Detské centrum Detské centrum Základné informácie Projekty DC Plán
podujatí
Pomôžte
nám
Ďakujeme
za pomoc
Archív Diskusia
Detské centrum Diskusia > Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? SK   I   EN   I   PL   I   DE   I   FR
Späť
Detské centrum

Mapa stránky

Vyhľadávanie

INTRANET DC
Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? Vytlač článok Vytlač článok

Vážení profesionálni náhradní rodičia, záujemci o túto profesiu ale aj ďalší návštevníci tejto web stránky, zapojte sa prosím do diskusie na  tému, ako sa Vám podarilo (ne)zamestnať ako profesionálny rodič. Zdá sa, že problém plných detských domovov nie je v nezáujme o profesiu profesionálneho rodiča, ale ešte stále skôr v nezáujme alebo v neschopnosti tých, ktorí by mali zariadiť, aby podľa možnosti všetky deti mohli vyrastať v rodine. Túto diskusiu môžete použiť aj pokiaľ hľadáte zamestnanie ako profesionálny rodič, resp. pre zamestnávateľov, ak hľadajú profesionálnych rodičov.

 

Na Vaše otázky za DC-SK budú odpovedať:

 

vblprezident_180_225

PaedDr. Viktor Blaho, prezident(e-mail code)detskecentrum.sk

prezident DC-SK

 


PhDr. Silvia Pančíková, pancikova(e-mail code)detskecentrum.sk

riaditeľka pobytových opatrení CDR DC-SK,

 

sona_100_290


Mgr. et Bc. Soňa Balážová, psycholog(e-mail code)detskecentrum.sk

psychológ CDR DC-SK,

 

Očakávame tiež, že do diskusie sa zapoja aj ďalší navštevníci tejto  stránky, či to už budú odborníci k danej téme, profesionálni a iní náhradní rodičia alebo aj laická verejnosť.

 

E-mailová adresa diskutujúceho (ak ju diskutujúci uvedie), je prístupná, keď kliknete v diskusnom príspevku na jeho meno!

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANE

 

