Detské centrum Detské centrum Základné informácie Projekty DC Plán
podujatí
Pomôžte
nám
Ďakujeme
za pomoc
Archív Diskusia
Detské centrum Diskusia > Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? SK   I   EN   I   PL   I   DE   I   FR
Späť
Detské centrum

Mapa stránky

Vyhľadávanie

INTRANET DC
Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? Vytlač článok Vytlač článok

Vážení profesionálni náhradní rodičia, záujemci o túto profesiu ale aj ďalší návštevníci tejto web stránky, zapojte sa prosím do diskusie na  tému, ako sa Vám podarilo (ne)zamestnať ako profesionálny rodič. Zdá sa, že problém plných detských domovov nie je v nezáujme o profesiu profesionálneho rodiča, ale ešte stále skôr v nezáujme alebo v neschopnosti tých, ktorí by mali zariadiť, aby podľa možnosti všetky deti mohli vyrastať v rodine. Túto diskusiu môžete použiť aj pokiaľ hľadáte zamestnanie ako profesionálny rodič, resp. pre zamestnávateľov, ak hľadajú profesionálnych rodičov.

 

Na Vaše otázky za DC-SK budú odpovedať:

 

vblprezident_180_225

PaedDr. Viktor Blaho, prezident(e-mail code)detskecentrum.sk

prezident DC-SK

 


PhDr. Silvia Pančíková, pancikova(e-mail code)detskecentrum.sk

riaditeľka pobytových opatrení CDR DC-SK,

 

sona_100_290


Mgr. et Bc. Soňa Balážová, psycholog(e-mail code)detskecentrum.sk

psychológ CDR DC-SK,

 

Očakávame tiež, že do diskusie sa zapoja aj ďalší navštevníci tejto  stránky, či to už budú odborníci k danej téme, profesionálni a iní náhradní rodičia alebo aj laická verejnosť.

 

E-mailová adresa diskutujúceho (ak ju diskutujúci uvedie), je prístupná, keď kliknete v diskusnom príspevku na jeho meno!

