Detské centrum Detské centrum Základné informácie Projekty DC Plán
podujatí
Pomôžte
nám
Ďakujeme
za pomoc
Archív Diskusia
Detské centrum Diskusia > Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? SK   I   EN   I   PL   I   DE   I   FR
Späť
Detské centrum

Mapa stránky

Vyhľadávanie

INTRANET DC
Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? Vytlač článok Vytlač článok

Vážení profesionálni náhradní rodičia, záujemci o túto profesiu ale aj ďalší návštevníci tejto web stránky, zapojte sa prosím do diskusie na  tému, ako sa Vám podarilo (ne)zamestnať ako profesionálny rodič. Zdá sa, že problém plných detských domovov nie je v nezáujme o profesiu profesionálneho rodiča, ale ešte stále skôr v nezáujme alebo v neschopnosti tých, ktorí by mali zariadiť, aby podľa možnosti všetky deti mohli vyrastať v rodine. Túto diskusiu môžete použiť aj pokiaľ hľadáte zamestnanie ako profesionálny rodič, resp. pre zamestnávateľov, ak hľadajú profesionálnych rodičov.

 

Na Vaše otázky za DC-SK budú odpovedať:

 

vblprezident_180_225

PaedDr. Viktor Blaho, prezident(e-mail code)detskecentrum.sk

prezident DC-SK

 


PhDr. Silvia Pančíková, pancikova(e-mail code)detskecentrum.sk

riaditeľka pobytových opatrení CDR DC-SK,

 

sona_100_290


Mgr. et Bc. Soňa Balážová, psycholog(e-mail code)detskecentrum.sk

psychológ CDR DC-SK,

 

Očakávame tiež, že do diskusie sa zapoja aj ďalší navštevníci tejto  stránky, či to už budú odborníci k danej téme, profesionálni a iní náhradní rodičia alebo aj laická verejnosť.

 

E-mailová adresa diskutujúceho (ak ju diskutujúci uvedie), je prístupná, keď kliknete v diskusnom príspevku na jeho meno!

