Detské centrum Detské centrum Základné informácie Projekty DC Plán
podujatí
Pomôžte
nám
Ďakujeme
za pomoc
Archív Diskusia
Detské centrum Diskusia > Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? SK   I   EN   I   PL   I   DE   I   FR
Späť
Detské centrum

Mapa stránky

Vyhľadávanie

INTRANET DC
Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? Vytlač článok Vytlač článok

Vážení profesionálni náhradní rodičia, záujemci o túto profesiu ale aj ďalší návštevníci tejto web stránky, zapojte sa prosím do diskusie na  tému, ako sa Vám podarilo (ne)zamestnať ako profesionálny rodič. Zdá sa, že problém plných detských domovov nie je v nezáujme o profesiu profesionálneho rodiča, ale ešte stále skôr v nezáujme alebo v neschopnosti tých, ktorí by mali zariadiť, aby podľa možnosti všetky deti mohli vyrastať v rodine. Túto diskusiu môžete použiť aj pokiaľ hľadáte zamestnanie ako profesionálny rodič, resp. pre zamestnávateľov, ak hľadajú profesionálnych rodičov.

 

Na Vaše otázky za DC-SK budú odpovedať:

 

vblprezident_180_225

PaedDr. Viktor Blaho, prezident(e-mail code)detskecentrum.sk

prezident DC-SK

 


PhDr. Silvia Pančíková, pancikova(e-mail code)detskecentrum.sk

riaditeľka pobytových opatrení CDR DC-SK,

 

sona_100_290


Mgr. et Bc. Soňa Balážová, psycholog(e-mail code)detskecentrum.sk

psychológ CDR DC-SK,

 

Očakávame tiež, že do diskusie sa zapoja aj ďalší navštevníci tejto  stránky, či to už budú odborníci k danej téme, profesionálni a iní náhradní rodičia alebo aj laická verejnosť.

 

E-mailová adresa diskutujúceho (ak ju diskutujúci uvedie), je prístupná, keď kliknete v diskusnom príspevku na jeho meno!