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANE

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   Pridaj príspevok Pridaj príspevok
Viktor Blaho (21.10.2018, 20:04:11) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Chaos
Myslíte si, že takto sa to dá? Ak sú to Vaše biologické dcérky, lebo dcérkami ste ich nazvali, tak najprv by sa museli dostať do detského domova súdom. Pani Janu by najprv musel niekto zamestnať. Väčšinou sa to deje v detských domovoch, keď možno aj zjednodušeným, ale výberovým konaním. Ak aj uchádzača vyberú, netreba zabudnúť ani na vyšetrenie klinickým psychológom, až potom môže takéhoto profesionálneho náhradného rodiča detský domov, po novom centrum pre deti a rodiny zamestnať. No a v konečnom dôsledku by pani Jana vôbec nemusela dostať vaše dcérky, pretože súd by ich mohol umiestniť úplne do iného centra pre deti a rodiny alebo píšete úplne o niečom menej absurdnom?
Lucia (20.10.2018, 0:08:12) Odpovedz Odpovedz
Re: Chaos
Pani Jana ak by ste mali zaujem tak by ste mohla zobrat do opateri moje dve dcerky..som z kosic a deti v Spišskej.bola by som rada ak by ste sa rozhodli a ozvali.dievcatka maju 5-3 prosim neodpisujte ale zavolajte 0949 349 274.Dakujem
Viktor Blaho (11.10.2018, 23:49:54) Odpovedz Odpovedz
Re: Chaos
Dobrý deň! Myslím si, že pokiaľ nebudete menovať, nedajú sa Vaše slová overiť. Je pravda, že mzdy profesionálnych náhradných rodičov sú zmluvné mzdy, to znamená, že sú na základe dohody medzi zamestnancom a zamestnávateľom, aj tam však platia určité pravidlá, aj keď možno nie písané alebo uzákonené. Myslím si, že vo väčšine prípadov je to tak, že na jedno dieťa sa určuje 3/4 úväzok, t.j. 30 hodín týždenne za cca Euro 504,-(za minimálnu mzdu na 30 hodín x koeficient 1,4 podľa ZP), aj s nárokom na stravné lístky + príplatky za obtiažnosť, kde hrá rolu aj vek dieťaťa, zdravotný stav alebo mentálna úroveň. Celý úväzok je pri 2 deťoch, to je tých základných Euro 672,- (minimálna mzda x koeficient 1,4 podľa ZP) + príplatky za obtiažnosť a možno aj osobné ohodnotenie. Za tretie dieťa sa priznáva ďalší príplatok cca od Euro 70,- do Euro 100,-. Osobne si nemyslím, že mzdy majú byť všade rovnaké, pretože ani deti nie sú všade rovnaké, ani profesionálni rodičia nie sú vo výkonoch rovnakí a peniaze aj keď sa prideľujú zo štátu, tak každý detský domov má iné náklady a aj výška štátneho príspevku nemusí byť rovnaká. Neštátne detské domovy, ktorých je tiež dosť, dostávajú priemerne to čo štátne, napr. až rok pozadu. Čo sa týka dovoleniek, tak pri súčasnej legislatíve, pokiaľ sa nezmení, nikdy sa dovolenka nebude dať vyriešiť ku spokojnosti, či už jej dĺžka alebo spôsob jej čerpania. Ani profesionálni náhradní rodičia nemajú rovnaký názor na čerpanie dovoleniek. Jeden PNR sa dožaduje umiestniť dieťa do detského domova, pokiaľ čerpá dovolenku, druhý nechce o tom ani počuť, pretože dovolenku chce čerpať s dieťaťom (aj to sa dá), no a tretí si to rieši blízkymi osobami dieťaťa, či už z prostredia svojej rodiny alebo aj inými blízkymi osobami dieťaťa (aj to sa dá tiež). No a či domácky zamestnanec alebo nie, tak tu sa dá jednoznačne povedať, že keď zamestnanec pracuje doma a nedá sa presne určiť pracovná doba, môže ísť len o domáckeho zamestnanca, inak aj zamestnávateľ hodne riskuje. Ku tomu Vám môžem povedať ešte, že vyzerá to tak, že profesionálny náhradný rodič bude musieť mať osobitný zákon a dovtedy bude treba vydržať, pretože zákonník práce ani iný zákon to nevyrieši. Čo sa týka zúčtovania nákladov, tak tu si pravidlá môže určiť detský domov. Stravné, okrem zvýšeného stravného z rôznych dôvodov sa spravidla nezúčtováva. Nemusí sa ani hygiena, či iné výdavky, no detský domov vo svojich interných predpisoch si môže určiť svoje pravidlá, aby mal prehlad o čerpaní preddavkov do rodín. Toto má aj svoj praktický význam. Ak chce PNR dokázať, že má zvýšené náklady a peniaze mu nevychádzajú z rôznych dôvodov, môže to dokázať len hodnoverným zúčtovaním príspevkov. Hovorili ste aj o nejakých výkazoch, ale ja neviem o aké výkazy ide, to by ste mi museli ozrejmiť, pretože aj to môže byť len nejaká špecialita niektorých zariadení podľa ich interných predpisov.
Jana (9.10.2018, 13:23:26) Odpovedz Odpovedz
Chaos
