Detské centrum Detské centrum Základné informácie Projekty DC Plán
podujatí
Pomôžte
nám
Ďakujeme
za pomoc
Archív Diskusia
Detské centrum Diskusia > Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? SK   I   EN   I   PL   I   DE   I   FR
Späť
Detské centrum

Mapa stránky

Vyhľadávanie

INTRANET DC
Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? Vytlač článok Vytlač článok

Vážení profesionálni náhradní rodičia, záujemci o túto profesiu ale aj ďalší návštevníci tejto web stránky, zapojte sa prosím do diskusie na  tému, ako sa Vám podarilo (ne)zamestnať ako profesionálny rodič. Zdá sa, že problém plných detských domovov nie je v nezáujme o profesiu profesionálneho rodiča, ale ešte stále skôr v nezáujme alebo v neschopnosti tých, ktorí by mali zariadiť, aby podľa možnosti všetky deti mohli vyrastať v rodine. Túto diskusiu môžete použiť aj pokiaľ hľadáte zamestnanie ako profesionálny rodič, resp. pre zamestnávateľov, ak hľadajú profesionálnych rodičov.

 

Na Vaše otázky za DC-SK budú odpovedať:

 

vblprezident_180_225

PaedDr. Viktor Blaho, prezident(e-mail code)detskecentrum.sk

prezident DC-SK

 


PhDr. Silvia Pančíková, pancikova(e-mail code)detskecentrum.sk

riaditeľka pobytových opatrení CDR DC-SK,

 

sona_100_290


Mgr. et Bc. Soňa Balážová, psycholog(e-mail code)detskecentrum.sk

psychológ CDR DC-SK,

 

Očakávame tiež, že do diskusie sa zapoja aj ďalší navštevníci tejto  stránky, či to už budú odborníci k danej téme, profesionálni a iní náhradní rodičia alebo aj laická verejnosť.

 

E-mailová adresa diskutujúceho (ak ju diskutujúci uvedie), je prístupná, keď kliknete v diskusnom príspevku na jeho meno!

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANE

 

