Detské centrum Detské centrum Základné informácie Projekty DC Plán
podujatí
Pomôžte
nám
Ďakujeme
za pomoc
Archív Diskusia
Detské centrum Diskusia > Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? SK   I   EN   I   PL   I   DE   I   FR
Späť
Detské centrum

Mapa stránky

Vyhľadávanie

INTRANET DC
Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? Vytlač článok Vytlač článok

Vážení profesionálni náhradní rodičia, záujemci o túto profesiu ale aj ďalší návštevníci tejto web stránky, zapojte sa prosím do diskusie na  tému, ako sa Vám podarilo (ne)zamestnať ako profesionálny rodič. Zdá sa, že problém plných detských domovov nie je v nezáujme o profesiu profesionálneho rodiča, ale ešte stále skôr v nezáujme alebo v neschopnosti tých, ktorí by mali zariadiť, aby podľa možnosti všetky deti mohli vyrastať v rodine. Túto diskusiu môžete použiť aj pokiaľ hľadáte zamestnanie ako profesionálny rodič, resp. pre zamestnávateľov, ak hľadajú profesionálnych rodičov.

 

Na Vaše otázky za DC-SK budú odpovedať:

 

vblprezident_180_225

PaedDr. Viktor Blaho, prezident(e-mail code)detskecentrum.sk

prezident DC-SK

 


PhDr. Silvia Pančíková, pancikova(e-mail code)detskecentrum.sk

riaditeľka pobytových opatrení CDR DC-SK,

 

sona_100_290


Mgr. et Bc. Soňa Balážová, psycholog(e-mail code)detskecentrum.sk

psychológ CDR DC-SK,

 

Očakávame tiež, že do diskusie sa zapoja aj ďalší navštevníci tejto  stránky, či to už budú odborníci k danej téme, profesionálni a iní náhradní rodičia alebo aj laická verejnosť.

 

E-mailová adresa diskutujúceho (ak ju diskutujúci uvedie), je prístupná, keď kliknete v diskusnom príspevku na jeho meno!

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANE

 