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   Pridaj príspevok Pridaj príspevok
Iveta (7.5.2010, 14:54:46) Odpovedz Odpovedz
Dovolím si trošku poodhaliť vrátka z druhej strany detského domova.
Pracujem v detskom domove ako vychovávateľ.Väčšina mojich kolegov má profi kurz cez úrad práce socialnych vecí a rodiny.Znamená to teda,že ked má detský domov voľné pracovné miesto profi rodiča,ponúkne ho svojmu zamestnancovi.Viem,že aj v našom ded je veľké množstvo žiadostí z celého kraja..čo to však znamená pre nás vychovávateľov?Prepustia nás,aby mohli naše miesta uvolniť pre profi rodinu?Ano,aj toto je riešenie a v záujme dieťaťa to najlepšie.Každé dieťa by malo žiť v rodine..No musím aj smutne konštatovať,že to celé "stojí" na riaditeľoch a celej osádke vedenia ded..Držím päste všetkým zúčastneným a verím,že zdravý rozum zvíťazí..DETI skutočne potrebujú pravý domov!!!!
Viktor Blaho (18.4.2010, 22:09:00) Odpovedz Odpovedz
Re: názor
Áno Betka, aj ja si myslím, že treba neustále hovoriť, že každé dieťa potrebuje rodinu, aj keď sa zdá, že by to malo byť samozrejmé. Čím viac nás bude, tým sa to skôr podarí docieliť.
Alžbeta Csomorová (16.4.2010, 10:26:59) Odpovedz Odpovedz
názor
Dobrý deň, rada by som pripojila svoj názor k tejto problematike.Myslím si, že základná chyba je v ľuďoch, ktorí pracujú v tejto oblasti. Prišli by o svoje teplé miestečka , aj keď málo platené. Keby im išlo o deti , tak by to bolo možno potrebné polovicu detských domovov zavrieť. V prvom rade je potrebné zmeniť myslenie týchto,,profesionálov", zastaralej legislatívy, ktorá je dávno za dobou. Ak je na jednej strane veľa detí ktoré potrebujú starostlivosť, zároveň na druhej strane sú ľudia ktorí by sa o nich radi postarali, brzdou je však byrokratický proces, ktorý stojí medzi nimi. Pýtam sa,,čo je to za rodiča ak na starostlivosť či záujem mu stačí kontakt s dieťaťom raz zapol roka?Čo ostatné dni, deti by boli na ulici, nejedli by, chodili by holé? Niet ochotných ľudí , ktorým záleží naozaj na deťoch. Inak by to už dávno zmenili. Lenže generácie detí medzitým rastú, je verejne známe, že sa veľmi ťažko zaraďujú do normálneho života. Nikdy to nevideli, nikdy nezažili riešiť problém ( rodinný, finančný......)Tetušky si ,, odrobili " ale sociálny kontakt s pravým ozajstným rodinným prostredím chýba. *Je to jedno či ide o biologickú rodinu alebo inú. Aj v pestúnskej starostlivosti by sa tiež dokázali veľa naučiť, nemusí ísť len o adopciu, ktorá sa nedá zmeniť. Je až zarážajúce ako niekto čo má niečo nalinajkované nedokáže inak rozmýšľať. Rozhoduje o osude človeka , o živote. Som študentkou sociálnej práce a je zarážajúce a nechcem tomu veriť že deti sú na úplnom konci. Neviem či niečo dokážem zmeniť ale aj toto je prvý krok, že som svoj názor vyslovila. S pozdravom Betka
dana (15.4.2010, 10:36:37) Odpovedz Odpovedz
Hľadám voľné pracovné miesto
Mám ukončenú prípravu a rosposlala som 65 žiadosti. Zatiaľ mi prišli len odpovede, že nemajú voľné miesto. V mojom KE kraji už vôbec nie, tak som na UP mi poradili nech to skúsim aj v iných krajoch. Z niektorých DD mi napísali, že ma budú evidovať a z niektorých, že som veľmi z ďaleka a moju žiadosť vyraďujú z evidencie. Som z toho veľmi sklamaná, že sa o profi rodičovstve toľko hovorí, píše a vysiela v TV a keď človek sa k tomu odhodla, pripraví si nato podmienky a ostane sklamaný. Cela rodina sme bola v očakávaní, všetko je pripravené a nakoniec sklamanie. Neviem potom načo toľko školia tých profi rodičov, keď nemajú pre nich miesto.
Viktor Blaho (13.4.2010, 22:45:13) Odpovedz Odpovedz
Re: nove pracovne miesta
To by znamenalo, že od roku 1993 ( 17 rokov ) vzniklo okolo 350 profesionálnych rodín, resp. je zamestnaných cca 350 profesionálnych rodičov (z jednej rodiny to môžu byť aj obidvaja manželia), a teraz by za jediný rok vzniklo ďalších 500 profi rodín? Nuž bodaj by to tak bolo, ale skôr sa mi zdá, že tá pani z úradu asi vtipkovala.
Viktor Blaho (13.4.2010, 22:35:32) Odpovedz Odpovedz
Re: ?
Nuž, zrejme ste mali na mysli profesionálnu starostlivosť. V tom prípade Vás nemôže zamestnať ústav kde pracujete ale detský domov.
Lucia (13.4.2010, 20:16:31) Odpovedz Odpovedz
nove pracovne miesta
Dobrý deň. Po profirodičovstve túžim už od študentských čias, no len teraz dozrel pre nás čas. S manželom sa pripravujeme na profi rodičovstvo prostredníctvom kurzu, ktorý organizuje úrad práce a soc. vecí. Pani, ktorá nám robila prednášky o zákonoch nám povedala, že do roku 2011 by malo vzniknúť približne 500 nových pracovných miest pre profi rodičov. Neviem, kde sa o tom dozvedela, ale mne tým dala nádej, že nakoniec táto naša príprava nie je zbytočná.
Erika (13.4.2010, 18:51:44) Odpovedz Odpovedz
?
