Detské centrum Detské centrum Základné informácie Projekty DC Plán
podujatí
Pomôžte
nám
Ďakujeme
za pomoc
Archív Diskusia
Detské centrum Diskusia > Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? SK   I   EN   I   PL   I   DE   I   FR
Späť
Detské centrum

Mapa stránky

Vyhľadávanie

INTRANET DC
Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? Vytlač článok Vytlač článok

Vážení profesionálni náhradní rodičia, záujemci o túto profesiu ale aj ďalší návštevníci tejto web stránky, zapojte sa prosím do diskusie na  tému, ako sa Vám podarilo (ne)zamestnať ako profesionálny rodič. Zdá sa, že problém plných detských domovov nie je v nezáujme o profesiu profesionálneho rodiča, ale ešte stále skôr v nezáujme alebo v neschopnosti tých, ktorí by mali zariadiť, aby podľa možnosti všetky deti mohli vyrastať v rodine. Túto diskusiu môžete použiť aj pokiaľ hľadáte zamestnanie ako profesionálny rodič, resp. pre zamestnávateľov, ak hľadajú profesionálnych rodičov.

 

Na Vaše otázky za DC-SK budú odpovedať:

 

vblprezident_180_225

PaedDr. Viktor Blaho, prezident(e-mail code)detskecentrum.sk

prezident DC-SK

 


PhDr. Silvia Pančíková, pancikova(e-mail code)detskecentrum.sk

riaditeľka pobytových opatrení CDR DC-SK,

 

sona_100_290


Mgr. et Bc. Soňa Balážová, psycholog(e-mail code)detskecentrum.sk

psychológ CDR DC-SK,

 

Očakávame tiež, že do diskusie sa zapoja aj ďalší navštevníci tejto  stránky, či to už budú odborníci k danej téme, profesionálni a iní náhradní rodičia alebo aj laická verejnosť.

 

E-mailová adresa diskutujúceho (ak ju diskutujúci uvedie), je prístupná, keď kliknete v diskusnom príspevku na jeho meno!