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   Pridaj príspevok Pridaj príspevok
Viktor Blaho (13.9.2013, 10:02:47) Odpovedz Odpovedz
Re: Rozdelenie súrodencov
Podľa nás, ak sa dokážete postarať o všetkých súrodencov, nie je dôvod ich deliť, ba aj keby bol dôvod na Vašej strane, že je to pre Vás veľa a nezvládate ich, v prvom rade by sa mala hľadať náhrada pre všetkých šiestich, aby ostali spolu. Rozdelenie súrodencov môže prísť na rad až vtedy, keď sa to už ozaj nedá ináč riešiť, aj to tak, že nezvládnuteľné dieťa (poruchy správania, vážne zdravotné problémy alebo rôzne postihnutia) sa umiestni späť do materského detského domova, ktorý mu zabezpečí pravidelný styk s ostatnými súrodencami alebo do iného špecializovaného zariadenia pre deti s rôznymi postihnutiami. Ak sa súrodenci roztrhnú bezdôvodne (pestúnska starostlivosť nie je dôvod) ide o vážne porušenie základných práv dieťaťa. Ak nám chcete napísať viac, napíšte nám priamo na našu e-mailovú adresu.
Gabika (12.9.2013, 22:53:19) Odpovedz Odpovedz
Rozdelenie súrodencov
Prosím o radu, máme s manželom ako profesionálni rodičia zverenú 6-člennú súrodeneckú skupinu, jej umiestnenie v rodine bolo podmienkou, nesmeli sa deliť. Deti sú u nás rok a detský domov rozhodol, že deti ponúkne do pestúnskej starostlivosti a našli rodinu pre dve z nich. Zaujíma ma, či je to v poriadku, rozdeliť súrodencov, ktorí aj keď boli odobratí z biologickej rodiny, ale nežili bez seba, mám z toho obavy, aby to nepoznačilo tieto deti ešte viac ako sú poznačené doteraz. Ak môžete, prosím o rýchlu odpoveď, pretože deti už majú za sebou dve interakcie a nastupujú na víkendový pobyt do rodiny záujemcov. Najradšej by som to zastavila, ale nemám kompetencie. Ďakujem
Alena (12.9.2013, 15:11:37) Odpovedz Odpovedz
Môžem si dieťa vybrať sama?
Dobrý deň, mala by som záujem o profesionálne rodičovstvo, pracovala som ako vychovávateľka v detskom domove, kde boli detičky mentálne postihnuté. Preto ma zaujíma, či si môžem dieťa vybrať sama, pretože by som mala záujem o zdravé, keďže mám ešte svoje biologické a bolo by to jednodukšie. Ďakujem.
Olga (5.9.2013, 13:22:42) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: Chcem sa stať profi rodičom.
No tak to by zaujimalo aj mna ci stat odoberie domovom deti ktore evidentne neprosperuju, su zbytocne na obtiaz a nijako im neprospieva pobyt mimo rodiny, dokonca by som uvazovala aj nad tym, ako vela deti zo zariadeni konci v diagnostickych centrach alebo reedukacnych zariadeniach a preco? No jednoducho preto,ze taky isty odobornici s tym istym vzdelanim a moznostami predsa v kazdom minimalne statnom detskom domove pracuju resp. poberaju plat, preco teda tym detom skutocne nevenuju svoje vzdelanie a pozornost, vsetci sa stale ohanaju ich diagnozami ktore urcite vo vacsine pripadov tie deti ani nemaju, ale praca za nimi nie je vidiet ziadna. Poznam mnozstvo takych pripadov, kedy bolo dietatu ublizene zlou diagnozou, zlym pristupom a nitko to neriesi ale obvinia clvoeka ktory na to poukaze a urobia mu zo zivotra peklo len preto, ze oni nechcu stratit pracu. Myslim ze uz davno to nie je o najlepsom zaujme deti, myslim ze ide o mocensky boj ako si zachovat pracu a mnozstvo podriadenych, ktory nemusia byt zodpovedny a nemusia nic robit,lebo "sa" napise, ze to su take deti a s tym sa neda nic robit. No o tom by som mohla napisat zopar blogov, takze len tolko na okraj k vasmu konstatovaniu p. Blaho.
Viktor Blaho (4.9.2013, 11:36:46) Odpovedz Odpovedz
Re: Rozvedený rodič
Áno, môžete, manželstvo je vítané, ale zo zákona nie je podmienkou.
Erika (4.9.2013, 10:16:40) Odpovedz Odpovedz
Rozvedený rodič
Prosím Vás,môžem sa stať profi rodičom,aj keď som rozvedená, žijem s priateľom a spolu vychovávame tri detičky, dve mám z predchádzajúceho manželstva a tretieho chlapčeka máme spoločného.Bývame v rodinnom domčeku a máme vynikajúce sociálne podmienky a ja študujem externe vychovávateľstvo.Ďakujem
Soňa Balážová (2.9.2013, 9:48:39) Odpovedz Odpovedz
Re: Chcem sa stať profi rodičom.
Dobrý deň pani Sokolova, pokiaľ sa chcete stať profesionálnym rodičom musíte mať maturitné vzdelanie, čistý register trestov a absolvovanú špecializovanú prípravu. Tú Vám môže poskytnúť aj naša organizácia (pokiaľ Vám nerobí problém dochádzať do Ružomberka), ÚPSVaR alebo iná nezisková organizácia ktorá má akreditáciu napr. Úsmev ako dar alebo Návrat o.z.
Soňa Balážová (2.9.2013, 9:45:07) Odpovedz Odpovedz
Re: profi rodic
Dobrý deň Bea, maturitné vzdelanie je jednou z podmienok ktoré definuje zákon. Jedinou možnosťou ako sa stať profesionálnym rodičom je maturitu si urobiť.
