmenu a finančné príspevky na úhradu nákladov na životné potreby dieťaťa. Z môjho pohľadu si myslím, že profesionálny rodič má bohatší odborný servis, ktorý príde priamo k nemu. Hlavnú zodpovednosť za dieťa má detský domov. Na druhej strane v profesionálnej rodine najmä pri deťoch do 3 rokov sa vystrieda viac detí, ktoré čakajú na to, že sa vrátia do biologickej rodiny, alebo pôjdu do osvojenia, do osobnej starostlivosti príbuzného, či do pestúnskej starostlivosti. Sú však aj profesionálne a ja im hovorím, že sú to tiež náhradné rodiny, kde deti zotrvajú nie len do 18 či 25 rokov veku ale stanú sa súčasťou rodiny. V pestúnskej starostlivosti, aj keď ani to nie je absolútne pravidlo, zostáva dieťa natrvalo, teda aspoň do 18 rokov veku, potom je to už len na ňom a pestúnovi. Čo sa týka metód a zásad práce profesionálneho (náhradného) rodiča, či pestúna, tie sa v zásade nerozlišujú. Čo si myslím, že je dôležité, je to, že či dieťa vyrastá v profesionálnej (náhradnej) rodine alebo pestúnskej rodine, tak už v jeho útlom veku je vhodné, aby vedelo, že je to jeho druhá mama. Som presvedčený o tom, že pravdu treba povedať aj dieťaťu osvojenému, inak môžu vzniknúť neskôr nepríjemné problémy.
Viktor Blaho (3.10.2009, 10:29:40) Odpovedz Odpovedz
Re: Vysvetlenie
OK! Takže zrejme došlo k omylu, pretože profi rodina nemá prednosť pred ostatnými formami náhradnej rodinnej starostlivosti ale skôr pred ostatnými formami náhradnej starostlivosti v skupinách detských domovov. Profi rodina by mala nastúpiť vždy tam, kde sa nepodarí dať dieťa hneď do adopcie, pestúnskej starostlivosti, či osobnej starostlivosti. Je akoby prípravnou fázou, prestupnou stanicou pred umiestnením dieťaťa do týchto foriem náhradnej rodinej starostlivosti. Často sa však stáva, že deti zostávajú v profesionálnej rodine až do dospelosti, čo je podľa mňa pre ich zdravý vývin určite vhodnejšie, ako keby mali vyrastať na skupine detského domova. S pozdravom VB
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   Pridaj príspevok Pridaj príspevok

DETSKÉ CENTRUM
SLOVENSKO

prvá slovenská spoločnosť 
pre pomoc deťom 
v náhradnej starostlivosti

dcded_230


Kontakt:


Detské centrum Slovensko
Child Centre Slovakia


K. Sidora 134
034 01 Ružomberok
Slovak Republic


GEO Location:

Lat. 49.066357 Long. 19.300817


tel. +421 44 43 41 636

fax +421 44 43 41 636

mobil +421 903 731 750

e-mail: detskecentrum(zavinac)detskecentrum.sk

 

Bankové spojenie:


VÚB 294547342/0200
BIC (SWIFT): SUBASKBX 
IBAN: SK7502000000000294547342

 

TATRA BANKA 2928876551/1100

BIC (SWIFT): TATRSKBX

IBAN: SK57 1100 0000 0029 2887 6551

 

IČO: 30226112

DIČ: 2020589098


Právna forma:
občianske združenie registrované Ministerstvom vnútra SR pod č. VVS/1-900/90-3487 dňa 15. 2.1991

 

najstaršia mimovládna, nezisková, dobrovoľnícka organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, pre pomoc a podporu deťom žijúcim v detských domovoch a v rodinných formách náhradnej starostlivosti, formujúca sa od roku 1979,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie14032/2006-I/21AK,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie prípravy profesionálnych náhradných rodičov, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie 14032/2006-I/21AK.


Dr.Oetker, s.r.o.

    generálny partner

    pre aktivity v prospech pomoci deťom
    v náhradných rodinách

droetker_282

 

 


• partneri pokračovanie •

 

 

 

Spolupracujúce organizácie:Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR


 

 

upsvar_logo_286

 

 

 

logozznded_280

 

logo_anr_125

 

Asociácia náhradných rodín

 

 

Dokumenty

Zákon o rodine

Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov ...,

 

Vyhláška MPSVaR SR č. 103/2018 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Zákonník práce

 

Program Centra pre deti a rodiny Detského centra Slovensko

Stanovy DC-SK

 

Platné pravidlá pretekov turistickej zdatnosti pre deti a mládež z detských domovov v SR zo 6. 5.2019


Kultúrno - poznávacia činnosť pre preteky turistickej zdatnosti detí a mládeže z detských domovov v roku 2019

 

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANEValid XHTML 1.0! Valid CSS!