Detské centrum Detské centrum Základné informácie Projekty DC Plán
podujatí
Pomôžte
nám
Ďakujeme
za pomoc
Archív Diskusia
Detské centrum Diskusia > Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? SK   I   EN   I   PL   I   DE   I   FR
Späť
Detské centrum

Mapa stránky

Vyhľadávanie

INTRANET DC
Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? Vytlač článok Vytlač článok

Vážení profesionálni náhradní rodičia, záujemci o túto profesiu ale aj ďalší návštevníci tejto web stránky, zapojte sa prosím do diskusie na  tému, ako sa Vám podarilo (ne)zamestnať ako profesionálny rodič. Zdá sa, že problém plných detských domovov nie je v nezáujme o profesiu profesionálneho rodiča, ale ešte stále skôr v nezáujme alebo v neschopnosti tých, ktorí by mali zariadiť, aby podľa možnosti všetky deti mohli vyrastať v rodine. Túto diskusiu môžete použiť aj pokiaľ hľadáte zamestnanie ako profesionálny rodič, resp. pre zamestnávateľov, ak hľadajú profesionálnych rodičov.

 

Na Vaše otázky za DC-SK budú odpovedať:

 

vblprezident_180_225

PaedDr. Viktor Blaho, prezident(e-mail code)detskecentrum.sk

prezident DC-SK

 


PhDr. Silvia Pančíková, pancikova(e-mail code)detskecentrum.sk

riaditeľka pobytových opatrení CDR DC-SK,

 

sona_100_290


Mgr. et Bc. Soňa Balážová, psycholog(e-mail code)detskecentrum.sk

psychológ CDR DC-SK,

 

Očakávame tiež, že do diskusie sa zapoja aj ďalší navštevníci tejto  stránky, či to už budú odborníci k danej téme, profesionálni a iní náhradní rodičia alebo aj laická verejnosť.

 

E-mailová adresa diskutujúceho (ak ju diskutujúci uvedie), je prístupná, keď kliknete v diskusnom príspevku na jeho meno!

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANE

 

