Detské centrum Detské centrum Základné informácie Projekty DC Plán
podujatí
Pomôžte
nám
Ďakujeme
za pomoc
Archív Diskusia
Detské centrum Diskusia > Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? SK   I   EN   I   PL   I   DE   I   FR
Späť
Detské centrum

Mapa stránky

Vyhľadávanie

INTRANET DC
Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? Vytlač článok Vytlač článok

Vážení profesionálni náhradní rodičia, záujemci o túto profesiu ale aj ďalší návštevníci tejto web stránky, zapojte sa prosím do diskusie na  tému, ako sa Vám podarilo (ne)zamestnať ako profesionálny rodič. Zdá sa, že problém plných detských domovov nie je v nezáujme o profesiu profesionálneho rodiča, ale ešte stále skôr v nezáujme alebo v neschopnosti tých, ktorí by mali zariadiť, aby podľa možnosti všetky deti mohli vyrastať v rodine. Túto diskusiu môžete použiť aj pokiaľ hľadáte zamestnanie ako profesionálny rodič, resp. pre zamestnávateľov, ak hľadajú profesionálnych rodičov.

 

Na Vaše otázky za DC-SK budú odpovedať:

 

vblprezident_180_225

PaedDr. Viktor Blaho, prezident(e-mail code)detskecentrum.sk

prezident DC-SK

 


PhDr. Silvia Pančíková, pancikova(e-mail code)detskecentrum.sk

riaditeľka pobytových opatrení CDR DC-SK,

 

sona_100_290


Mgr. et Bc. Soňa Balážová, psycholog(e-mail code)detskecentrum.sk

psychológ CDR DC-SK,

 

Očakávame tiež, že do diskusie sa zapoja aj ďalší navštevníci tejto  stránky, či to už budú odborníci k danej téme, profesionálni a iní náhradní rodičia alebo aj laická verejnosť.

 

E-mailová adresa diskutujúceho (ak ju diskutujúci uvedie), je prístupná, keď kliknete v diskusnom príspevku na jeho meno!

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANE

 