Dobrý ďeň, pracujem v ústavnom zariadení v KE s postihnutými detmi a mládežou. Pracujem už 14 rokov ako opatrovateľka. Dopočula som sa že, je možnosť vziať si aj postihnuté dieťa do pestúnskej starostlivosti.Zaujíma ma či by som mohla ostať zamestnancom toho zariadenia kde pracujem alebo musim byť zamestnancom deckého domova?? A či potrebujem dalšiu špeciálnu prípravu na ich výchovu?? Stači sa obrátiť na sociálnu pracovníčku v tomto ústave alebo na niekho iného?? Ďakujem
Alena (9.4.2010, 19:00:35) Odpovedz Odpovedz
profi rodičovstvo
Pekny den Už vyše pol roka sa snažim o profi rodičovstvo no iba teraz som sa dostala urobit si pripravu a tešime sa kedy dostaneme nejake detičky mne je v podstate jedno ake deti to budu no chcela by som aby to bolo aspon jedno dievčatko kedže svoje vlastne mam dvoch chlapcov .No je to dlha cesta ale stale dufam že po priprave to pôjde rychlejšie .Ake mate skusenosti s pridelenim deti po priprave?
Viktor Blaho (8.4.2010, 20:33:32) Odpovedz Odpovedz
Re: Akú školu potrebujem?
Áno, profesionálni rodičia, ktorí sa zamestnali do prijatia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele nemuseli mať strednú školu s maturitou. Táto povinnosť platí od začiatku roku 2006. S pozdravom Viktor Blaho
Katarina Cabova (8.4.2010, 20:09:33) Odpovedz Odpovedz
Akú školu potrebujem?
Prosim vás,chcela by som vediet že či potrebujem na PR aj maturitu.Pretože ju nemám,ale deti mám velmi rada a mam aj 3roč. dcerku takže skúsenosti mám.Vtelevízii som videla aj rodičov,ktorý nemali ukončené úplné stred.vzdelanie.Dakujem
Viktor Blaho (31.3.2010, 22:25:12) Odpovedz Odpovedz
Re: deti-naša budúcnosť
Momentálne nemáme v pláne robiť kurz pre profi rodičov, pretože ich máme dosť. Skúste Úsmev ako dar - info@usmev.sk alebo OZ Návrat - navrat@navrat.sk. Tieto organizácie robia školenia aj v iných regiónoch, ktorých by ste sa mohli zúčastniť ak Vám nevadí cestovanie.
Magda (31.3.2010, 14:17:38) Odpovedz Odpovedz
deti-naša budúcnosť
Dobrý deň, som z okolia Banskej Bystrice. Rada by som sa stala profi rodičom, ale zatiaľ nemám urobený kurz. Chcem sa Vás spýtať, či takéto kurzy nerobíte aj vy vo Vašom detskom centre. Som 44 ročná, vydatá a mám 20-ročného syna. Momentálne som nezamestnaná. Nakoľko milujem deti a veľmi rada by som pracovala v nejakom zariadení, kde sú, no keďže nemám na to školu, nemám asi šancu. Nie je problém postarať sa o deti aj u nás doma.
Viktor Blaho (30.3.2010, 18:12:01) Odpovedz Odpovedz
Re: ako ďalej
Dobrý deň! Tak toto je veľmi zložitá otázka. Zrejme by ste sa nemali spoliehať len na profesionálne rodičovstvo. Takto to funguje aj inde kde je prebytok profesií a málo pracovných miest. Zamestnávatelia si majú možnosť vyberať a teda nemôžu byť zamestnaní všetci, preto si musia hľadať inú prácu, ktorá nezodpovedá celkom ich záujmu a odbornosti. Logicky mi vychádza, keďže v žilinskom regióne zamestnáva profi rodičov len Detské centrum, DeD Necpaly, DeD Istebné, a tieto zariadenia majú kapacity pre profi rodičov vyčerpané, že veľa záujemcov o profi rodičovstvo, ktorí už majú prípravu, nebude uspokojených. Detské domovy z iných regiónov nemajú záujem o profi rodičov z nášho regiónu, keďže by to mali "od ruky". Situácia by sa podľa mňa mohla zlepšiť keby sa spamätali aj ostatné detské domovy, ktoré zamestnávanie profi rodičov len plánujú, len stále sa nič nedeje. Úplne ideálne by bolo, keby tie detské domovy, ktoré majú skúsenosti s profesionálnymi rodinami, uznávajú túto formu starostlivosti o deti a nie sú im tieto rodiny na obtiaž, mohli zamestnať ďalších profi rodičov, ktorým dajú tie deti, ktoré by inak išli do tých iných detských domovov bez profi rodín, v ktorých by klesala kapacita až do ich úplného zániku. Takto si to viem predstaviť, aj keď zopár klasických detských domovov, možno 1 - 2 v kraji, by muselo zostať. Toto sa tak skoro na Slovensku asi neudeje, pretože okrem toho, že článok 3 Dohovoru o právach dieťaťa u nás v tomto prípade nefunguje, tak zamestnanec detského domova je aj volič, ktorý teraz nemôže prísť o prácu. Len čo keď nám to tie už dospelé deti, často značkovaní ako "domovári", raz spočítajú aj s úrokmi, či už ako voliči, alebo ako neprispôsobiví, či znovu sociálne odkázaní občania, ktorí zase budú len a len niekomu na obtiaž.
erika (28.3.2010, 19:01:28) Odpovedz Odpovedz
Re: v BB nie sú maličké detičky
nechápem prečo chcete všetci len malé deti ja som mala tiež malé neskôr som prešla na väčšie a k malým by som sa už nevrátila, výhoda je že sú samostatnejšie a zostanú dlho v rodine takže si nemusíme stále zvykať na niečo iné a ak ste ochotní zobrať väčšie deti , skôr sa zamestnáte lebo sú ich plné decáky
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   Pridaj príspevok Pridaj príspevok