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANE

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   Pridaj príspevok Pridaj príspevok
Viktor Blaho (15.3.2011, 22:01:57) Odpovedz Odpovedz
Re: fiančná podpora
Podla mňa je finančná podpora pre profesionálnych rodičov vzhľadom na stav našej ekonomiky postačujúca. Nie je to síce na nadštandard ale zrejme nejde o výšku finančného príspevku na deti v profesionálnej rodine a ani o výšku mzdy. Ľudí je dosť a stoja v rade, ktorí to chcú robiť aj za tie peniaze. Skôr si myslím, že ide o problém "zmenežovania" nárastu profesionálnych rodín a detí v nich tak, aby postupne počet detí v klasických detských domovoch klesol na nevyhnutnú mieru. Nedá sa udržať kapacita na skupinách detských domovov a zároveň zabezpečiť nárast detí v profesionálnych rodinách, resp. dá, ale to potom ešte budeme dlho tam, kde sme. Aj to je o financiách. Treba zobrať tam, kde je to neefektívne a pridať tam, kde to skôr v budúcnosti finančný efekt aj prinesie. Napr. z lepšie pripravených mladých ľudí na život.
Majkl (15.3.2011, 18:11:39) Odpovedz Odpovedz
fiančná podpora
Dobrý deň ! Chcel by som sa len opýtať - aká je finančná podpora zo štátu pre profesionálnych rodičov . Veľmi ma zaujali príspevky v diskusii a jediný problém vidím vo financiách. Toľko rodičov by malo záujem o detičky, ale asi je skutočne najväčší problém v peniazoch. Mohol by my teda niekto odpovedať ? Ďakujem zo srdca za odpoveď a želám všetkým profi rodičom veľa úspechov.
Oľga (4.3.2011, 16:25:08) Odpovedz Odpovedz
Re: Dovolenka
Dobrý deň, dovoľte mi k Vašej otázke odpovedať. Profi rodič a dovolenka je veľmi individuálna záležitosť. Záleží od toho od kedy ste zamestnaná, ako dlho pracujete - teda aký máte celkový alebo pomerný nárok na dovolenku. Ďalej závisí od riaditeľa domova, akou formou je u nich zvyklosť čerpať dovolenky. A čo je najdôležitejšie je fakt, že o ako staré dieťa ide. Ak je to dieťa do začatia povinnej školskej dochádzky, je možné dovolenku čerpať v priebehu roka viac menej kedykoľvek, avšak školopovinné dieťa je obmedzované a limitované prázdninami, nakoľko obvykle nechodí do biologickej rodiny mimo prázdnin a dní voľna a taktiež pri interakciách do náhradnej rodiny sa to obmedzuje na dni pracovného voľna a prázdniny. V domovoch zväčša nie sú vytvorené podmienky, okrem bývalých dojčenských ústavov, aby sa deti mohli vrátiť do skupín kedykoľvek v priebehu roka, samozrejme ak je rodič chorý a je na PN tak sa to musí riešiť, no prakticky si niektorí rodičia čerpajú dovolenku aj tak, že deti majú doma. Takže ak je dieťa na pobyte, alebo v nemocnici je dovolenku možné čerpať ak sa dohodnete zo zamestnávateľom, ale nie je to povinnosťou vziať si ju, pretože ani vychovávatelia si neberú dovolenku vždy, keď im ide dieťa niekam na pobyt. Skutočne záleží od individuálneho prístupu a dohody a konkrétnej veci., ktorej sa to týka, no rozhodne vás nemôžu nútiť vziať si dovolenku kedy to vyhovuje len zamestnávateľovi. Avšak s ohľadom na Zákonník práce Vám zamestnávateľ môže nariadiť dovolenku avšak iba do výšky 50% celkového nároku aj to len v odôvodnených prípadoch. Keďže píšete, že prácu si len hľadáte, tak Vám odporúčam vopred pred podpisom zmluvy sa o tejto veci riadne dohodnúť a určiť si pravidlá na čerpanie dovolenky. To samozrejme platí aj o všetkých ostatných podmienakch prijatia.
Katarina (4.3.2011, 8:56:49) Odpovedz Odpovedz
Dovolenka
Dobry den, chcela by som sa informovať, že ako to býva u profi rodiča s dovolenkou, v prípade, že má v rodine jedno dieťatko a to ide napr. na pobyt do náhradnej rodiny, alebo je v nemocnici?? Toto som sa nikde nedočítala, že ako to funguje. Mám kurz profi rodiča a momentálne si hľadám miesto, kde ma zamestnajú, aj keď viem, že to bude dlhé čakanie.Ďakujem Vám
maria (1.3.2011, 20:52:50) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: Re: čakanie
ďakujem Vám pani Oľga za povzbudnie.My sme boli v Žiline.A ako nahrani rodičia sme evidovaní spolu s manželo.Ono tak všetko prišlo najprv dlho ˇcakáte a potom keď vám už ponuknu dieťa-deti manžel ide na dlhšie za pracou a popritom cely ten čas čakania je stale doma.Teda pracuje v mieste bydliska.Ale nevzdavame sa ozveme sa keď pride a uvidime.
Oľga (1.3.2011, 20:00:12) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: čakanie
Dobrý večer, myslím si že ste sa nechali len zastrašiť úradníčkou, na nás to tiež skúšali, ale jednoducho sme si interakciu s dieťaťom dohodli tak aby vyhovovala hlavne nám, máte na to plné právo. A keďže Vám to povedala zrejme úradníčka v BB tak si to viem živo predstaviť. Oni Vás nemajú právo nútiť vybrať si hneď a hneď mať aj interakciu, je to len na vás ako rýchlo a ako dlho sa budete s deťmi kontaktovať. Samozrejme je to obmedzené myslím že na rok od prvej interakcie, ale to je skutočne dosť dlhý čas. Viem aj o prípadoch kedy sa deti, ktoré by to potrebovali ani nedostali na zoznam chybou úradníkov aj niekoľko rokov a kysnú v domovoch. A je dosť dôležité či ste na pestúntstvo žiadateľka sama, alebo spoločne s manželom. My sme to vyriešili tak, že žiadateľom som len ja, aby sme neboli obmedzovaný takýmito " až chorými predsudkami o práci či nepráci", veď je jasné že dieťa potrebuje náhradných rodičov, ktorí pracujú a nie sú poberatelia dávok, keďže z takého prostredia boli vyňaté. Držím vám palce a prajem veľa trpezlivosti.