Dobrý deň, momentálne si hľadám prácu ako prof. rodič takže sa zúčastňujem pracovných pohovorov čo ma však prekvapuje že nie sú pravidla a postupy v detských domovoch aspoň približne rovnaké je to v poriadku? nemali by sa pravidla zjednotiť? spomeniem aspoň niektoré: -  v nemenovanom detskom domove je zamestnanec zamestnaní podľa § 42 zákonníka práce čiže jedno dieťa kojenec 1/2 úväzok 4 hodiny denne čo znamená úväzok na 20 hodín týždenne pondelok až piatok takže bez stravných lístkov mzda 336 eur v hrubom - v inom detskom domove je zamestnanec podľa § 52 zákonníka práce domáckym zamestnancom čiže na porovnanie kojenec bez udania hodín mzda 672 eur v hrubom a stravné lístky pondelok až nedeľa - v jednom detskom domove sa posielajú doklady na lieky, hračky, oblečenie okrem stravy  - a v inom detskom domove okrem stravy zas na komplet na všetko musia byť doklady od liekov cez hygienu až po oblečenie - ďalej čerpanie dovolenky v každom detskom domove iné pravidlá - výkazy niekde sa robia denne a niekde stačí raz mesačne  mám strašný chaos neviem čo si mám myslieť o detských domovoch v jednom to ide tak a v druhom úplne naopak predsa každý detský domov dostáva dotácie od štátu na počet detí 
Viktor Blaho (9.10.2018, 12:45:46) Odpovedz Odpovedz
Re: otazka
Dobrý deň! Príprava Vám neprepadá, ale pokiaľ ste absolvovali 40 hodín prípravy profesionálneho náhradného rodiča, je nutné si dorobiť podľa novely zákona, platného od 1. 4.2018 ešte 20 hodín nácviku praktických zručností, tak aby ste mali spolu 60 hodín prípravy.
miriam (4.10.2018, 9:05:25) Odpovedz Odpovedz
otazka
Dobry den, prosim vas, dlhodobo mam v hlave profirodicovstvo....pred niekolkymi rokmi som si k nemu urobila aj papiere, no nechcela som obmedzovat svoju vlastnu rodinu, aj ked som mala ich suhlas, , v srdci som vedela, ze to este nie je ten spravny cas...no teraz by to uz hadam slo ked moje deti su uz na internate... moja otazka vlastne je, ze certifikat, ktory som si robila asi pred 7-mi rokmi je pravdepodobne neplatny...mam VS vzdelanie 1.st. odbor vychovavatelstvo...musim kurz profi rodica absovlvovat opat ? dakujem za odpoved Kamenbicka
Viktor Blaho (25.9.2018, 16:23:47) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: Re: Profi rodic
Dobrý deň! Odporúčam sa Vám pozrieť o pár príspevkov nižšie, odpoveď tam nájdete.
Wagner Viliam (25.9.2018, 15:54:33) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: Profi rodic
Chceme sa spytat ako sa profesialnym rodičom. Mame obydvaja zdrav.vzdelanie prax 36 rokov. Mame vnučku v opatr.starostlivosti. Mame velky r.d a chut vytvorit niekomu domov. Co vsetko k tomu treba aby sme niekomu vytvorili domov?
Wagner Viliam (25.9.2018, 15:53:22) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: Profi rodic
Chceme sa spytat ako sa profesialnym rodičom. Mame obydvaja zdrav.vzdelanie prax 36 rokov. Mame vnučku v opatr.starostlivosti. Mame velky r.d a chut vytvorit niekomu domov. Co vsetko k tomu treba aby sme niekomu vytvorili domov?
Viktor Blaho (23.9.2018, 9:30:05) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Záujem stať sa profesionálnym rodičom
Ja to trochu doplním, aj keď by ste sa to dozvedeli od budúceho zamestnávateľa, že ešte pred nástupom do práce ako profesionálny náhradný rodič, musíte absolvovať vyšetrenie u klinického psychológa.
Soňa Balažova (21.9.2018, 10:38:47) Odpovedz Odpovedz
Re: Záujem stať sa profesionálnym rodičom
Dobrý deň, ak sa chcete stať profesionálny rodičom, musíte splniť podmienky stanovené zákonom, t.j. absolvovať špecializovanú prípravu na vykonávanie tejto práce a mať čistý register trestov. Po príprave si môžete podať žiadosť o prijatie do zamestnania (ako v ktoromkoľvek inom zamestnaní) do zariadení, ktoré potrebujú profesionálnych rodičov.
Dominika (15.9.2018, 7:58:51) Odpovedz Odpovedz
Záujem stať sa profesionálnym rodičom
Dobrý deň, chcela by som sa stať , profesionálnym rodičom,už sa mala jedno dievča v náhradnej rodičovskej opatere no teraz by som chcela ku svojej 10 ročnej dcérke kamarátku.aky je postup na koho sa mám obrátiť? Ďakujem
Viktor Blaho (1.9.2018, 19:10:33) Odpovedz Odpovedz
Re: Otazka
Dobrý deň! Celkom dobre nerozumiem Vašej otázke. Profesionálny náhradný rodič je zamestnancom detského domova. Neštátny detský domov nie je len o veľkých izbách ale najmä o splnení aj ďalších zákonom predpísaných podmienok, ktoré sú uvedené v zákone č. 305/2005 Z.z. o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele. Medzi ne napr. patrí vzdelanie osôb, ktoré vykonávajú sociálnoprávnu ochranu detí v detskom domove, akreditácia zriaďovateľa detského domova, zmluva s poskytovateľom finančných prostriedkov, atď., atď.
Zuzana (21.8.2018, 0:42:49) Odpovedz Odpovedz
Otazka
Dobry den, chcela by som sa opytat, aky je rozdiel v zriadeni nestatneho sukromneho detskeho domova ( kapacita 6 velkych izieb v dome obchodu a sluzieb) a profesionalnym rodicom. A ake podmienky musia byt splnene v prvom , alebo druhom pripade. Dakujem,
Ladislava (30.7.2018, 15:54:51) Odpovedz Odpovedz
Profi rodič
Dobrý deň chcela by som sa opýtať, ako mám postupovať ak by som sa chcela stať profi rodičom. Pracujem dlho v MŠ, milujem deti tak prečo nepomôcť. Prosím aké sú podmienky a čo musím splniť. Ďakujem za odpoveď
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   Pridaj príspevok Pridaj príspevok

