Detské centrum Detské centrum Základné informácie Projekty DC Plán
podujatí
Pomôžte
nám
Ďakujeme
za pomoc
Archív Diskusia
Detské centrum Diskusia > Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? SK   I   EN   I   PL   I   DE   I   FR
Späť
Detské centrum

Mapa stránky

Vyhľadávanie

INTRANET DC
Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? Vytlač článok Vytlač článok

Vážení profesionálni náhradní rodičia, záujemci o túto profesiu ale aj ďalší návštevníci tejto web stránky, zapojte sa prosím do diskusie na  tému, ako sa Vám podarilo (ne)zamestnať ako profesionálny rodič. Zdá sa, že problém plných detských domovov nie je v nezáujme o profesiu profesionálneho rodiča, ale ešte stále skôr v nezáujme alebo v neschopnosti tých, ktorí by mali zariadiť, aby podľa možnosti všetky deti mohli vyrastať v rodine. Túto diskusiu môžete použiť aj pokiaľ hľadáte zamestnanie ako profesionálny rodič, resp. pre zamestnávateľov, ak hľadajú profesionálnych rodičov.

 

Na Vaše otázky za DC-SK budú odpovedať:

 

vblprezident_180_225

PaedDr. Viktor Blaho, prezident(e-mail code)detskecentrum.sk

prezident DC-SK

 


PhDr. Silvia Pančíková, pancikova(e-mail code)detskecentrum.sk

riaditeľka pobytových opatrení CDR DC-SK,

 

sona_100_290


Mgr. et Bc. Soňa Balážová, psycholog(e-mail code)detskecentrum.sk

psychológ CDR DC-SK,

 

Očakávame tiež, že do diskusie sa zapoja aj ďalší navštevníci tejto  stránky, či to už budú odborníci k danej téme, profesionálni a iní náhradní rodičia alebo aj laická verejnosť.

 

E-mailová adresa diskutujúceho (ak ju diskutujúci uvedie), je prístupná, keď kliknete v diskusnom príspevku na jeho meno!

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANE

 