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   Pridaj príspevok Pridaj príspevok
Kolínková Marta (15.12.2009, 19:57:07) Odpovedz Odpovedz
profesionalne rodicovstvo
Dobrý deň.Bývam pri Žarnovici,prípravu na profirodičovstvo som absolvovala v júli.Odvtedy sa márne snažím zamestnať v nejakom D.D.Ja by som sa rada starala aj o úplne maličké babatko,ale zrejme nebývam dosť blízko D.D. s kojencami,alebo D.D.všeobecne.Neviete poradiť?Ďakujem.
petra svitanova (9.12.2009, 14:10:48) Odpovedz Odpovedz
adoptacia
dobry mozem sa opytat co na to potrebujem aby som si mohla adoptovat dietatko,dakujem
katka (4.12.2009, 8:25:23) Odpovedz Odpovedz
prosba
Prosim vás pošlite ešte raz ten zoznam DD lebo na meili nič neprišlo...Ďakujem
Viktor Blaho (3.12.2009, 16:55:33) Odpovedz Odpovedz
Re: otazka
No veru nemám také informácie, ale poslal som Vám na Váš e-mail adresár detských domovov košického kraja aj s telefónnymi číslami, skúste sa opýtať priamo tam. S pozdravom VB
katka (3.12.2009, 14:23:30) Odpovedz Odpovedz
otazka
Dobrý den pán Blaho ..Chcela by som sa spýtať či neviete či v Michalovciach alebo okolí su nejake deti do profesionalnej rodiny??Ďakujem
lp (2.12.2009, 10:55:45) Odpovedz Odpovedz
Re: práca?
Mila pani ,mate pravdu dnes to už nieje o pomoci ale o tom čo komu date do vrecka ale ak si chcete adoptovať dieťaťko len do toho apodcia ma prednosť pred pestunstvom aj profi rodinou .Budem Vam držať palce nech Vam to vyjde.
mama (30.11.2009, 21:31:47) Odpovedz Odpovedz
práca?
* mám 4 dospelé, samostatné deti.Dávno som sa zamýšľala nad adopciou, lebo som mala 3 synov a dcéru som chcela !!! Nejako to po 6 rokoch vyšlo, dnes má 20r. a študuje VŠ. Po 16 rokoch práce obch. referentky som prišla o prácu a rozhodla som sa plne venovať znovu deťom. Tie "moje" sú preč a ja túžim po tom malom človiečiku. Už od leta zháňam informácie čo mám robiť, kde sa hlásiť atď. Niekedy, keď čítam tieto diskusie, mám hrôzu...plné detské domovy detí, ktoré nevedia o čom je svet -veľké, či malé - úplne jedno - ako sa môže s nimi takto "obchodovať" ??? Nechcem nikoho urážať, ale napr. ja, ktorá mám 4 deti, šikovné, vzdelané, zamestnané - to je hádam najlepšia vizitka. Ale beriem aj to "preškolenie", len nás riadne informujte a potom čo ďalej ??? Čítam, že niet detí !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Vari sú úzkym profilom, alebo sa naozaj stali super výnosným "obchodom" a príliš ľahkým "zárobkom" ??? *** ja by som ihneď vzala dieťa k sebe,moja náruč a srdce je otvorené...idú Vianoce, to by bol náš najkrajší "darček" - urobiť niekoho šťastným.... *** o tom to všetko je a tak by to malo byť***
Viktor Blaho (30.11.2009, 16:45:41) Odpovedz Odpovedz
Re: Dopletené deti
Ale veď práve o to ide! Byť dostatočne erudovaní na to, aby sme dokázali pochopiť "rómsky problém" a následne dobre zvoliť výchovné metódy práce s rómskym dieťaťom. Dobre by bolo poznať hranice možnej a vhodnej asimilácie s majoritnou populáciou, veď čo priniesli pokusy o násilnú asimiláciu cigánov za čias Márie Terézie alebo za čias prvého slovenského štátu? Vôbec to neprispelo k ich integrácii so spoločnosťou v ktorej žijú, a preto sme možno dnes tam kde sme. Na začiatku a dopúšťame sa veľakrát tých istých chýb.
P.T. (30.11.2009, 13:16:43) Odpovedz Odpovedz
Dopletené deti
Dobr ý deň p. Blaho. Nedá mi nereagovat na Vas príspevok. Aj ked ste ho našťastie vysvetlili vo Vašom poslednom článku. Píšete, že ak je dieťa v profesionálnej, či aj v pestúnskej rodine od malička niekoľko rokov, zvykne si na určitý štandard, a potom sa má vrátiť do rómskej osady, je to pre dieťa veľmi ťažké. Neviem, ako často sa sa stáva, že deti z profi, pestúnskych, alebo iných rodín sa vracajú do zaužívaného stereotypu osád. Ak je to také bežné a časté a naše úrady akceptujú, aby sa deti vracali do takých podmienok, potom Vášmu výroku rozumiem. Ale ak je častejší prípad, že deti zostávajú v rodinách, prípadne sú neskôr umiestnené do adopcií, tak by som s Vami až tak nesúhlasila. Tento názor je názor I jednej rómskej občanky zaoberajúcou sa už roky rómskou problematikou. Podľa