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANE

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   Pridaj príspevok Pridaj príspevok
Olga (27.9.2013, 19:22:19) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: Re: Re: Rozdelenie súrodencov
Prepáčte ale vy evidentne neviete o com hovoríte, vy ste pestúnka? alebo niečo podobné ste prežili na valstnej koži? Ak nie radšej mlčte lebo ubližujete ľuďom o ktorých nič neviete.
Viktor Blaho (26.9.2013, 22:46:20) Odpovedz Odpovedz
Ďalší kurz prípravy profesionálnych rodičov
DETSKÉ CENTRUM, začína 28.10.2013 o 14,30 v Detskom centre, Karola Sidora 134, Ružomberok, prvé stretnutie jesenného kurzu prípravy profesionálnych rodičov. Kontakt na PhDr. Silvia Pančíková, tel. 0903 731 750, e-mail: kurzPR@detskecentrum.sk. Podrobnejšie informácie nájdete na úvodnej strane tejto internetovej stánky. Kliknite vľavo hore na srdiečko - logo Detského centra.
Soňa Balážová (26.9.2013, 14:42:03) Odpovedz Odpovedz
Re: príprava na profesionálneho rodiča
Dobrý deň pani Alena, prípravu môžete absolvovať aj sama, pokiaľ sa plánujete zamestnať iba vy, je ale vždy vhodnejšie ak majú prípravu obaja manželia, pretože obaja prijímajú dieťa do rodiny. Neviem kde si idete robiť prípravu, ale všetky podmienky - teda aj termíny školení a pod. by ste si mali dohodnúť priamo so školiteľmi, predpokladám že sa vám podarí zhodnúť sa na termínoch vhodných pre obe strany.
Alena (25.9.2013, 13:48:30) Odpovedz Odpovedz
príprava na profesionálneho rodiča
Dobrý deň, 4.10. 2013 začínam prípravu na prof.rodiča, bolo mi povedané, že manžel musí byť na 4 školeniach, problém je v tom, že pracuje ako kamionista v EU a chodí na mesiac preč a týždeň je doma. Dostala som konkrétne termíny kedy má na školenia prísť bohužial vie prísť maximálne na dve. Moja otázka : je to problém? Dá sa to nejak vyriešiť alebo nemôžem absolvovoť prípravu ani ja, ako mi bolo povedané. Ďakujem za odpoveď.Alena
Nivema (24.9.2013, 22:17:23) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: Re: Rozdelenie súrodencov
No vziať si troch a viac súrodencov je veľké sústo- je iné keď sa matke narodí dieťa postupne- keď si však má niekto zobrať naraz tri tak ako píšete1,2,3, komu sa skôr bude venovať? Alebo tých šesť súrodencov? Radšej jedno umiestnené v rodine ako viac súrodencov v DD . Nie som v tejto oblasti doma ale prečo hneď kritizujete , skúste si zobrať tých šesť a je vec vybavená aby boli detičky spolu. A seriózne pestúnske rodiny by sa mohli stretávať ak by sa postupne deti dostali do rôznych rodín.
Michaela (24.9.2013, 18:04:12) Odpovedz Odpovedz
PROFESIONÁLNY RODIČ
Dobrý deň, rada by som sa stala profesionálnym rodičom, a preto sa na Vás obraciam s tým, čo preto treba urobiť. Pochádzam z Ružomberka, mám zatiaľ ukončené vysokoškolské vzdelanie I.stupňa v odbore sociálna práca, nakoľko v tomto roku pokračujem na druhý stupeň a spolu s ním si začínam robiť aj doplnkové pedagogické štúdium. Bývam v rodinnom dome s rodičmi a vzťah k deťom mám. Za Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem. S pozdravom.
Olga (18.9.2013, 12:22:51) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: Rozdelenie súrodencov
Dobrý deň prajem, ja mám opačnú skúsenosť, že deti v detskom odmove aj napriek ich veľmi nízkemu veku (1,2 a 3) rozdelili a roka vychovávali samostatne a potom ich spolu posunuli do hzoznamu o NRS, čo je samozrejme nenormálne, keĎže deti prioritne si potrebujú zvyknúť na seba a neskôr na pestúna, oboje naraz sa nedá. Myslíte že takéto deti majú šancu nájsť si náhradnú rodinu? Nemyslím si..., Avšak si myslím, že vaše deti takú možnosť majú i keď len dve zo šiestich a v styku so súrodencami ostať môžu, samozrejme záleží od prístupu pestúna a práce ktorá je s ním vykonaná a najmä podpory. V domovoch majú nechutné praktiky vo viacerých smeroch nielen pri umiestňovaní, ja nechápem že to ešte nikomu neprišlo aspoň čudné a že sa nikto tým nezaoberá hlavne preto, lebo už len vytvorenie profesionálnych rodín bol ťažký boj a takto všetko kaziť pre egoizmus istej skupiny.
Viktor Blaho (15.9.2013, 23:37:20) Odpovedz Odpovedz
Re: Môžem si dieťa vybrať sama?
Aj keď to celkom nevylučujem, predpokladám, že väčšina detských domovov postupuje tak, že ku deťom vhodným do profesionálnej rodiny hľadá profesionálnych rodičov a nie naopak. Profesionálne rodičovstvo je tu najmä preto, aby aj deti, ktoré nie sú "právne voľné" mohli mať svoju rodinu. Vy si síce môžete dať podmienku, aké deti chcete, ale musíte rátať aj s tým, že sa ich nemusíte dočkať. Odporúčam Vám radšej využiť inštitút osvojenia alebo pestúnskej starostlivosti, tam s takýmito podmienkami na výber dieťaťa rátajú s plným rešpektom.