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   Pridaj príspevok Pridaj príspevok
Lydie Feketeova (17.11.2019, 21:14:04) Odpovedz Odpovedz
Zahraniči
Dobrý den, mám záujem stáť sa prof.rodičom. Som povodne češka a 3x-4x ročne chodíme do ČR na dovolenku/predlžena víkend. Mohlo by dieťa chodiť s námi do ČR? Ďakujem
Majka (16.11.2019, 12:21:31) Odpovedz Odpovedz
Odkiaľ začať?
Dobrý deň, rada by som sa stala profi rodičom, mám však zmätok zo všetkých tých informácií. Neviem odkiaľ mám začať.....či najprv si spraviť certifikát a potom osloviť nejaký detský domov, alebo opačne prípadne úrad práce... Mám VŠ - Pedagogickú fakultu UMB, bakalárske štúdium - sociálna práca, magisterské štúdium - pedagogika v špecializácii: sociálna pedagogika ako neučiteľský smer. Momentálne som zamestnaná, jednou z mojich činností je aj práca s deťmi, ale ma to láka k profi rodičovstvu. Spolu s manželom bývame v byte. Manžel je zamestnaný a nechce sa stať profi rodičom, napriek tomu nemá výhrady voči môjmu rozhodnutiu.
Viktor Blaho (5.11.2019, 9:16:44) Odpovedz Odpovedz
Re: prečo nemôžem popri tom pracovať
Dobrý deň! Pravdepodobne máte nie dobré informácie. Iná vec je, keď máte dieža od 0 do 3 rokov alebo dieťa, ktoré nemôže byť v kolektíve detí v predškolskom zariadení.
Alena (4.11.2019, 13:28:21) Odpovedz Odpovedz
prečo nemôžem popri tom pracovať
Dobrý deň nie je možné, aby som si vzala dieťa do opatery a pracovala.Bežné rodiny takto fungujú, deti idú do škôlky a ja pracujem. Bola by s to zaujímavejšie. Prečo sa vzdať práce a pritom môžem pomôcť dieťaťu aj svojej rodine s príjmom. ďakujem
Viktor Blaho (21.10.2019, 12:52:49) Odpovedz Odpovedz
Re: Občanství
Áno, musíte mať štátne občianstvo Slovenskej republiky ...
Tara (18.10.2019, 22:47:28) Odpovedz Odpovedz
Občanství
Dobrý den, jsem Češka žijící na Slovensku. Je to překážka pro to, stát se profirodičem? Děkuji
Viktor Blaho (8.10.2019, 22:54:40) Odpovedz Odpovedz
Re: Info
Minimálne stredná škola bez maturity, špeciálna príprava profesionálneho náhradného rodiča v rozsahu 60 - 80 hodín podľa vzdelania, prípravu je povinný absolvovať aj partner profesionálneho náhradného rodiča v rozsahu 21 hodín, bezúhonnosť doložená odpisom z registra trestov (nedokladá zamestnanec ale vyžiada si ho zamestnávateľ alebo akreditačná komisia v prípade neštátneho subjektu), posudok od kompetentného psychológa a dostatočný priestor vo vašom obydlí pre prijatie ďalšieho člena rodiny. No a potom treba prejsť výberovým konaním v niektorom centre pre deti a rodiny, aby Vás zamestnali.
Elena (8.10.2019, 22:43:52) Odpovedz Odpovedz
Info
Dobry deň, dnes som sa náhodne dostala k tejto stránke a chcela by som sa opýtať aké podmienky musím spĺňať aby som sa mohla stať profesionálnym rodičom. Nakoľko jedna pani ktorá pracuje pre detský domov mi povedala ze nieje ani potrebná stredná škola. Viete mi povedať aké kritéria su kladené na uchádzačov? Ďakujem
Viktor Blaho (27.9.2019, 22:53:37) Odpovedz Odpovedz
Re: cdr
PRIDE je názov programu prípravy profesionálnych náhradných rodičov, s ktorým prišlo občianske združenie Úsmev ako dar - Spoločnosť priateľov detí z detských domovov. Bol to a je plnohodnotný program na prípravu profesionálnych náhradných rodičov, ako aj iné podobné programy, keď prípravu vykonáva štátne centrum pre deti a rodinu (bývalý detský domov) alebo neštátny subjekt, ktorý má na to akreditáciu. Ak máte certifikát, vydaný takýmito subjektami po absolvovaní prípravy, na ktorom je uvedený predpísaný počet absolvovaných hodín prípravy, tak je platný. Možné je, že ak ste PRIDE absolvovali už dávnejšie, tak vtedy mohol byť zákonom predpísaný počet hodín prípravy 27. V tomto prípade treba požiadať subjekt, ktorý Vám certifikát vydal, pravdepodobne ÚaD - Spoločnosť priateľov detí z detských domovov, aby Vám umožnil dorobiť túto prípravu do rozsahu 60 hodín, inak je príprava neplatná. Ak sa prihlásite na prípravu v inom subjekte, ktorý takúto prípravu vykonáva v inom programe, musíte absolvovať kompletných 60 hodín, pretože pravdepodobne nebudú vedieť naviazať na program prípravy vykonávaný iným subjektom. Ešte jedna poznámka. Ak bol profesionálny náhradný rodič zamestnaný, keď bola povinnosť absolvovať 27 hodín prípravy, a to je jedno či v programe PRIDE alebo inom programe, tak takáto príprava je stále platná. Iné je, keď sa chce zamestnať teraz, keď sa zákonom vyžaduje podľa vzdelania 60 - 80 hodín prípravy.
Viktor Blaho (27.9.2019, 22:37:29) Odpovedz Odpovedz
Re: Je reálny 3/4 úväzok ???
Dobrý deň! Potrebujem viacej informácií, napr. odkiaľ ste, koľko už máte po 50-tke, v ktorých CDR ste sa už informovali a pod. Podľa najnovších informácii, CDR zamestnáva profesionálnych náhradných rodičov už od 1 dieťaťa na celý úväzok. Napíšte mi prosím na moju e-mailovú adresu, keď kliknete na moje meno objaví sa Vám.
Štefan (17.9.2019, 15:15:59) Odpovedz Odpovedz
cdr
Dobrý deň. Absolvoval som program pride, no v centre pre deti a rodiny som sa dozvedel, že je to iba "doplnkové vzdelanie" a že na vykonávanie "profi rodiča" potrebujem iný certifikát, teda absolvovať inú prípravu, nie pride. Je to teda fakt ? Ako je možné že mnohé centrá zamestnávajú profi rodičov z pride, no mne povedali, že je to "protizákonné"?
Zuzana (17.9.2019, 13:47:58) Odpovedz Odpovedz
Je reálny 3/4 úväzok ???
Prajem dobrý deň, pred desiatimi rokmi som absolvovala prípravu prof. náhr. rodič, t.č. som už dlhšiu dobu zamestnaná ako pomocná vychovávateľka v CDR, práca ma baví, ale nakoľko mám už po 50tke, rada by som pracovala doma. Reagovala som na niekoľko ponúk s tým,že by som mala rada v starostlivosti len jedno dieťa v kojeneckom veku..Už pri príprave ma nadchla myšlienka cca polročnej, prípadne dlhšej starostlivosti o dieťa, ktoré by do PR prišlo rovno z pôrodnice.. Môj záujem o deti v tomto veku privítali, ale zároveň ma upozornili, že je možnosť sa zamestnať len na celý úväzok a deti by som dostala minimálne dve až tri, na čo sa necítim.Ak by ste ma mohli nasmerovať, kde by mali záujem aj o takúto formu spoluráce, budem Vám vďačná.
Viktor Blaho (24.7.2019, 22:38:22) Odpovedz Odpovedz
Re: prosba o vysvetlenie
Dobrý večer! Ak dobre tomu rozumiem, tak Vy ste si chceli uplatniť voľno na vyšetrenie, na ktoré máte podľa ZP nárok, ale momentálne čerpáte dovolenku, pretože deti sú v tábore? Podľa môjho názoru ide, zdôrazňujem, o prekážku v práci, ktorá zakladá nárok na platené voľno v rozsahu 7 dní do roka. Pokiaľ ste však na dovolenke, nejedná sa o prekážku v práci, pretože nepracujete a preto Vám zamestnávateľ toto platené voľno ani nemôže udeliť, nárok na vyčerpanie všetkých 7 dní do roka Vám však ostáva. Podľa mňa ale takéto riešenie nároku profesionálneho rodiča na platené voľno počas vyšetrenia nedáva zmysel vôbec, pretože si ako domácky zamestnanec rozvrhujete prácu sama. Skôr by mohol byť problém v tom, že v tom čase nemáte kde nechať dieťa, a preto by malo centrum pre deti a rodinu ak je Vaše vyšetrenie vážne a neodkladné mať povinnosť riešiť zastupovanie, pokiaľ si to neviete vyriešiť sama, napr. Vašim partnerom alebo inou blízkou osobou dieťaťa alebo v čase Vášho vyšetrenia je dieťa v škole. Riešiť to tak, že počas Vášho vyšetrenia by sa mala prerušiť dovolenka je podľa mňa špekulácia, tak isto je však nezmysel aj vyjadrenie Vášho zamestnávateľa, že na vyšetrenia si máte zobrať dovolenku, aj keď si myslím, že narážal práve na to, že dovolenku práve čerpáte a vtedy by mal pravdu on. Iná situácia by bola počas PN, kedy by bola Vaša dovolenka prerušená. Ak som Vás zle rozumel a Vy ste nečerpali dovolenku, dieťa bolo v tábore a Vy ste mali vykonávať inú prácu, tak v tom prípade by ste mali nárok na udelenie pracovného voľna na kvalifikovanú prekážku v práci.
judita nosková (24.7.2019, 2:56:24) Odpovedz Odpovedz
prosba o vysvetlenie
dobrý deň , som profi rodičom , vzťahuje sa na mňa zákonník práce , ke´d potrebujem nevyhnutné , plánované vyšetrenie v zdravotníckom zariadení , ide o 56hodín zo ZP,, mám nárok na priepustku , deti sú v tom čase v tábore , podľa vedenia mám absolvovať vyšetrenie cez dovolenku. ďakujem
Viktor Blaho (17.7.2019, 12:35:18) Odpovedz Odpovedz
Re: profi rodic
Prípravu musíte absolvovať v rozsahu 60 hodín a samozrejme podmienku veku si môžete dať, akurát musíte počítať s tým, že Vás príslušné centrum pre deti a rodiny nezamestná, pretože deti podľa daného kritéria nebude mať.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   Pridaj príspevok Pridaj príspevok