DETSKÉ CENTRUM
SLOVENSKO

prvá slovenská spoločnosť 
pre pomoc deťom 
v náhradnej starostlivosti

dcded_230


Kontakt:


Detské centrum Slovensko
Child Centre Slovakia


K. Sidora 134
034 01 Ružomberok
Slovak Republic


GEO Location:

Lat. 49.066357 Long. 19.300817


tel. +421 44 43 41 636

fax +421 44 43 41 636

mobil +421 903 731 750

e-mail: detskecentrum(zavinac)detskecentrum.sk

 

Bankové spojenie:


VÚB 294547342/0200
BIC (SWIFT): SUBASKBX 
IBAN: SK7502000000000294547342

 

TATRA BANKA 2928876551/1100

BIC (SWIFT): TATRSKBX

IBAN: SK57 1100 0000 0029 2887 6551

 

IČO: 30226112

DIČ: 2020589098


Právna forma:
občianske združenie registrované Ministerstvom vnútra SR pod č. VVS/1-900/90-3487 dňa 15. 2.1991

 

najstaršia mimovládna, nezisková, dobrovoľnícka organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, pre pomoc a podporu deťom žijúcim v detských domovoch a v rodinných formách náhradnej starostlivosti, formujúca sa od roku 1979,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie14032/2006-I/21AK,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie prípravy profesionálnych náhradných rodičov, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie 14032/2006-I/21AK.


Dr.Oetker, s.r.o.

    generálny partner

    pre aktivity v prospech pomoci deťom
    v náhradných rodinách

droetker_282

 

 


• partneri pokračovanie •

 

 

 

Spolupracujúce organizácie:Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR


 

 

upsvar_logo_286

 

 

 

logozznded_280

 

logo_anr_125

 

Asociácia náhradných rodín

 

 

Dokumenty

Zákon o rodine

Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov ...,

 

Vyhláška MPSVaR SR č. 103/2018 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Zákonník práce

 

Program Centra pre deti a rodiny Detského centra Slovensko

Stanovy DC-SK

 

Platné pravidlá pretekov turistickej zdatnosti pre deti a mládež z detských domovov v SR zo 6. 5.2019


Kultúrno - poznávacia činnosť pre preteky turistickej zdatnosti detí a mládeže z detských domovov v roku 2019

 

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANEValid XHTML 1.0! Valid CSS!