DETSKÉ CENTRUM
SLOVENSKO

prvá slovenská spoločnosť 
pre pomoc deťom 
v náhradnej starostlivosti

dcded_230


Kontakt:


Detské centrum Slovensko
Child Centre Slovakia


K. Sidora 134
034 01 Ružomberok
Slovak Republic


GEO Location:

Lat. 49.066357 Long. 19.300817


tel. +421 44 43 41 636

fax +421 44 43 41 636

mobil +421 903 731 750

e-mail: detskecentrum(zavinac)detskecentrum.sk

 

Bankové spojenie:


VÚB 294547342/0200
BIC (SWIFT): SUBASKBX 
IBAN: SK7502000000000294547342

 

TATRA BANKA 2928876551/1100

BIC (SWIFT): TATRSKBX

IBAN: SK57 1100 0000 0029 2887 6551

 

IČO: 30226112

DIČ: 2020589098


Právna forma:
občianske združenie registrované Ministerstvom vnútra SR pod č. VVS/1-900/90-3487 dňa 15. 2.1991

 

najstaršia mimovládna, nezisková, dobrovoľnícka organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, pre pomoc a podporu deťom žijúcim v detských domovoch a v rodinných formách náhradnej starostlivosti, formujúca sa od roku 1979,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie14032/2006-I/21AK,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie prípravy profesionálnych náhradných rodičov, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie 14032/2006-I/21AK.


Dr.Oetker, s.r.o.

    generálny partner

    pre aktivity v prospech pomoci deťom
    v náhradných rodinách

droetker_282

 

 


• partneri pokračovanie •

 

 

 

Spolupracujúce organizácie:Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR


 

 

upsvar_logo_286

 

 

 

logozznded_280

 

logo_anr_125

 

Asociácia náhradných rodín

 

 

 

 

farlesk_1_150

 

Spoločnosti FARLESK spol. s r. o. ďakujeme za pomoc pri organizácii XXXIX. Táborových stretnutí Detského centra Slovensko

Dokumenty

Zákon o rodine

Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov ...,

 

Vyhláška MPSVaR SR č. 103/2018 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Zákonník práce

 

Program Centra pre deti a rodiny Detského centra Slovensko

Stanovy DC-SK

 

Platné pravidlá pretekov turistickej zdatnosti pre deti a mládež z detských domovov v SR zo 6. 5.2019


Kultúrno - poznávacia činnosť pre preteky turistickej zdatnosti detí a mládeže z detských domovov v roku 2019

 

 

 

2%

KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANEValid XHTML 1.0! Valid CSS!