Detské centrum Detské centrum Základné informácie Projekty DC Plán
podujatí
Pomôžte
nám
Ďakujeme
za pomoc
Archív Diskusia
Detské centrum Diskusia > Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? SK   I   EN   I   PL   I   DE   I   FR
Späť
Detské centrum

Mapa stránky

Vyhľadávanie

INTRANET DC
Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? Vytlač článok Vytlač článok

Vážení profesionálni náhradní rodičia, záujemci o túto profesiu ale aj ďalší návštevníci tejto web stránky, zapojte sa prosím do diskusie na  tému, ako sa Vám podarilo (ne)zamestnať ako profesionálny rodič. Zdá sa, že problém plných detských domovov nie je v nezáujme o profesiu profesionálneho rodiča, ale ešte stále skôr v nezáujme alebo v neschopnosti tých, ktorí by mali zariadiť, aby podľa možnosti všetky deti mohli vyrastať v rodine. Túto diskusiu môžete použiť aj pokiaľ hľadáte zamestnanie ako profesionálny rodič, resp. pre zamestnávateľov, ak hľadajú profesionálnych rodičov.

 

Na Vaše otázky za DC-SK budú odpovedať:

 

vblprezident_180_225

PaedDr. Viktor Blaho, prezident(e-mail code)detskecentrum.sk

prezident DC-SK

 


PhDr. Silvia Pančíková, pancikova(e-mail code)detskecentrum.sk

riaditeľka pobytových opatrení CDR DC-SK,

 

sona_100_290


Mgr. et Bc. Soňa Balážová, psycholog(e-mail code)detskecentrum.sk

psychológ CDR DC-SK,

 

Očakávame tiež, že do diskusie sa zapoja aj ďalší navštevníci tejto  stránky, či to už budú odborníci k danej téme, profesionálni a iní náhradní rodičia alebo aj laická verejnosť.

 

E-mailová adresa diskutujúceho (ak ju diskutujúci uvedie), je prístupná, keď kliknete v diskusnom príspevku na jeho meno!