maria (1.3.2011, 13:53:31) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: čakanie
No my už čakáme celý rok na dieťa,prípadne dve deti do našej rodiny.Boli sme už aj v Žiline.A keď sme sa nedvno rozhodli pre 2 deti.Nakoniec sa neuskutočnilo nič,pretože manželovi sa vyskytla nečakaná praca z firmy do zahraničia.Tak nám pani na úrade povedala,že buď robota,ale deti.Tak ,keď sa nám po dlhom čase dostala možnosť stretnutia s deťmi skončilo to .......Ale ako sme to mali riešiť keď,by bol potom manžel mesiac bez prace?Žeby bolo potrebne priniesť aj takuto obetu?No,neviem ,ake predpisy maju na uradoch,ale jedno je zvláštne, tieto deti čakali 3 roky v detskom domove na rodičov a teraz sa naozaj mesiac nemohlo počkať?Ale asi nie,asi to je tak ako nám povedala úradníčka."BUĎ DETI ALEBO ROBOTA:"A tak čakáme ďalej.Len neviem pochopiť a a si ani nikdy nepochopím,preč sa toľko píše koľko detí je v DD a čakajú.Ale si myslím,že to bude ešte dlho takto vyzarať.Jednoducho nejde každému vždy o dobro detí,o to čo to dieťa potrebuje.Tak milá pani aj my sme čakatelia.A myslím si,že nás je už dosť.
Oľga (1.3.2011, 10:11:04) Odpovedz Odpovedz
Re: čakanie
Dobrý deň Anna, tiež som čakateľkou na pestúnsku starostlivosť v BB kraji a detí je tu veru dosť. No zrejme nevyhovujú Vašim kritériám, predpokladám ,že ste si ich zadali pri príprave na pestúnstvo. Z môjho pohľadu je potrebné často sa kontaktovať s úradníčkou ktorá Vás má na starosti. Z vlastnej skúsenosti viem, že svoje nároky treba spustiť a treba si tie deti v zozname prísť osobne pozrieť, možno tam je nejaké, ktoré vás zaujme a vy ani nebudete vedieť ako a máte ho. Niekoľko krát som cestovala do BB a nie je to blízko avšak je to nevyhnutné. Moja rada preto znie - častejší kontakt s úradníčkou. Skutočne je veľa aj malých aj väčších detí dokonca aj súrodencov, ktorí v zozname sú a čakajú. Je to len o vás a na vás ako sa k tomuto postavíte. Budem Vám držať palce.
Anna (28.2.2011, 0:38:07) Odpovedz Odpovedz
čakanie
Dakujem Vam za ochotu a za dobru radu, skusim štastie , potom Vas pripadne informujem .
Viktor Blaho (27.2.2011, 20:30:58) Odpovedz Odpovedz
Re: čakanie
Skúste zájsť do detského domova v R. Sobote, Jesenskom alebo v Tornali. Možno Vám povedia, koľko detí majú vhodných do pestúnskej starostlivosti, a potom zájdite na príslušný ÚPSVaR. Takto to síce nemá fungovať, ale človek nikdy nevie ..., aké obyčaje fungujú v tom, či onom regióne.
Anna (25.2.2011, 14:33:45) Odpovedz Odpovedz
čakanie
Dakujem , za odpoved , som z B. Bystrickeho kraja , okres Rim. Sobota.
Viktor Blaho (25.2.2011, 11:29:18) Odpovedz Odpovedz
Re: čakanie
Dôvodov môže byť viacej. Buď vo Vašom regióne nemáte vhodné deti do náhradnej rodinnej starostlivosti a ostatné regióny (kraje) si to vedia poriešiť pestúnmi zo svojho kraja, a preto deti neponúkajú do iných regiónov. Takýto dôvod je objektívny a mohli by sme sa teda tešiť, že všetky deti odkázané na náhradnú starostlivosť sú poriešené, ale z toho, čo sa deje okolo nás a z vlastnej skúsenosti si myslím, že dôvodom Vášho čakania môže byť aj nedostatočná sociálna práca orgánov sociálnoprávnej ochrany detí na príslušných ÚPSVaR. Dosvedčuje to aj skutočnosť. že deti sa dostávajú do NRS z detských domovov až po niekoľkých mesiacoch, či rokoch. Z ktorého regiónu ste?
Anna (24.2.2011, 20:58:18) Odpovedz Odpovedz
čakanie
Ja osobne som absolvovala kurz pre pestunov , na dieta cakame už skoro rok . Taka čakacia doba je bežna?-vždy sa hovori o tom , kolko deti čaka v domovoch . Dakujem
jano (9.2.2011, 18:31:52) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: ako tomu rozumiet
viete ti ludia ktorí to idú robiť s elánom a nadšení čo potom keď čakaju a čakaju a nič sa nedeje veď tých deti je veĺa a ja si myslim že v rodine by im určite bolo lepšie ako v detskom domove, nam to navrhol naš syn aby sme si to išli spraviť my sme vobec o tom nevedeli, chceli sme si adoptovať dieťa, ale takto sme mohli pomôcť viacerím deťom, viete keď sa dlho nič nedeje tak to nadšenie po čase prejde, ja sa Vám určite zajtra ozvem ak si nájdete na mna čas ďakujem Vám za odpoveď
maria (5.2.2011, 15:34:26) Odpovedz Odpovedz
vyčerpavajća odpoveď
Pani Pančíková,vaša odpoveď,ktorú ste dali panovi Janovi v nadpise "AKO TOMU ROZUMIEŤ" bola naozaj vyčerpávajća a výstižná.Je to veru tak my už čakáme vyše roka a nič.Darmo sa budú robiť reklamy, koľko deti potrebuje rodinu,ako sa hľadajú NÁHRADNÍ RODIČIA",keď je to ako píšete také komplikované.My sme Vás už tiež navštívili a možem povedať,keby všetci k danej veci pristupovali ako vy, všetko by sa pohlo k lepšiemu.A tak veľa rodičov čaká na deti a deti na rodičov/náhradných/.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   Pridaj príspevok Pridaj príspevok