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   Pridaj príspevok Pridaj príspevok
Katarína Švecová (4.3.2013, 13:19:00) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: profesionálny rodič
Dakujem
Soňa Balážová (4.3.2013, 12:00:25) Odpovedz Odpovedz
Re: profesionálny rodič
Dobrý deň pani Švecová, maturita je jednou zo základných podmienok, ktoré musíte spĺňať, výučný list nestačí. V prípade že máte záujem doplniť si maturitné vzdelanie, doporučujem Vám vyhľadať na internetových stránkach stredné školy ktoré poskytujú tento typ vzdelávania.Určite Vám budú vedieť poskytnúť aj ďalšie informácie (dĺžka vzdelávania, spôsob a výška platby a pod.)
Katarína Švecová (4.3.2013, 9:50:14) Odpovedz Odpovedz
profesionálny rodič
Dobrý den chcela by som sa opýtať.Mám záujem sa stať profesinálnym rodičom.Potrebujem nato maturu?Mám len výučný list.Ak by som potrebovala ktomu maturu môžte mi povedať kde by som si ju mohla urobiť akoľko by ma to asi vyšlo?Dakujem za odpoved.Dopo švecová
Helena (3.3.2013, 16:34:47) Odpovedz Odpovedz
Navštevujem kurz...
Žijem v malej dedinke pod Vysokými Tatrami. Spolu s manželom vychovávame troch synov. Už dávnejšie sme uvažovali o pestúnstve, alebo o profesionálnom rodičovstve. Veľmi by sme chceli poskytnúť domov opustenému dieťaťu, alebo detičkám. Pred niekoľkými rokmi som sa prihlásila na kurz, ktorý organizoval ÚPSVaR Poprad, avšak kvôli náhlym bolestiam, som sa toho musela vzdať. V súčasnosti spolu s manželom navštevujeme kurz prípravy profesionálnych rodičov v Detskom centre Ružomberok. Teraz som aj rada, že to všetko takto dopadlo, pretože by som nestretla takých skvelých ľudí, akých som stretla tu v Ružomberku. Cítime sa tu veľmi príjemne, a vôbec neľutujeme, že musíme takto ďaleko dochádzať (niektorí z nás to majú ešte ďalej :-D). Nielenže sme fajn kolektív, ale pripravujú nás úžasní ľudia (p. riaditeľka Silvia, psychologička Soňa a špeciálny pedagóg Miro), ktorým vďačíme za veľa. Tie rady, ktoré od nich dostávame, sú naozaj na nezaplatenie (dokonca mnohé z nich môžeme aplikovať aj pri výchove svojich detí). Vám všetkým, ktorí ešte váhate ,alebo ktorí ste sa práve dozvedeli o tejto forme pomoci, vrelo odporúčam tento kurz. Verte, o nič neprídete (možno o trochu času :-D), ale práve naopak, veľa vám to dá. Nechcem, aby to vyznelo ako nejaká agitácia, ale tak to proste cítim :-) . Na Slovensku je veľmi veľa detí, ktoré potrebujú domov, tak prečo im teda nepomôcť?
Lucia (2.3.2013, 18:03:47) Odpovedz Odpovedz
Veľmi rada ale...
Dobrý deň,čítali sme vaše základné informácie ako sa stať profesionálnym rodičom-splňame všetko okrem toho,že nemáme maturitu.Máme dieťa 6ročné,finančne založená katolícka-milujúca rodina.Len tá maturita chýba
Soňa Balážová (28.2.2013, 13:22:53) Odpovedz Odpovedz
Re: Príprava stať sa profi rodičom
Dobrý deň pani Dominika, informácie o príprave získate priamo v pobočke Úsmer ako dar, alebo na ÚPSVaR-e. Treba sa informovať priamo tam, pretože príprava sa väčšinou začína vtedy, keď je prihlásených dostatočný počet záujemcov. Podobne je to aj u nás, pravdepodobne začneme v apríli, ale tiež musíme mať dostatok záujemcov. Konkrétnejšiu informáciu vám podať bohužiaľ neviem.
Dominika (27.2.2013, 16:01:42) Odpovedz Odpovedz
Príprava stať sa profi rodičom
Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať, či by ste mi vedeli poradiť, kedy a ktorá organizácia začína prípravu pre profesionálnych rodičov v meste Prešov, prípadne Úrad práce v Prešove. Je to spoplatnené ? Ďakujem Vám za odpoveď.
Viktor Blaho (22.2.2013, 22:11:06) Odpovedz Odpovedz
Re: Centrá podpory profesionálnych rodičov
Podľa mňa je to skupina odborných pracovníkov detského domova, ktorá sa bude venovať najmä psychosociálnemu servisu pre profesionálne rodiny v štátnom detskom domove. Toto v podobnej forme funguje v neštátnych detských domovoch už od ich počiatku, či rozhodnutia realizovať náhradnú starostlivosť formou profesionálnych rodín. Samého by ma zaujímali podrobnosti, aj keď určitú predstavu mám, ale zatiaľ ako keby si to zriaďovateľ štátnych detských domovov - Ústredie PSVaR držal pod "pokrievkou, pretože to stále nie je ešte dostatočne "uvarené". Povie mi niekto viac?
Hanka (22.2.2013, 20:49:53) Odpovedz Odpovedz
Centrá podpory profesionálnych rodičov
Dobrý deň. Chcem sa Vás spýtať, čo sú to tie Centrá podpory profesionálnych rodičov, koľko ich je, prečo vznikli- vznikajú, na čo sú-budú zamerané a koľko ich je alebo bude? Ďakujem.
Soňa Balážová (21.2.2013, 10:39:03) Odpovedz Odpovedz
Re: Ako sa môžeme stať profesionálnymi rodičmi.
Dobrý deň pani Balážová. Pokiaľ máte záujem stať sa profesionálnym rodičom, tak musíte splniť podmienky dané zákonom: maturitné vzdelanie, čistý register trestov a absolvovanie špecializovanej prípravy. Túto prípravu môžete absolvovať aj u nás (pravdepodobne budeme začínať kurz v apríli), prípadne v iných organizáciách-Úsmev ako dar, Návrat. Túto prípravu organizujú aj UPSVaR-y, vždy je potrebné sa informovať v konkrétnej organizácii.
Terka (20.2.2013, 9:28:04) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: Re: Krízové stredisko
Napriek tomu, ešte raz ďakujem.
katarína Jachymová (18.2.2013, 11:15:10) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: Krízové stredisko
Dobrý deň, pani Terka, nie som riaditeľkou KS. Želám Vám v novej práci veľa úspechov a pokiaľ by ste chceli ešte nejakú informáciu, rada Vám odpoviem. Katka
Terka (18.2.2013, 10:36:19) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Krízové stredisko
Ďakujem veľmi pekne, pani Jachymová. Veľmi si cením Vašu odpoveď, zvlášť, ak je to od riaditeľky KS, najkompetentnejšej osoby.
Darina Balážová (13.2.2013, 20:27:13) Odpovedz Odpovedz
Ako sa môžeme stať profesionálnymi rodičmi.
Dobrý deň! Mám 30 rokov môj manžel má 32 máme 7 ročnú dcéru a chceli by sme sa stať profesionálnymi rodičmi. Nakoľko máme strasne radi deti, veľmi by nás potešilo keby sme mali nejaké dieťatko z detského domova u nás doma.Dúfam, že sa nám to podarí.
Katarína Jachymová (13.2.2013, 18:39:05) Odpovedz Odpovedz
Re: Krízové stredisko
Dieťa prichádza do KS najčastejšie na základe predbežného opatrenia súdu, ktorým súd dočasne zverí dieťa do starostlivosti KS. Návrh podáva zvyčajne ÚPSVaR, niekedy rodič. Dôvodom je väčšinou nepriaznivá situácia rodiny, v ktorej je ohrozené zdravie a život dieťaťa. Dĺžka pobytu dieťaťa v KS nie je časovo ohraničená. Počas pobytu dieťaťa v KS sa musí doriešiť jeho ďalší „osud“. Dieťa odchádza z KS na základe právoplatného rozhodnutia súdu o jeho zverení do starostlivosti fyzickej osoby, alebo zariadenia. Možnosti, kam dieťa odchádza sú nasledujúce: 1. Rodina si upraví svoje podmienky tak, aby sa mohlo vrátiť dieťa domov a tento domov by už mal byť preň bezpečný, tzv. „sanácia rodinného prostredia“. 2. Dieťa je zverené do náhradnej osobnej starostlivosti iných osôb, spravidla príbuzných, ktorí podajú návrh na súd a majú vytvorené primerané podmienky. 3. Dieťaťu ÚPSVaR sprostredkuje náhradnú rodinnú starostlivosť (pestúnska starostlivosť, osvojenie) a dieťa je zverené do starostlivosti náhradným rodičom. 4. Počas pobytu dieťaťa sa nepodarí žiadna z uvedených možností a dieťa je zverené do ústavnej starostlivosti, teda odchádza do detského domova (novej profesionálnej rodiny). Úplne orientačne možno uviesť, ako najkratšiu dobu pobytu dieťaťa v KS do jedného mesiaca, môže však presiahnuť aj 18 mesiacov. Výnimočne sa stáva, že o zverenie dieťaťa do náhradnej osobnej alebo pestúnskej starostlivosti požiada profesionálny rodič, ktorý má s dieťaťom pevný vzťah, dieťaťu sa nepodarilo sprostredkovať náhradnú rodinnú starostlivosť a profesionálny rodič nechce pripustiť, aby dieťa odišlo do ústavnej starostlivosti. V KS môže umiestniť svoje dieťa aj rodič, ktorý na prechodné obdobie potrebuje zabezpečiť starostlivosť o svoje dieťa, napr. pre svoj zlý zdravotný stav, hospitalizáciu a pod. V takom prípade KS s rodičom uzatvára dohodu, v ktorej môže byť vymedzená dĺžka pobytu a výška úhrady rodiča za pobyt dieťaťa. Základné vybavenie dieťaťa v profesionálnej rodine je v závislosti od veku a potrieb dieťaťa, najmä posteľ, skriňa, písací stôl, stolička, kočík, autosedačka a predmety na zabezpečenie bezpečnosti dojčiat. (podľa Vyhlášky MPSVR SR č. 643/2008 Z.z. a Vyhlášky č. 61/2012).
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   Pridaj príspevok Pridaj príspevok