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANE

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   Pridaj príspevok Pridaj príspevok
ĽUDMILA (1.2.2011, 16:41:05) Odpovedz Odpovedz
Kde si môžem urobiť prípravu?
Som vyše roka nezamestnaná a rozmýšľam o profirodine. Ak mi môžte poradiť, kedy a kde sa konápríprava. Na úrade bude až v júny. Pomôžte mi nájsť neaké iné riešenie. Ďakujem Ľudmila
anro (17.1.2011, 23:22:02) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: nezáujem
Ďakujem za odpoveď, je stručná, jasná, vyčerpávajúca tému.
Soňa Balážová (17.1.2011, 10:25:57) Odpovedz Odpovedz
Re: vek
Dobrý deň pani Zuzana, profesionálne rodičovstvo nie je ohraničené vekom, zo zákona sú uvedené podmienky minimálneho stredoškolského vzdelania s maturitou, bezúhonnosť a absolvovanie predpísanej prípravy. Samozrejme, tak ako ste už aj vy načrtli vo svojom príspevku, mnoho detských domovov by Vás pravdepodobne malo problém zamestnať s ohľadom na Váš vek. Profesionálne rodičovstvo je náročná 24 hodinová starostlivosť o deti, ktoré majú špecifické problémy a potreby. Preto detské domovy preferujú žiadateľov, ktorí majú už skúsenosti s vlastnými deťmi a starostlivosťou o ne. Vo vašom prípade si však myslím, že máte dostatok času na to stať sa profesionálnym rodičom. Chce to len trochu trpezlivosti a vytrvalosti v tom čo by ste raz možno chceli robiť. Pokiaľ Vám vaša túžba vydrží verím že si svoje predstavy o profesionálnej rodine splníte. Držím Vám palce pri zbieraní skúseností a časom aj v zamestnaní o ktoré máte záujem.
Soňa Balážová (17.1.2011, 9:13:41) Odpovedz Odpovedz
Re: Milujem deti
Dobrý deň pani Katarína, ak sa chcete starať o dieťa formou profesionálneho rodičovstva v prvom rade musíte mať absolvovanú prípravu, ktorú Vám poskytne ÚPSVaR alebo akreditovaný subjekt (Úsmev ako dar, Návrat o.z). Nemyslím si, že Váš vek by bol prekážkou pri hľadaní si zamestnania (naopak, detský domov môže oceniť vaše skúsenosti s výchovou detí). Väčší problém by som skôr videla v tom že sa chcete starať o maličké dieťatko. Tieto deti väčšinou nie je problém umiestniť do profirodiny (takýchto žiadateľov je najviac) a ani tam dlho neostávajú, pretože sa tam zdržia iba kým sa pre ne nenájde pestúnska alebo osvojiteľská rodina. Ak by ste sa predsa len rozhodli že do takejto formy starostlivosti chcete ísť, odporúčam Vám zistiť si situáciu v detských domovoch vo Vašom okolí, či majú vôbec záujem o novú profesionálnu rodinu, či majú deti po akých túžite a pod. V každom prípade Vám držím palce aby ste si splnili svoj sen.
zuzana (16.1.2011, 0:09:40) Odpovedz Odpovedz
vek
Dobry deň chela by som sa Vas opytať ci je profesionalne rodicovstvo ohranicene vekom. Ja budem mat 19 r.Možno sa Vám to zdá byť blaznive ale velmi by som sa nim chcela stat. Deti milujem a chcem ich mat vela, aj ked si plne uvedomujem co to obnasa.Zo starostlivostou o deti mam bohate skusenosti. I v skole som praxovala v skolkach a jasliach. V maji koncim strednu skolu Socialno - vychovneho pracovnika, ktora je ukoncena maturitou - co je zevraj taktiez podmienkou. Osobne si myslim ze ak by sa profesionalnym rodicom mohol stat clovek od 18r. aj tak by ma odbíjali kvoli veku. Dakujem vopred za odpoved.
Soňa Balážová (14.1.2011, 9:23:09) Odpovedz Odpovedz
Re: profi rodič
Dobrý deň pani Viera, ako žiadateľ o zamestnanie sa samozrejme môžete obrátiť aj na vzdialenejšie detské domovy. Väčšina domovov však naozaj preferuje profesionálnych rodičov, ktorý sú z bližšieho okolia. Týmto spôsobom je pre nich jednoduchšie "kontrolovať" rodiča aj dieťa, ale aj poskytovať pomoc a poradenstvo ak je to potrebné. Blízkosť teda nie je podmienkou, ale výhodou pre obe strany. V každom prípade to je iba na detskom domove, či Vás zamestná. Prajem veľa úspechov.
Viera (11.1.2011, 13:23:01) Odpovedz Odpovedz
profi rodič
Dobrý deň! Absolvovala som prípravu na profes. rodičovstvo. Mám záujem o prácu ako profi rodič. Napísala som žiadosti do okolitých detských domovoch môjho bydliska a až dva domovy mi odpísali, že nemajú voľné žiadne decko a ostatné mi ani neodpovedali. Často sa píše, že je nedostatok profi rodín. Bývam na východnom slovensku. Môžem sa uchádzať o dieťa aj zo stredného alebo západného slovenska?
Katarina Wimmerova (9.1.2011, 19:34:22) Odpovedz Odpovedz
Milujem deti
Velmi rada by som sa opat starala o dieta od narodenia,ale neviem ci by to bolo mozné nakolko uz mam 52 rokov som na invalidnom dochodku a zijem s druhom.Vychovala som svoje 4 deti,tesia ma vnucatka,ale citim,ze potrebujem take male striebro pri sebe,poradte mi ako sa uchadzat o dietatko,ci mam nejaku nadej,dakujem
Viktor Blaho (9.1.2011, 19:01:13) Odpovedz Odpovedz
Re: nezáujem
Až do úplného osamostatnenia sa, t.z., že detský domov bude prispievať na dieťa do jeho 18-tich (ústavná starostlivosť) resp. 25-tich rokov veku v prípade jeho dobrovoľného pobytu v rodine, pokiaľ sa neosamostatní. Potom je to už len na Vašej vzájomnej dohode, čiže vtedy to môže byť až na "doživotie".
anro (8.1.2011, 1:30:24) Odpovedz Odpovedz
nezáujem
Pokiaľ o dieťa nie je záujem zo žiadnej strany, pokiaľ / doba/ môže zostať u profirodičov ?
Viktor Blaho (5.1.2011, 13:26:43) Odpovedz Odpovedz
Re: Info
Dobrý deň! Teoreticky sa do profesionálnej rodiny môžu dostať deti vo veku od 0 do 18 rokov. Prakticky sa však najčastejšie dostávajú do profi rodín deti od 0 do 3 rokov, ale ani staršie až napr. do 16 rokov veku nie sú výnimkou, najmä ak sa jedná o súrodeneckú skupinu rôzneho veku detí. Podmienka veku dieťaťa môže byť uvedená, či už z Vašej strany, ak o to žiadate, alebo aj zo strany detského domova aj v pracovnej zmluve s detským domovom. Jednému profesionálnemu rodičovi môžu byť pridelené max. 3 deti, zamestnaný ako profi rodič môže byť však aj ďalší člen spoločnej domácnosti (manžel, druh), a potom v jednej profesionálnej rodine môže byť umiestnených až 6 detí. Ak sa chcete zamestnať ako profesionálny rodič, musíte mať minimálne maturitu a byť bezúhonná, to znamená, že Váš register trestov nesmie byť zaťažený úmyselným trestným činom proti ľudskosti, deťom, mládeži a rodine. Väčšina detských domovov skúma aj širšie vzťahy záujemcu o profesionálne rodičovstvo so širším okolím a najmä usporiadanosť jeho rodinných vzťahov a starostlivosť o vlastné deti. Ak si myslíte, že toto je všetko v poriadku, potom Vám odporúčam zistiť v okolitých detských domovoch, či by mali záujem Vás zamestnať. Ak áno, treba si urobiť ešte špeciálnu prípravu v trvaní 60 hodín, ktoré robia subjekty na to určené. Treba sa nachystať aj na to, že Váš budúci zamestnávateľ môže požadovať aj doporučenie psychológa, že môžete vykonávať zamestnanie profesionálneho rodiča. Nakoniec ešte raz riadne zvážte, či chcete ísť do síce veľmi pekného a zmysluplného zamestnania, ktoré zároveň určite bude prinášať aj množstvo starostí a niekedy aj sklamaní, pretože sa jedná o zásadný zásah do Vášho predchádzajúceho života. Ak sa aj napriek tomu rozhodnete a nájdete aj svojho zamestnávateľa, prajem Vám veľa síl, radosti z detí a pocit uspokojenia z dobrého rozhodnutia. V neposlednom rade Vám prajem aj dobré vzťahy s budúcim zamestnávateľom, ktoré budú pri Vašej práci tiež rozhodujúce.
Zuzana (5.1.2011, 0:58:21) Odpovedz Odpovedz
Info
Dobrý večer, rozmyšľam nad tým že by som sa chcela stať profesionálnym rodičom. Najskôr by som sa však chcela spýtať do akého veku mi môžu byť pridelené deti a koľko ich môže byť. Máme jedného 4,5 ročného synčeka.Ako je to s podmienkami? A ako je to s možnosťami kde sa stať s profesionálnym rodičom?Ďakujem za odpoveď
anro (4.1.2011, 20:08:31) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: Re: pozdrav
Ďakujem za odpoveď a skúsim sa tak zariadiť.
Soňa Balážová (4.1.2011, 12:40:08) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: pozdrav
Dobrý deň, odpoveď na Vašu otázku je ÁNO, ak ste zamestnaný ako profirodič, môžete mať aj iné zamestnanie. V tom prípade ide o súbežný pracovný pomer, ktorý zákonník práce nezakazuje. Podmienkou je, aby ste boli schopný sa popri zamestnaní starať aj o dieťa, t.z. ak máte v starostlivosti dieťa, ktoré je školopovinné, nikto Vám nezakazuje v čase keď je dieťa v škole pracovať. Iná situácia nastáva ak sa staráte o deti, ktoré vyžadujú celodennú starostlivosť (malé deti, handicapované deti a pod.). V tom prípade ak by ste mali iný pracovný pomer sa v tom čase logicky nemôžete starať o dieťa ktoré Vám bolo zverené. Prajem veľa úspechov
Viktor Blaho (3.1.2011, 16:15:44) Odpovedz Odpovedz
Re: miesto profi rodica
Dobrý deň! Dnes sme dostali od Vás aj e-mail, Vaša ponuka je zaujímavá, odpovedať Vám bude kolegyňa.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   Pridaj príspevok Pridaj príspevok