Gabika (15.9.2013, 21:40:26) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Rozdelenie súrodencov
Ďakujem Vám za reakciu, budem sa držať Vašich slov, ale môžem Vám povedať, že dnes sa deti vrátili z víkendového pobytu u žiadateľov o pestúnstvo, no nedopadlo to najlepšie, pretože deti po návrate oznámili, že chcú ostať tu a povedia to aj v domove, a pani žiadateľka po víkende usúdila, že asi to nebude dobré, pretože zistila, že sú medzi deťmi obrovské citové väzby, takže uvidíme na reakcie nadriadených, čo s tým hodlajú ďalej robiť. V každom prípade sa ozvem, ako to dopadlo, ak by trvali napriek týmto skutočnostiam na pestúnskej pre deti, tak sa na Vás obrátim s prosbou o odbornú pomoc pri riešení a následnom zastavení tohto postupu. Krásny večer
Viktor Blaho (13.9.2013, 10:02:47) Odpovedz Odpovedz
Re: Rozdelenie súrodencov
Podľa nás, ak sa dokážete postarať o všetkých súrodencov, nie je dôvod ich deliť, ba aj keby bol dôvod na Vašej strane, že je to pre Vás veľa a nezvládate ich, v prvom rade by sa mala hľadať náhrada pre všetkých šiestich, aby ostali spolu. Rozdelenie súrodencov môže prísť na rad až vtedy, keď sa to už ozaj nedá ináč riešiť, aj to tak, že nezvládnuteľné dieťa (poruchy správania, vážne zdravotné problémy alebo rôzne postihnutia) sa umiestni späť do materského detského domova, ktorý mu zabezpečí pravidelný styk s ostatnými súrodencami alebo do iného špecializovaného zariadenia pre deti s rôznymi postihnutiami. Ak sa súrodenci roztrhnú bezdôvodne (pestúnska starostlivosť nie je dôvod) ide o vážne porušenie základných práv dieťaťa. Ak nám chcete napísať viac, napíšte nám priamo na našu e-mailovú adresu.
Gabika (12.9.2013, 22:53:19) Odpovedz Odpovedz
Rozdelenie súrodencov
Prosím o radu, máme s manželom ako profesionálni rodičia zverenú 6-člennú súrodeneckú skupinu, jej umiestnenie v rodine bolo podmienkou, nesmeli sa deliť. Deti sú u nás rok a detský domov rozhodol, že deti ponúkne do pestúnskej starostlivosti a našli rodinu pre dve z nich. Zaujíma ma, či je to v poriadku, rozdeliť súrodencov, ktorí aj keď boli odobratí z biologickej rodiny, ale nežili bez seba, mám z toho obavy, aby to nepoznačilo tieto deti ešte viac ako sú poznačené doteraz. Ak môžete, prosím o rýchlu odpoveď, pretože deti už majú za sebou dve interakcie a nastupujú na víkendový pobyt do rodiny záujemcov. Najradšej by som to zastavila, ale nemám kompetencie. Ďakujem
Alena (12.9.2013, 15:11:37) Odpovedz Odpovedz
Môžem si dieťa vybrať sama?
Dobrý deň, mala by som záujem o profesionálne rodičovstvo, pracovala som ako vychovávateľka v detskom domove, kde boli detičky mentálne postihnuté. Preto ma zaujíma, či si môžem dieťa vybrať sama, pretože by som mala záujem o zdravé, keďže mám ešte svoje biologické a bolo by to jednodukšie. Ďakujem.
Olga (5.9.2013, 13:22:42) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: Chcem sa stať profi rodičom.
No tak to by zaujimalo aj mna ci stat odoberie domovom deti ktore evidentne neprosperuju, su zbytocne na obtiaz a nijako im neprospieva pobyt mimo rodiny, dokonca by som uvazovala aj nad tym, ako vela deti zo zariadeni konci v diagnostickych centrach alebo reedukacnych zariadeniach a preco? No jednoducho preto,ze taky isty odobornici s tym istym vzdelanim a moznostami predsa v kazdom minimalne statnom detskom domove pracuju resp. poberaju plat, preco teda tym detom skutocne nevenuju svoje vzdelanie a pozornost, vsetci sa stale ohanaju ich diagnozami ktore urcite vo vacsine pripadov tie deti ani nemaju, ale praca za nimi nie je vidiet ziadna. Poznam mnozstvo takych pripadov, kedy bolo dietatu ublizene zlou diagnozou, zlym pristupom a nitko to neriesi ale obvinia clvoeka ktory na to poukaze a urobia mu zo zivotra peklo len preto, ze oni nechcu stratit pracu. Myslim ze uz davno to nie je o najlepsom zaujme deti, myslim ze ide o mocensky boj ako si zachovat pracu a mnozstvo podriadenych, ktory nemusia byt zodpovedny a nemusia nic robit,lebo "sa" napise, ze to su take deti a s tym sa neda nic robit. No o tom by som mohla napisat zopar blogov, takze len tolko na okraj k vasmu konstatovaniu p. Blaho.
Viktor Blaho (4.9.2013, 11:36:46) Odpovedz Odpovedz
Re: Rozvedený rodič
Áno, môžete, manželstvo je vítané, ale zo zákona nie je podmienkou.
Erika (4.9.2013, 10:16:40) Odpovedz Odpovedz
Rozvedený rodič
Prosím Vás,môžem sa stať profi rodičom,aj keď som rozvedená, žijem s priateľom a spolu vychovávame tri detičky, dve mám z predchádzajúceho manželstva a tretieho chlapčeka máme spoločného.Bývame v rodinnom domčeku a máme vynikajúce sociálne podmienky a ja študujem externe vychovávateľstvo.Ďakujem
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   Pridaj príspevok Pridaj príspevok