Viktor Blaho (30.8.2013, 23:44:06) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Chcem sa stať profi rodičom.
Ďakujem Oľga, pomohli ste mi ešte viac otvoriť oči! Takto som sa nad tým nikdy nezamýšľal. Veď štát, keď sa už na to podujal, mal by skutočne dokázať, že sa vie lepšie postarať o deti, ktoré práve z dôvodu zlej starostlivosti rodičom odobral. Často sme svedkami, že to tak v mnohých prípadoch nie je. Je jedno, ako tie deti označíme, chcené alebo nechcené. Podstatné je, že sa ocitli v detskom domove, ktorý tiež ich výchovu nezvláda v súlade s ich potrebami. Odoberie tiež štát takémuto domovu deti a vráti ich rodičom, ktorým pomôže zvládnuť ich výchovu? Veď aj detskému domovu pomohol zo svojho rozpočtu a bolo to aj drahšie. Myslím si, že toto sa ešte nikdy nestalo a konečne by sa malo. Asi som to trochu otočil na ruby, no nie je to od veci.
Olga (27.8.2013, 9:47:13) Odpovedz Odpovedz
Re: Chcem sa stať profi rodičom.
Prepáčte , ale kde ste prisli na to, ze deti v detskom odmove su nechcene?? Ich rodicia vo vacsine pripadov chcu akurat stat si mysli, ze je lepsi rodic, tie deti vobec nie su nechcene, ak ano tak si ich uz niekto adoptoval, v ostatnom len nie je vola pracovat s rodinou pripadne je to tazke a obtiazne a deti ziju v zlych podmienkach, preto ich socialka odobera a umiestnuje tam, kde majú pre nich podmienky a iny ludia pracu, to ale je chyba spolocnosti a vec rodicov, neznamena to ze ich nikto nechce, nemozte mat na to takyto jednostranny pohlad, nie je to fer hlavne voci tym detom.
Bea (25.8.2013, 21:43:35) Odpovedz Odpovedz
profi rodic
Dobry den, chcela by som vediet, ci mozem robit profi rodica ked som rozvedena, mam 51 rokov, vychovala som 2 deti, ale nemam maturitu. Byvam s dcerou v rodinnom dome.
Miriam Sokolova (25.8.2013, 11:32:45) Odpovedz Odpovedz
Chcem sa stať profi rodičom.
Som mama 8 detí napriek tomu by som sa rada stala profesionálnou mamou .Myslím si,že mám velmi dobrý záklkad.S manželom sa snažíme deti viesť k samostatnosti a zodpovednosti.Deti máme obaja velmi radi a pocit,že možeme pomocť nechcenému dieťaťu je velký poradte nám ako na to dakujem.
zuzana (14.8.2013, 14:49:56) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: Re: Re: Profesionálny rodič- pre Zuzanu
Dobry den.Aby som blizsie k tomu vyjadrila svoju predstavu ohladne bytu.Vzhladom nato.ze jedna z dvoch detskych izieb je mensia je samozrejme.ze je v nej jedno dieta.Druha je omnoho priestranejsia dokonca aj novy elsktr.rozvod je prisposobeny 4detom.Takto som to prezentovala aj ded.Ja nechcem deti bio a deti z ded vyclenovat a delit.Samoztejme chcem.aby deti z ded obyvali izbu s dcerou.pretoze chcem aby sa citili prijate do rodiny ako bnimam to.ze je to prirodzene ich zaclenit a nie odselovat.V obyvacke len prespim sluzi neustale ako obyvacka kde sa odohrava bezny rodinny zivot ci slesodovanie tv.hranie spol.hier rodinne navstevy apod.Praveze na navsteve sa byt ded pacil ako priestranny slnecny a taktiez je cerstvo zrekonstruovany.Zial moj nazor je.ze tam bolo viac ludi o tuto poziciu tak asi tak.Ale ruku na srdce.Kolko je profirodin so cvijimi bio detmi a z ded a su 6deti a 2dospele osoby a maju tiez 3izb .byt?popripade aj domace zvieratko.
Viktor Blaho (12.8.2013, 17:58:18) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: Re: Profesionálny rodič- pre Zuzanu
Hanka, neviem prečo si až taká priama. Mne vôbec nevychádza, že Zuzana má len 3 izbový byt. A keby aj hneď áno, svoje 2 deti môže dať do jednej izby a ďalšiu izbu môže vyčleniť ďalším deťom. Ok?
Hanka (10.8.2013, 9:52:58) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: Profesionálny rodič- pre Zuzanu
Ahoj Zuzana. Neviem, či vôbec chceš počuť odpoveď. Píšeš, že každé z Tvojich dvoch detí má po jednej izbe a Ty spíš v obývačke, z čoho mi vychádza, že máš 3 izbový byt, v ktorom Tvoja trojčlenná rodina obýva všetky izby a už žiadna nie je voľná. Kde chceš ubytovať deti, ktoré by Ti poprípade DeD zveril? Vieš, že môžu byť až 3, môže to byť súrodenecká skupina, ktorú nejde rozdeliť. Zrejme si svoje bytové podmienky takto prezentovala zamestnancom DeD, ktorí boli u Vás v byte na návšteve a im sa veľkosť Tvojho bytu nepozdávala ( čo sa teda pravdupovediac nepozdáva z Tvojho opisu ani mne).Takže sa nečuduj a nebuď sklamaná, že Ťa neprijali – nespĺňaš jednu zo základných podmienok - bytové resp. priestorové pomery. Jednoducho zamestnanci DeD chceli vidieť do akej domácnosti deti umiestnia. A zrejme niečo nebolo v poriadku - ale to Ti určite vysvetlili.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   Pridaj príspevok Pridaj príspevok