DETSKÉ CENTRUM
SLOVENSKO

prvá slovenská spoločnosť 
pre pomoc deťom 
v náhradnej starostlivosti

dcded_230


Kontakt:


Detské centrum Slovensko
Child Centre Slovakia


K. Sidora 134
034 01 Ružomberok
Slovak Republic


GEO Location:

Lat. 49.066357 Long. 19.300817


tel. +421 44 43 41 636

fax +421 44 43 41 636

mobil +421 903 731 750

e-mail: detskecentrum(zavinac)detskecentrum.sk

 

Bankové spojenie:


VÚB 294547342/0200
BIC (SWIFT): SUBASKBX 
IBAN: SK7502000000000294547342

 

TATRA BANKA 2928876551/1100

BIC (SWIFT): TATRSKBX

IBAN: SK57 1100 0000 0029 2887 6551

 

IČO: 30226112

DIČ: 2020589098


Právna forma:
občianske združenie registrované Ministerstvom vnútra SR pod č. VVS/1-900/90-3487 dňa 15. 2.1991

 

najstaršia mimovládna, nezisková, dobrovoľnícka organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, pre pomoc a podporu deťom žijúcim v detských domovoch a v rodinných formách náhradnej starostlivosti, formujúca sa od roku 1979,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie14032/2006-I/21AK,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie prípravy profesionálnych náhradných rodičov, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie 14032/2006-I/21AK.


Dr.Oetker, s.r.o.

    generálny partner

    pre aktivity v prospech pomoci deťom
    v náhradných rodinách

droetker_282

 

 


• partneri pokračovanie •

 

 

 

Spolupracujúce organizácie:Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR


 

 

upsvar_logo_286

 

 

 

logozznded_280

 

logo_anr_125

 

Asociácia náhradných rodín

 

 

Dokumenty

Zákon o rodine

Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov ...,

 

Vyhláška MPSVaR SR č. 103/2018 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Zákonník práce

 

Program Centra pre deti a rodiny Detského centra Slovensko

Stanovy DC-SK

 

Platné pravidlá pretekov turistickej zdatnosti pre deti a mládež z detských domovov v SR zo 6. 5.2019


Kultúrno - poznávacia činnosť pre preteky turistickej zdatnosti detí a mládeže z detských domovov v roku 2019

 

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANEValid XHTML 1.0! Valid CSS!