DETSKÉ CENTRUM
SLOVENSKO

prvá slovenská spoločnosť 
pre pomoc deťom 
v náhradnej starostlivosti

dcded_230


Kontakt:


Detské centrum Slovensko
Child Centre Slovakia


K. Sidora 134
034 01 Ružomberok
Slovak Republic


GEO Location:

Lat. 49.066357 Long. 19.300817


tel. +421 44 43 41 636

fax +421 44 43 41 636

mobil +421 903 731 750

e-mail: detskecentrum(zavinac)detskecentrum.sk

 

Bankové spojenie:


VÚB 294547342/0200
BIC (SWIFT): SUBASKBX 
IBAN: SK7502000000000294547342

 

TATRA BANKA 2928876551/1100

BIC (SWIFT): TATRSKBX

IBAN: SK57 1100 0000 0029 2887 6551

 

IČO: 30226112

DIČ: 2020589098


Právna forma:
občianske združenie registrované Ministerstvom vnútra SR pod č. VVS/1-900/90-3487 dňa 15. 2.1991

 

najstaršia mimovládna, nezisková, dobrovoľnícka organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, pre pomoc a podporu deťom žijúcim v detských domovoch a v rodinných formách náhradnej starostlivosti, formujúca sa od roku 1979,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie14032/2006-I/21AK,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie prípravy profesionálnych náhradných rodičov, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie 14032/2006-I/21AK.


Dr.Oetker, s.r.o.

    generálny partner

    pre aktivity v prospech pomoci deťom
    v náhradných rodinách

droetker_282

 

 


• partneri pokračovanie •

 

 

 

Spolupracujúce organizácie:Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR


 

 

upsvar_logo_286

 

 

 

logozznded_280

 

logo_anr_125

 

Asociácia náhradných rodín

 

 

Dokumenty

Zákon o rodine

Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov ...,

 

Vyhláška MPSVaR SR č. 103/2018 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Zákonník práce

 

Program Centra pre deti a rodiny Detského centra Slovensko

Stanovy DC-SK

 

Platné pravidlá pretekov turistickej zdatnosti pre deti a mládež z detských domovov v SR zo 6. 5.2019


Kultúrno - poznávacia činnosť pre preteky turistickej zdatnosti detí a mládeže z detských domovov v roku 2019

 

 

 

2%

KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANEValid XHTML 1.0! Valid CSS!