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   Pridaj príspevok Pridaj príspevok
miroslav (27.7.2014, 23:17:47) Odpovedz Odpovedz
Kurz PR
dobry den mal by som zaujem o pracu vychovavatela nahradneho rodica u Vas kurz nahradneho rodica nemam ale urobil by som si neviete kedy je najblizsi kurz v ba? dakujem bc.M.Hlinka 0902062135
Mariana (26.7.2014, 11:10:05) Odpovedz Odpovedz
zaujem o profi rodicovstvo
Mám záujem stat sa profi rodicom, som pedagogicka prirodovednych predmetov, končím rozsirujuce studium specialnej pedagogiky. Pracovala som s detmi s poruchami ucenia, spravania. Mám svoje 2 deti. Zijeme v usporiadanej rodine. Chcela by som jedno dieta si vziat ako profi rodič. Ako by som mala postupova. Dakujem Som z Ruzomberka.
Michal (25.7.2014, 1:01:27) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: trvalé zamestnanie a profesionálne rodičovstvo
Dobrý den,chcel by som sa opýtať pana dr.Blahu, či nemá niejaké vedomosti o príprave spoločných mzdových tabuliek pre prof.rodičov pre celú SR, aby neboli hodnotení tak rozdielne na celom Slovensku. Ďalej by so chcel vedieť, či sa nezmení štatút PR,ktorý aj napriek 24 hod.pracovnému času vykazuje len 7,5 hod. počas pracovných dní /to je priemerne 150 hod./ a preto aj stravné lístky dostáva iba za pracovné dni/hoci sviatky,soboty,nedele sú najhektickejšie/ .A tiež ma zaujíma príspevok na bývanie,ktorý je veľmi nízky,nezodpovedá ani priblížne nákladom na vodu,plyn,elektrinu....Ďakujem
Katarína Hajduová (22.7.2014, 15:02:44) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: trvalé zamestnanie a profesionálne rodičovstvo
Dobrý deň, Vám prajem, veľmi pekne ďakujem za odpoveď. S pozdravom K. Hajduová
Soňa Balážová (15.7.2014, 11:10:07) Odpovedz Odpovedz
Re: Počet detí
Dobrý deň pani Jana, počet detí umiestnených v profesionálnej rodine je v kompetencii riaditeľa detského domova. Pokiaľ manžel nechce prijať viac detí do rodiny je nutné všetky argumenty pre a proti konzultovať s riaditeľom DeD. Verím že spoločne nájdete kompromis, prípadne dohodu, ktorá bude vyhovovať obom.
Soňa Balážová (15.7.2014, 11:03:13) Odpovedz Odpovedz
Re: trvalé zamestnanie a profesionálne rodičovstvo
Dobrý deň pani Hajduová, profesionálnym rodičom sa môžete stať aj keď nežijete s partnerom, zamestnávateľ bude mať na Vás rovnaké požiadavky ako keby ste žili s partnerom. Taktiež je možné zosúladiť profesionálne profesionálne rodičovstvo a iný pracovný pomer pokiaľ sú deti umiestnené v MŠ alebo v škole. Zamestnávateľ má právo posudzovať "len" kvalitu starostlivosti o dieťa, ak túto starostlivosť zvládate nevidím žiadnu prekážku na ceste profesionálneho rodičovstva.
Soňa Balážová (15.7.2014, 10:50:26) Odpovedz Odpovedz
Re: Kurz PR
Dobrý deň Andrea, za našu organizáciu môžem povedať že o profesionálnych rodičov záujem je, u nás je možné absolvovať aj prípravu na profesionálne rodičovstvo, preto netrváme na tom aby žiadateľ už prípravu mal. Ostatné detské domovy túto možnosť nemajú, preto je nutné aby ste mali prípravu absolvovanú pred pohovorom do zamestnania. V Bratislave Vám doporučujem obrátiť sa na ÚPSVaR alebo Úsmev ako dar a Návrat o.z., ktoré kurzy organizujú, určite Vám budú vedieť poskytnúť termíny začatia prípravy.
Jana (10.7.2014, 13:45:46) Odpovedz Odpovedz
Počet detí
Dobrý deň, prosila by som Vás o radu.Chcela by som vedieť, či môže detský domov nanútiť profesionálnemu rodičovi väčší počet detí. Ja som normálne zamestnaná a manžel pracuje pre detský domov ako profesionálny rodič. Stará sa o školopovinné dieťa, ktoré navštevuje ŠZŠ, nakoľko ma viacero diagnóz. Manžel sa mu naplno venuje a za ten čas spravili vo vzdelávaní,ale aj celkovo v správaní veľký pokrok.Chceli by sme vedieť, či môže manžel ostať len pri jednom dieťati, ak nesúhlasí s väčším počtom detí, keďže si myslíme ,že aj pre nám zverené dieťa by to znamenalo stagnáciu. Myslíme si ,že nejde o kvantitu,ale v tomto prípade o kvalitu. Veľmi pekne ďakujem za Vašu odpoveď.
Katarína Hajduová (30.6.2014, 13:17:58) Odpovedz Odpovedz
trvalé zamestnanie a profesionálne rodičovstvo
Dobrý deň, chcem sa Vás opýtať, či je možné zosúladiť prácu profesionálneho rodiča a zároveň zotrvať v trvalom zamestnaní (pokiaľ je dieťatko školopovinné, alebo vo veku, kedy navštevuje materskú školu). Zároveň ma zaujíma, aké má šance stať sa profesionálnou matkou žena, ktorá žije v samostatnej domácnosti bez partnera - spĺńa požadované kritériá - t.j. má maturitu, absolvovala kurz, je sebestačná (zaujímajú ma reálne šance, nakoľko predpokladám, že sú upredňostnované manželské páry). Veľmi pekne ďakujem za Vašu odpoveď. S pozdravom K. Hajduová
Andrea (29.6.2014, 23:27:17) Odpovedz Odpovedz
Kurz PR
Dobry den, uvazujem nad moznostou stat sa PR. Chcela by som sa informovat o tom, kde mozem absolvovat kurz PR v Bratislave. A ci je dobre najprv oslovit detske domovy, ci je vobec zaujem o PR pred tym ako zacnem robit kurz. Dakujem za odpoved.
Soňa Balážová (27.6.2014, 14:05:22) Odpovedz Odpovedz
Re: prof rodic a nasledne adopcia
Dobrý deň Maťo, pokiaľ sa v budúcnosti chcete stať profesionálnym rodičom tak absolvovanie kurzu je nevyhnutné. Táto príprava nie je časovo obmedzená, t.z. že po absolvovaní prípravy si len vy určíte kedy nastane ten správny čas na prijatie dieťaťa do rodiny. Naše zariadenie (a určite aj iné organizácie) majú skúsenosti aj s mladšími náhradnými rodičmi ako je 30 rokov, tie skúsenosti sú pozitívne a sú to skvelí ľudia ktorí poskytujú deťom všetko čo potrebujú. Otázka adopcie resp. profesionálneho rodičovstva je komplexnejšia, tieto dve formy starostlivosti sa od seba líšia zásadným spôsobom líšia, hlavne z právneho hľadiska, ale aj z hľadiska psychologického. Pokiaľ máte záujem môžete sa mi ozvať mailom, rada Vám odpoviem obšírnejšie. prípadne si môžeme dohodnúť osobné stretnutie v Detskom Centre.
mato (26.6.2014, 9:29:49) Odpovedz Odpovedz
prof rodic a nasledne adopcia
Dobry den, chcem poprosit o info a aktualne skusenosti... rad by som sa stal PR - skor ci neskor (momentalne cakame prve babatko) ale radi by sme s manzelkou viacero deti... vlastne a pravdepodobne aj adoptovane. Profesionalny rodic mi ide ako logicky ?medzikrok? - otestovanie sa ci sme zrely aj na neskorsiu adopciu. Samozrejme uvedomujem si zodpovednost rozhodnutia a tak je to uvazovanie o nespecifikovanej buducnosti, kedze najprv sa ako rodicia "otestujeme" pri vlastnom dietati a az nasledne by sme riesili PR ci adopciu... (mate skusenosti s relativne mladymi rodicmi obaja 30rokov+VS, ktory maju male dieta aby sa stali aj PR?) Pre zodpovednejsiu pripravu by som rad absolvoval kurz pre profesionalneho rodica aby ked sa uz pre to rozhodneme nestracali cas. Je mozne absolvovat aj ked sa nechystam hned teraz stat sa PR? Alebo je vobec toto moje uvazovanie spravne - na zaklade vasich skusenosti? Dakujem - prijemny den!
Michal (25.6.2014, 20:16:03) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: profesionalny rodič
O tom plate, čo si počula nemôžeš ani snívať, ved na východe dostávame tak 500eur v hrubom.Je to doslovne výsmech profesionálneho rodiča,ktorý nemá nárok na žiadny príplatok,stravné lístky dostane len za pracovné dni.Preto vydrží len ten, pre koho to nieje práca ale poslanie,kto tu prácu robí srdcom a nie otvorenou peňaženkou, tak ako ja so svojou manželkou už 6 rokov.Ale veríme, že kompetentným sa to tiež nepáči, ako sa stavajú k profesionálnym rodičom a pomôžu im nadobudnúť zodpovedné miesto v spoločnosti aj čo sa týka ich mzdového zabezpečenia a oni nebudú vydaní na milosť či nemilosť riaditeľa DeD,ktorý im určí zmluvný plat nie podľa niejakých tabuliek, ale podľa finančných možnosti domova.Dovtedy samozrejme budú PR na chvoste záujmu.
Viktor Blaho (19.6.2014, 12:41:10) Odpovedz Odpovedz
Re: prečo maturita
Nepochybujem, že by ste boli dobrá matka, ale vzhľadom na to, že ide o zákonnú normu, žiaden zamestnávateľ Vás bez maturity nezamestná.
Silvia Machačkova (19.6.2014, 8:39:45) Odpovedz Odpovedz
prečo maturita
Chcem sa opýtať prečo musí byť maturita ked sa chcem stať profesionalnym rodičom,ja mám skončene vzdelania 3 a pol ročne bola by som horšia matka ako keby som mala maturitu?Mam tri deti vo veku 18,16 a 14rokov
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   Pridaj príspevok Pridaj príspevok