DETSKÉ CENTRUM
SLOVENSKO

prvá slovenská spoločnosť 
pre pomoc deťom 
v náhradnej starostlivosti

dcded_230


Kontakt:


Detské centrum Slovensko
Child Centre Slovakia


K. Sidora 134
034 01 Ružomberok
Slovak Republic


GEO Location:

Lat. 49.066357 Long. 19.300817


tel. +421 44 43 41 636

fax +421 44 43 41 636

mobil +421 903 731 750

e-mail: detskecentrum(zavinac)detskecentrum.sk

 

Bankové spojenie:


VÚB 294547342/0200
BIC (SWIFT): SUBASKBX 
IBAN: SK7502000000000294547342

 

TATRA BANKA 2928876551/1100

BIC (SWIFT): TATRSKBX

IBAN: SK57 1100 0000 0029 2887 6551

 

IČO: 30226112

DIČ: 2020589098


Právna forma:
občianske združenie registrované Ministerstvom vnútra SR pod č. VVS/1-900/90-3487 dňa 15. 2.1991

 

najstaršia mimovládna, nezisková, dobrovoľnícka organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, pre pomoc a podporu deťom žijúcim v detských domovoch a v rodinných formách náhradnej starostlivosti, formujúca sa od roku 1979,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie14032/2006-I/21AK,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie prípravy profesionálnych náhradných rodičov, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie 14032/2006-I/21AK.


Dr.Oetker, s.r.o.

    generálny partner

    pre aktivity v prospech pomoci deťom
    v náhradných rodinách

droetker_282

 

 


• partneri pokračovanie •

 

 

 

Spolupracujúce organizácie:Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR


 

 

upsvar_logo_286

 

 

 

logozznded_280

 

logo_anr_125

 

Asociácia náhradných rodín

 

 

Dokumenty

Zákon o rodine

Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov ...,

 

Vyhláška MPSVaR SR č. 103/2018 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Zákonník práce

 

Program Centra pre deti a rodiny Detského centra Slovensko

Stanovy DC-SK

 

Platné pravidlá pretekov turistickej zdatnosti pre deti a mládež z detských domovov v SR zo 6. 5.2019


Kultúrno - poznávacia činnosť pre preteky turistickej zdatnosti detí a mládeže z detských domovov v roku 2019

 

 

 

2%

KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANEValid XHTML 1.0! Valid CSS!