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANE

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   Pridaj príspevok Pridaj príspevok
Viktor Blaho (27.3.2014, 12:26:26) Odpovedz Odpovedz
Re: Auto
Áno, pre tak veľký počet členov domácnosti treba väčšie auto. Nádej umiera vraj vždy ako posledná, ale radšej sa na to nespoliehajte. Na kúpu auta treba finančné prostriedky na investície, ktoré sa v štátnych detských domovoch riadia osobitným režimom. Ak by sa Vám to podarilo z ich "štátnych peňazí" bol by to taký malý zázrak, pretože to sa ešte nikomu nepodarilo. V prípade neštátnych subjektov je to trochu iné, pretože nemusia na to použiť "štátne peniaze" ale keďže peňazí je všade nedostatok, zrejme vo väčšine prípadov ani tadiaľto cesta nevedie, nuž ale výnimky aj tu potvrdzujú pravidlo.
Ivka (25.3.2014, 10:15:02) Odpovedz Odpovedz
Auto
Dobry den,chcela by som sa stat profi mamkou....mame vlastne 4 deti,dobre podmienky na tuto pracu,len jeden problem - auto.To mame,ale 5 miestne,uz teraz ked sa presuvame najstarsi syn s nami vlastne ani nikde nechodi,alebo to zariadime tak ze vzdy jeden z nas ostava doma..na to uz sme zvyknutí...chcem sa opytat,ak nam daju dietatko či vedia pomoct aj k nadobudnutiu vacsieho auta - samozrejme aj s nasou spoluučastou...alebo aka forma pomoci sa da od nich očakavat....Dakujem
Viktor Blaho (17.3.2014, 22:14:22) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: Dotaz ohladne byvania
No to máte pravdu, ale ide aj o ostatných obyvateľov Vášho bytu, ktorí všetci spia v jednej spálni a potom by sa nevyspal asi nikto.
M.Vácvalová (17.3.2014, 10:39:15) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Dotaz ohladne byvania
Dakujem za odpoved. Kurz uz navstevujem, uz sme v polovici....ale ako je napr. pri tych malych detoch kedze ja osobne si neviem predstavit nechat spat rocne dieta same v izbe kedze sa aj budi v noci a stale je tam riziko ze sa nieco stane...viem to teda podla vlastneho syna kedze byval v noci velmi casto hore...samozrejme som si vedoma toho ze 6 rocne dieta by potrebovalo uz samostatnu izbu ale ze ci je to nutne aj u tych mensich do 3 rokov...pri najhorsom by samozrejme nebol problem zrusit obyvaciu izbu a my si z nej spravit spalnu,
Viktor Blaho (15.3.2014, 18:19:18) Odpovedz Odpovedz
Re: Dotaz ohladne byvania
Nikto sa nechytil odpovede, skúsim to teda ja. Mne u Vás chýba minimálne ešte jedna izba, aby mohli byť deti oddelené od rodičov v samostatnej detskej izbe. Viem si predstaviť, že máte iba jednu spálňu, v ktorej sú rodičia a 1 vlastné dieťa, ale už nie 2 deti. Možno sa to dá zvládnuť a predpokladám, že veľa rodín tak aj žije, no neviem si však dosť dobre predstaviť, že dieťa, zvlášť staršie dieťa, ktoré by ste prijali do profesionálnej rodiny, by sa dokázalo hneď prvý deň s týmto "štandardom" stotožniť, a to nie preto, že je rozmaznané alebo neskromné. Možno neskôr by to tak sem-tam mohlo byť ale v adaptačnej fáze treba dať dieťaťu dostatočný priestor na to aby sa vedelo zorientovať na tak pre neho dôležitú zmenu v živote a nie si ho hneď umiestniť do spálne. Mohlo by to považovať aj za násilie. Možno očakávate, že Vám také dieťa hneď bude hovoriť mama, a preto s Vami môže spávať vo Vašej spálni. Takéto predstavy vedú často k sklamaniam a aj keď Vám bude neskôr hovoriť mama, nikdy jeho mamou nebudete. Samozrejme pripúšťam, že v mnohých profesionálnych rodinách to môže by aj ináč. Ináč je to aj pri úplne najmenších deťoch, ale aj vtedy je dôležité aby ste mali viacej priestoru, čo je asi každému jasné zvlášť pri malých deťoch a ďalších obyvateľoch bytu, ktorí sa sem tam potrebujú aj vyspať, nehovoriac o ďalších potrebách. Toto je odo mňa veľmi zjednodušený pohľad na vec. Odporúčam Vám, aby ste absolvovali prípravu na profesionálne rodičovstvo, kde dostanete podrobnejší pohľad na túto profesiu. Prípravu môžete absolvovať aj u nás, v Detskom centre. Príspevok na rekonštrukciu alebo dostavbu domu od detského domova nečakajte, nemá totiž na to možnosti, aj keď aj v tomto prípade existujú výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo.
M.Vácvalová (7.3.2014, 22:45:20) Odpovedz Odpovedz
Dotaz ohladne byvania
Dobrý večer, chcela by som sa spýtať, či je moc velká vada, že síce máme priesttranný rodinný dom aj s velkým dvorom, ale bývame aj so svokrou...dom ma 3 izby + kuchyna, spajza, kupelna...v jednej izbe je svokra a my máme obývaciu miestnosť + spálnu kde sme ja s partnerom a vlastným4 ročnným synom...je moc velký problém ze deti by nemali samostatnu izbu?samozrejme ze je aj moznost ze my s priatelom by sme spavali v obyvacke a im by ostala nasa spálna, ktorá je aj tak viac menej ako detská izba.berie to detský domov do uvahy pri rozhodovaní?casom by nebol problém samozrejme prerobiť spodný dom kde by mohla ísť bývať svokra a jej izba by sa nám uvolnila, len momentálne nie su financie..môze domov napr. na to nejako financne prispiet?dakujem
Viktor Blaho (3.3.2014, 15:04:30) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: otázky
Záleží na tom, či sa jedná o samostatné bývanie - byt v podnájme, so všetkým, čo ku tomu patrí, napr. izba, obývačka, kuchyňa, kúpelňa a pod., dimenzované na počet obyvateľov. Dôležitá je aj zmluva o podnájme a jej platnosť.
Viktor Blaho (3.3.2014, 15:00:00) Odpovedz Odpovedz
Re: prosim o pmoc.
Odporúčam, aby ste sa im ozvali Vy a budete vedieť hneď, že čo je vo veci.
Anna (3.3.2014, 10:48:52) Odpovedz Odpovedz
prosim o pmoc.
chcela by som sa opýtať že ako to je s tým ,bola som na výberovom konaní a povedali mi že sa mi ozvu telefonicky ale už prešiel týždeň a ešte sa neozvali ako dlho trvá pokiaľ si výberu profesionálneho rodiča ? ďakujem za odpoveď
Marika (3.3.2014, 8:59:13) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: otázky
Dobry den chcela by som sa opitat ked sa chcem stat profesionalnim rodicom ci mozem mat v podnajme byt. Dakujem
Viktor Blaho (25.2.2014, 18:43:46) Odpovedz Odpovedz
Re: revizie
Dobrý deň aj Vám! Určite majú, pretože v štátnom detskom domove sa riaditelia riadia internými predpismi ich zriaďovateľa - Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré ich ku tomu zaväzujú, aby to od Vás žiadali a v neštátnom detskom domove sú ich zriaďovatelia a riaditelia detských domovov viazaní hospodárskymi zmluvami o štátnom príspevku na deti. Toto je povedané veľmi zjednodušene a tak trochu naopak. Myslím si, že je každému jasné, že bezpečnosť detí je na prvom mieste, a preto by aj bežné rodiny, nie len tie profesionálne mali mať po stránke prevencie pred úrazmi všetko v poriadku. Ja vidím problém v tom, že ste sa to dozvedeli z jedného dňa na druhý a niektoré detské domovy aj žiadajú od Vás aby ste to dali do poriadku neodkladne. Viem si predstaviť, že to môže pre Vás predstavovať neplánované finančné výdaje, a okrem iného aj nároky na Váš čas. Ak je to teda pre Vás spomínaná záťaž, odporúčam Vám, aby ste požiadali o časovú rezervu na odstránenie nedostatkov na zabezpečenie bezpečnosti obyvateľov Vášho obydlia. Prípadne sa môžete pokúsiť požiadať aj o finančnú výpomoc na zaplatenie predmetných revízií (plynové rozvody, kotolne, plynové spotrebiče, elektrické vedenie, elektrické spotrebiče, komín, prípadne bleskozvod a jeho pravidelné revízie, ak takéto zariadenie vyžadovalo stavebné povolenie, resp. táto požiadavka je uvedená v kolaudačnom rozhodnutí stavby), zvlášť, keď bezpečnosť detí Vašich vlastných a aj tých Vám zverených a nakoniec aj Vás je v záujme Vašom a aj v záujme Vášho zamestnávateľa.
erika (25.2.2014, 17:06:46) Odpovedz Odpovedz
revizie
dobrý deň som zamestnankynou ded a teraz od nás pýtajú revízie na plyn el. komín a bleskozvod majú na to právo?
Dominika (23.2.2014, 22:57:59) Odpovedz Odpovedz
Chcem sa stať PR
Dobrý deň, ja mám ešte len 22 rokov, ale od svojich 16 rokov sa chcem stať profi rodičom. Mám strednú pedagogickú školu a taktiež teraz študujem 1.stupeň VŠ na pedagogickej fakulte vychovávateľstvo. Chcem sa stať profesionálnym rodičom, je to možné keď bývam v podnájme a keď ešte nie som vydatá ale iba zasnúbená ? Ďakujem a prajem pekný zvyšok dňa :)
Viktor Blaho (23.2.2014, 18:26:05) Odpovedz Odpovedz
Re: profesionálny rodič
OK, ozveme sa Vám na e-mail.
Zdenka Madleňáková (23.2.2014, 18:13:50) Odpovedz Odpovedz
profesionálny rodič
Dobrý deň, ja mám spravený kurz na profesionálneho rodiča a mám vážny záujem o túto prácu len akosi nemôžem nájsť voľné pracovné miesta, pracovala som ako zdravotná sestra a potom som sa starala o chorého svokra a po tom ako som si vykonala tento kurz som sa starala o chorého syna pretože mal zdravotne problémy , bývam v Oravskej Jasenici ...
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   Pridaj príspevok Pridaj príspevok