DETSKÉ CENTRUM
SLOVENSKO

prvá slovenská spoločnosť 
pre pomoc deťom 
v náhradnej starostlivosti

dcded_230


Kontakt:


Detské centrum Slovensko
Child Centre Slovakia


K. Sidora 134
034 01 Ružomberok
Slovak Republic


GEO Location:

Lat. 49.066357 Long. 19.300817


tel. +421 44 43 41 636

fax +421 44 43 41 636

mobil +421 903 731 750

e-mail: detskecentrum(zavinac)detskecentrum.sk

 

Bankové spojenie:


VÚB 294547342/0200
BIC (SWIFT): SUBASKBX 
IBAN: SK7502000000000294547342

 

TATRA BANKA 2928876551/1100

BIC (SWIFT): TATRSKBX

IBAN: SK57 1100 0000 0029 2887 6551

 

IČO: 30226112

DIČ: 2020589098


Právna forma:
občianske združenie registrované Ministerstvom vnútra SR pod č. VVS/1-900/90-3487 dňa 15. 2.1991

 

najstaršia mimovládna, nezisková, dobrovoľnícka organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, pre pomoc a podporu deťom žijúcim v detských domovoch a v rodinných formách náhradnej starostlivosti, formujúca sa od roku 1979,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie14032/2006-I/21AK,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie prípravy profesionálnych náhradných rodičov, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie 14032/2006-I/21AK.


Dr.Oetker, s.r.o.

    generálny partner

    pre aktivity v prospech pomoci deťom
    v náhradných rodinách

oetker_logo_2009_150_151

 

 


• partneri pokračovanie •

 

 

 

Spolupracujúce organizácie:



Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR


 

 

upsvar_logo_286

 

 

 

logozznded_280

 

logo_anr_125

 

Asociácia náhradných rodín

 

 

 

 

expodom1_340

 

Nožnicové párty stany, stánky pre Vaše aktivity dodá EXPODOM

 

Dokumenty

Zákon o rodine

Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov ...,

 

Vyhláška MPSVaR SR č. 103/2018 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Zákonník práce

 

Program Centra pre deti a rodiny Detského centra Slovensko

Stanovy DC-SK

 

Platné pravidlá pretekov turistickej zdatnosti pre deti a mládež z detských domovov v SR zo 6. 5.2019


Kultúrno - poznávacia činnosť pre preteky turistickej zdatnosti detí a mládeže z detských domovov v roku 2019

 

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANE



Valid XHTML 1.0! Valid CSS!