DETSKÉ CENTRUM
SLOVENSKO

prvá slovenská spoločnosť 
pre pomoc deťom 
v náhradnej starostlivosti

dcded_230


Kontakt:


Detské centrum Slovensko
Child Centre Slovakia


K. Sidora 134
034 01 Ružomberok
Slovak Republic


GEO Location:

Lat. 49.066357 Long. 19.300817


tel. +421 44 43 41 636

fax +421 44 43 41 636

mobil +421 903 731 750

e-mail: detskecentrum(zavinac)detskecentrum.sk

 

Bankové spojenie:


VÚB 294547342/0200
BIC (SWIFT): SUBASKBX 
IBAN: SK7502000000000294547342

 

TATRA BANKA 2928876551/1100

BIC (SWIFT): TATRSKBX

IBAN: SK57 1100 0000 0029 2887 6551

 

IČO: 30226112

DIČ: 2020589098


Právna forma:
občianske združenie registrované Ministerstvom vnútra SR pod č. VVS/1-900/90-3487 dňa 15. 2.1991

 

najstaršia mimovládna, nezisková, dobrovoľnícka organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, pre pomoc a podporu deťom žijúcim v detských domovoch a v rodinných formách náhradnej starostlivosti, formujúca sa od roku 1979,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie14032/2006-I/21AK,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie prípravy profesionálnych náhradných rodičov, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie 14032/2006-I/21AK.


Dr.Oetker, s.r.o.

    generálny partner

    pre aktivity v prospech pomoci deťom
    v náhradných rodinách

droetker_282

 

 


• partneri pokračovanie •

 

 

 

Spolupracujúce organizácie:Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR


 

 

upsvar_logo_286

 

 

 

logozznded_280

 

logo_anr_125

 

Asociácia náhradných rodín

 

 

Dokumenty

Zákon o rodine

Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov ...,

 

Vyhláška MPSVaR SR č. 103/2018 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Zákonník práce

 

Program Centra pre deti a rodiny Detského centra Slovensko

Stanovy DC-SK

 

Platné pravidlá pretekov turistickej zdatnosti pre deti a mládež z detských domovov v SR zo 6. 5.2019


Kultúrno - poznávacia činnosť pre preteky turistickej zdatnosti detí a mládeže z detských domovov v roku 2019

 

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANEValid XHTML 1.0! Valid CSS!