nej tiež nie je správne, ak si niekto ako Vy myslí, že najväčšou chybou je, že sa snažíme obrátiť rómov na náš obraz. (obraz bezných ľudi, rôznych kultúr a národností, z rozných časté sveta v 21 storočí) A podľa Vás, ak sa to deje od malička nespravíme z róma neróma, len "dopleteného človeka", ktorý sa nevie zaradiť. Napr. Jeho rutinné ráno v osade aj pre väčšinu iných rómskych detí vyzerá často takto: Dieťa vstane, nik mi nepodá raňajky, neučeše vlásky, neskontroluje či si umyl zúbky, čo má oblečené, či má v taške vôbec učivo a to nehovorím o desiatej. Jeho matka podľa všetkého ešte spí hlbokým spánkom. Sú to informácie, ktoré podávali i samotné deti z rómskych osád v škole, pretože nechápali bežným školským knižkám, v ktorých sa tento ranný zaužívaný stereotyp bežných detí popisoval. Mysleli ste teda zachovanie napr. týchto bežných rómskych spôsobov, alebo nejakých iných (je ich naozaj veľa)? Taktiež štatistiky dokazujú, že deti umeistnené v zmiešaných školských zariadeniach, majú neskôr lepšie výsledky, ako deti zo škôl, kde sa nenachádzajú nerómske deti. Že by i tu išlo ten zlý vplyv nerómskych detí, kde rómske deti strácajú svoju identitu a stávajú sa dopletenými? V Košiciach v stredných školách, sa väčšina rómskych detí vyjadruje, že nechcú ísť v šlapajách svojich starých rodičov, ale chcú sa zaradiť do bežného života. NEPRIPADAJÚ MI DOPLETENÉ! Neuvažovali ste niekedy o tom, že dôvodmi zaužívaných spôsobov, ktoré niekdy nepôsobia ko z 21 storočia (napr. Mnohodetnosť), môže byť spôsobené ich izoláciou, nedostatočnou výchovou, osvetou apod. a nie spätosťou s ich tradíciami? (Ja mám napr. úzky vzťah k slovenskémi folklóru, no neznamená to, že budem i teraz žiť sváko Ragan :-)) Ja by som nevidela v rómskych deťoch popletených ľudí, ak sú vychovávaní, žijú, alebo chcú žiť ako my.
Viktor Blaho (29.11.2009, 19:59:15) Odpovedz Odpovedz
Re: Kurz
Najlepším riešením podľa mňa by bolo umiestňovanie rómskych detí do rómskych náhradných rodín. Súhlasím s Vami, že ak je rómske dieťa umiestnené v profesionálnej rodine krátku dobu, resp. je to len prechodná stanica medzi odobratím dieťaťa z terénu a jeho opätovným navrátením znovu do rómskej komunity, tak sa až tak veľa neudeje. Otázne však je či to vôbec pomôže. Horšia situácia nastane ak je dieťa v profesionálnej, či aj v pestúnskej rodine od malička niekoľko rokov, zvykne si na určitý štandard, a potom sa má vrátiť do rómskej osady. To je podľa mňa katastrofa. Trochu iná je situácia v pestúnskych rodinách a úplne iná v adoptívnych rodinách, kde sa také dieťa stane súčasťou rodiny na celý život. Častokrát však aj tu drieme "časovaná bomba", zvlášť ak sme neboli predtým ochotní sa zaoberať rómskou kultúrou a dostatočne pripravení pracovať s históriou dieťaťa pri jeho výchove. Škoda, že na príprave profesionálneho rodiča, či pestúna alebo adoptívneho rodiča sa nevenuje dostatok času práve oblasti starostlivosti o rómske deti. Toto nie je dostatočne riešené ani na pedagogických fakultách. Bez vedeckého prístupu ku tomuto problému sa ťažko pohneme dopredu. Na Slovensku, aj keď je to dosť pálčivý problém sa o tom iba veľa hovorí ale rieši to každý po svojom. Ja tiež nie som odborník v tejto oblasti a preto Vám nebudem vedieť dať uspokojivú odpoveď, a aj o tom som chcel hovoriť v predchádzajúcom diskusnom príspevku, keď som naznačil, že profesionálny rodič si musí riadne rozmyslieť či si zoberie rómske dieťa alebo nie - nemyslím pritom na malé "miminá", ktoré sa zohrejú v profi rodine len veľmi krátku dobu. Ak to zoberie na ľahkú váhu, je otázne či dieťaťu pomôže.
Viktor Blaho (29.11.2009, 19:19:56) Odpovedz Odpovedz
Pestún či profesionálny rodič
Pre lp. Ok, už som to našiel a zmenil som to. Pestúnska starostlivosť ako forma náhradnej rodinnej starostlivosti má prednosť pred profesionálnou rodinou.
lp (29.11.2009, 16:58:30) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vhodný profi rodič