DETSKÉ CENTRUM
SLOVENSKO

prvá slovenská spoločnosť 
pre pomoc deťom 
v náhradnej starostlivosti

dcded_230


Kontakt:


Detské centrum Slovensko
Child Centre Slovakia


K. Sidora 134
034 01 Ružomberok
Slovak Republic


GEO Location:

Lat. 49.066357 Long. 19.300817


tel. +421 44 43 41 636

fax +421 44 43 41 636

mobil +421 903 731 750

e-mail: detskecentrum(zavinac)detskecentrum.sk

 

Bankové spojenie:


VÚB 294547342/0200
BIC (SWIFT): SUBASKBX 
IBAN: SK7502000000000294547342

 

TATRA BANKA 2928876551/1100

BIC (SWIFT): TATRSKBX

IBAN: SK57 1100 0000 0029 2887 6551

 

IČO: 30226112

DIČ: 2020589098


Právna forma:
občianske združenie registrované Ministerstvom vnútra SR pod č. VVS/1-900/90-3487 dňa 15. 2.1991

 

najstaršia mimovládna, nezisková, dobrovoľnícka organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, pre pomoc a podporu deťom žijúcim v detských domovoch a v rodinných formách náhradnej starostlivosti, formujúca sa od roku 1979,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie14032/2006-I/21AK,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie prípravy profesionálnych náhradných rodičov, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie 14032/2006-I/21AK.


Dr.Oetker, s.r.o.

    generálny partner

    pre aktivity v prospech pomoci deťom
    v náhradných rodinách

droetker_282

 

 


• partneri pokračovanie •

 

 

 

Spolupracujúce organizácie:Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR


 

 

upsvar_logo_286

 

 

 

logozznded_280

 

logo_anr_125

 

Asociácia náhradných rodín

 

 

Dokumenty

Zákon o rodine

Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov ...,

 

Vyhláška MPSVaR SR č. 103/2018 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Zákonník práce

 

Program Centra pre deti a rodiny Detského centra Slovensko

Stanovy DC-SK

 

Platné pravidlá pretekov turistickej zdatnosti pre deti a mládež z detských domovov v SR zo 6. 5.2019


Kultúrno - poznávacia činnosť pre preteky turistickej zdatnosti detí a mládeže z detských domovov v roku 2019

 

 

 

2%

KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANEValid XHTML 1.0! Valid CSS!