DETSKÉ CENTRUM
SLOVENSKO

prvá slovenská spoločnosť 
pre pomoc deťom 
v náhradnej starostlivosti

dcded_230


Kontakt:


Detské centrum Slovensko
Child Centre Slovakia


K. Sidora 134
034 01 Ružomberok
Slovak Republic


GEO Location:

Lat. 49.066357 Long. 19.300817


tel. +421 44 43 41 636

fax +421 44 43 41 636

mobil +421 903 731 750

e-mail: detskecentrum(zavinac)detskecentrum.sk

 

Bankové spojenie:


VÚB 294547342/0200
BIC (SWIFT): SUBASKBX 
IBAN: SK7502000000000294547342

 

TATRA BANKA 2928876551/1100

BIC (SWIFT): TATRSKBX

IBAN: SK57 1100 0000 0029 2887 6551

 

IČO: 30226112

DIČ: 2020589098


Právna forma:
občianske združenie registrované Ministerstvom vnútra SR pod č. VVS/1-900/90-3487 dňa 15. 2.1991

 

najstaršia mimovládna, nezisková, dobrovoľnícka organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, pre pomoc a podporu deťom žijúcim v detských domovoch a v rodinných formách náhradnej starostlivosti, formujúca sa od roku 1979,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie14032/2006-I/21AK,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie prípravy profesionálnych náhradných rodičov, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie 14032/2006-I/21AK.


Dr.Oetker, s.r.o.

    generálny partner

    pre aktivity v prospech pomoci deťom
    v náhradných rodinách

droetker_282

 

 


• partneri pokračovanie •

 

 

 

Spolupracujúce organizácie:Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR


 

 

upsvar_logo_286

 

 

 

logozznded_280

 

logo_anr_125

 

Asociácia náhradných rodín

 

 

Dokumenty

Zákon o rodine

Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov ...,

 

Vyhláška MPSVaR SR č. 103/2018 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Zákonník práce

 

Program Centra pre deti a rodiny Detského centra Slovensko

Stanovy DC-SK

 

Platné pravidlá pretekov turistickej zdatnosti pre deti a mládež z detských domovov v SR zo 6. 5.2019


Kultúrno - poznávacia činnosť pre preteky turistickej zdatnosti detí a mládeže z detských domovov v roku 2019

 

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANEValid XHTML 1.0! Valid CSS!