Našla som to na uvodnej stranke ako sa stať profesionalnym rodičom . A ja viem že vychadzate s praxe ale niektore detske domovy maju ine skusenosti ako vy a ešte by som sa chcela spytať kto je uprednosteny v detskom domove pestun či prefesionalny rodič. A pani Lenka je jedno kde mate kurz a aky každe dieťa je ine a ak mate vlastne deti určite to poznate všetko uči život a nie neake kurzy tie vam možu jedine pomocť a ukazať cestu.
Viktor Blaho (29.11.2009, 16:32:16) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vhodný profi rodič
Kde ste to našli? To bola reklama, ktorú som dal na stránku hodne hodne dávno a vlastne už neplatí. Nasmerujte ma a ja to vymažem, odvtedy sa hodne zmenilo a teraz nás to skôr zaťažuje, keďže denno - denne musím niekomu odpovedať ako sa čo nedá. Čo sa týka tých subjektívnych názorov? Veď aj Vaše názory sú subjektívne. Ja sa Vám tie moje nesnažím nanútiť, len si myslím, že vychádzajú z praxe, a preto by na nich mohlo byť kus pravdy, nie?
Lenka (29.11.2009, 16:00:52) Odpovedz Odpovedz
Kurz
Ip, kurz na ÚPSVaR je síce zaradmo, ale dosť by som pochybovala o jeho kvalite - robila som prípravu na pestu na úrade a prípravu na profi v Úsmeve a nedá sa to porovnať, čo do kvality. Cena je pochopiteľne priamo úmerná kvalite...možno pani psychologičku na úrade vyškolili, ale kým tam je tá istá osoba...pevne verím, že sa prístup úradu zmenil a že budúci profesionálny rodičia dostávajú info o sociálnej deprivácii, poruche pripútania a iných "výnimočnostiach" opustených detí. ja som si tieto informácie musela hľadať sama a veľa vecí som pochopila až po absolvovaní PRIDE. a pravdaže záleží od pani sociálnej a pani psychologičky na konkrétnom úrade. Pán Blaho, na Vás mám otázku troška mimo témy. Zarazilo ma, ked ste písali, že nevieme vychovávať rómske deti. V podstate áno, súhlasím s vami, len už pol dňa nad tým rozmýšľam. Čo je teda správna výchova róma? Identita róma - viem, že som róm, poznanie minulosti rómov, nejaké rómske rozprávky, príbehy, známy rómsky umelci? V dnešnej dobe je to strašne ťažké, lebo ked sa povie Róm, tak 75% ľudí si (žiaľ) predstaví osadníka. Neviem, či chcem, aby sa moje dieťa identifikovalo s touto predstavou. Nie je lepšia možnosť, že "budem akceptovať tvoju živelnosť, tvoju radosť zo života, lebo taká si" ako "budem akceptovať tvoju živelnosť, radosť zo života, lebo si Rómka"? Moja dcéra vie, že je rómka, cigánka, ale len preto, aby toto oslovenie nebrala vekom ako nadávku. Teraz to ešte nerieši a časom ma možno sama povedie, kam až bude chcieť zájsť v informáciach, ale proste v "bielej" rodine nikdy nebude "Rómka" v tom pravom zmysle slova. a nie len preto, že by rodičia nechceli. Ale to nie je (podľa mňa) dôvod na to, aby ostávala v DD. A pri profi by mali mať rómske deti rovnaké šance ako biele deti, pri adopcii, pestu pochopím, ked si ľudia dajú podmienku biele dieťa, ale pri profi by proste tomu podľa mňa tak byť nemalo.
lp (29.11.2009, 14:44:44) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vhodný profi rodič
Neviem stále o akých tisíckach Sk tu hovoríte, pretože človek, ktorý má záujem o túto profesiu a o daný kurz, si ho môže spraviť ZADARMO na úrade práce(to ste spomínal aj Vy),a to že ho niekto nestihne absolvovať v danom termíne, to je už jeho starosť a asi nemá seriozny záujem,ked si nedokáže zistit tri-styri-pat mesiacov dopredu,kde a kedy sa organizuje,ak to teda berieme z pohľadu financii, a ešte pripomienka k Vašej myšlienke, že by bolo z Vašej strany nezodpovedné ak by ste k tým 150 zaregistrovaným záujemcom, ktorých máte, pridával dalších záujemcov. to je taký hlupy - subjektívny názor, že ani nemam slov. CO ak z tých 150 zaregistrovaných vynaklada aktivity na získanie dietatka do starostlivosti možno 10 záujemcov a z tých nových záujemcov možno niekto by viac aktivít vynakladal ako tí starí. Takze s touto myslienkou vôbec nesúhlasim. Pán BLAHO otázka na Vás, ak je teda tolko ludí zaregistrovaných(150),Vy hovoríte, že registrovať nových záujemcov je nezodpovedné voči tým 150-tim,tak prečo na svojej stránke máte zavesenú reklamu Ked ma clovek miesto v srdci,má sa ozvat?? Ďakujem za odpoved
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   Pridaj príspevok Pridaj príspevok