DETSKÉ CENTRUM
SLOVENSKO

prvá slovenská spoločnosť 
pre pomoc deťom 
v náhradnej starostlivosti

dcded_230


Kontakt:


Detské centrum Slovensko
Child Centre Slovakia


K. Sidora 134
034 01 Ružomberok
Slovak Republic


GEO Location:

Lat. 49.066357 Long. 19.300817


tel. +421 44 43 41 636

fax +421 44 43 41 636

mobil +421 903 731 750

e-mail: detskecentrum(zavinac)detskecentrum.sk

 

Bankové spojenie:


VÚB 294547342/0200
BIC (SWIFT): SUBASKBX 
IBAN: SK7502000000000294547342

 

TATRA BANKA 2928876551/1100

BIC (SWIFT): TATRSKBX

IBAN: SK57 1100 0000 0029 2887 6551

 

IČO: 30226112

DIČ: 2020589098


Právna forma:
občianske združenie registrované Ministerstvom vnútra SR pod č. VVS/1-900/90-3487 dňa 15. 2.1991

 

najstaršia mimovládna, nezisková, dobrovoľnícka organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, pre pomoc a podporu deťom žijúcim v detských domovoch a v rodinných formách náhradnej starostlivosti, formujúca sa od roku 1979,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie14032/2006-I/21AK,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie prípravy profesionálnych náhradných rodičov, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie 14032/2006-I/21AK.


Dr.Oetker, s.r.o.

    generálny partner

    pre aktivity v prospech pomoci deťom
    v náhradných rodinách

droetker_282

 

 


• partneri pokračovanie •

 

 

 

Spolupracujúce organizácie:Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR


 

 

upsvar_logo_286

 

 

 

logozznded_280

 

logo_anr_125

 

Asociácia náhradných rodín

 

 

Dokumenty

Zákon o rodine

Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov ...,

 

Vyhláška MPSVaR SR č. 103/2018 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Zákonník práce

 

Program Centra pre deti a rodiny Detského centra Slovensko

Stanovy DC-SK

 

Platné pravidlá pretekov turistickej zdatnosti pre deti a mládež z detských domovov v SR zo 6. 5.2019


Kultúrno - poznávacia činnosť pre preteky turistickej zdatnosti detí a mládeže z detských domovov v roku 2019

 

 

 

2%

KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANEValid XHTML 1.0! Valid CSS!