DETSKÉ CENTRUM
SLOVENSKO

prvá slovenská spoločnosť 
pre pomoc deťom 
v náhradnej starostlivosti

dcded_230


Kontakt:


Detské centrum Slovensko
Child Centre Slovakia


K. Sidora 134
034 01 Ružomberok
Slovak Republic


GEO Location:

Lat. 49.066357 Long. 19.300817


tel. +421 44 43 41 636

fax +421 44 43 41 636

mobil +421 903 731 750

e-mail: detskecentrum(zavinac)detskecentrum.sk

 

Bankové spojenie:


VÚB 294547342/0200
BIC (SWIFT): SUBASKBX 
IBAN: SK7502000000000294547342

 

TATRA BANKA 2928876551/1100

BIC (SWIFT): TATRSKBX

IBAN: SK57 1100 0000 0029 2887 6551

 

IČO: 30226112

DIČ: 2020589098


Právna forma:
občianske združenie registrované Ministerstvom vnútra SR pod č. VVS/1-900/90-3487 dňa 15. 2.1991

 

najstaršia mimovládna, nezisková, dobrovoľnícka organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, pre pomoc a podporu deťom žijúcim v detských domovoch a v rodinných formách náhradnej starostlivosti, formujúca sa od roku 1979,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie14032/2006-I/21AK,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie prípravy profesionálnych náhradných rodičov, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie 14032/2006-I/21AK.


Dr.Oetker, s.r.o.

    generálny partner

    pre aktivity v prospech pomoci deťom
    v náhradných rodinách

droetker_282

 

 


• partneri pokračovanie •

 

 

 

Spolupracujúce organizácie:Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR


 

 

upsvar_logo_286

 

 

 

logozznded_280

 

logo_anr_125

 

Asociácia náhradných rodín

 

 

Dokumenty

Zákon o rodine

Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov ...,

 

Vyhláška MPSVaR SR č. 103/2018 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Zákonník práce

 

Program Centra pre deti a rodiny Detského centra Slovensko

Stanovy DC-SK

 

Platné pravidlá pretekov turistickej zdatnosti pre deti a mládež z detských domovov v SR zo 6. 5.2019


Kultúrno - poznávacia činnosť pre preteky turistickej zdatnosti detí a mládeže z detských domovov v roku 2019

 

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANEValid XHTML 1.0! Valid CSS!