Detské centrum Detské centrum Základné informácie Projekty DC Plán
podujatí
Pomôžte
nám
Ďakujeme
za pomoc
Archív Diskusia
Detské centrum Diskusia > Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? SK   I   EN   I   PL   I   DE   I   FR
Späť
Detské centrum

Mapa stránky

Vyhľadávanie

INTRANET DC
Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? Vytlač článok Vytlač článok

Vážení profesionálni náhradní rodičia, záujemci o túto profesiu ale aj ďalší návštevníci tejto web stránky, zapojte sa prosím do diskusie na  tému, ako sa Vám podarilo (ne)zamestnať ako profesionálny rodič. Zdá sa, že problém plných detských domovov nie je v nezáujme o profesiu profesionálneho rodiča, ale ešte stále skôr v nezáujme alebo v neschopnosti tých, ktorí by mali zariadiť, aby podľa možnosti všetky deti mohli vyrastať v rodine. Túto diskusiu môžete použiť aj pokiaľ hľadáte zamestnanie ako profesionálny rodič, resp. pre zamestnávateľov, ak hľadajú profesionálnych rodičov.

 

Na Vaše otázky za DC-SK budú odpovedať:

 

vblprezident_180_225

PaedDr. Viktor Blaho, prezident(e-mail code)detskecentrum.sk

prezident DC-SK

 


PhDr. Silvia Pančíková, pancikova(e-mail code)detskecentrum.sk

riaditeľka pobytových opatrení CDR DC-SK,

 

sona_100_290


Mgr. et Bc. Soňa Balážová, psycholog(e-mail code)detskecentrum.sk

psychológ CDR DC-SK,

 

Očakávame tiež, že do diskusie sa zapoja aj ďalší navštevníci tejto  stránky, či to už budú odborníci k danej téme, profesionálni a iní náhradní rodičia alebo aj laická verejnosť.

 

E-mailová adresa diskutujúceho (ak ju diskutujúci uvedie), je prístupná, keď kliknete v diskusnom príspevku na jeho meno!

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANE

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   Pridaj príspevok Pridaj príspevok
Viktor Blaho (8.1.2015, 17:56:29) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: otazky o PR
Pokúsim sa Vám odpovedať teda trochu aj ja. Najskôr som si netrúfol, pretože odpoveď na každú otázku bude pre Vás asi demotivujúca. Jedným z kritérií rozhodovania zamestnávateľa o tom, či zamestná alebo nezamestná profesionálneho rodiča, okrem tých, ktoré tu omieľame ako aj sama hovoríte stále dookola je vek profesionálneho rodiča. Keď sa zamyslíte nad pojmom "profesionálny", asi si predstavíte človeka znalého veci, odborne aj prakticky zdatného a skúseného. Učiteľ, okrem toho, že by mal mať vzťah ku deťom, musí túto "profesiou" aj vyštudovať, rovnako je to aj s lekárom, policajtom, či advokátom a pod. Profesionálny rodič je tiež profesia, na vykonávanie ktorej tiež musíte spĺňať určité kritéria. Poďme na odbornú aj praktickú prípravu profesionálneho rodiča. Okrem maturity, ktorú vyžaduje zákon, sú to podľa mňa aj "škola života" a osobné skúsenosti na ktorých potom stavia aj špeciálna príprava profesionálneho rodiča. Vítaná a cenná je samozrejme aj skúsenosť z výchovy vlastných detí. Toto je moja reakcia na Váš vek. Chcem ešte podotknúť, že profesionálne rodičovstvo nemôže riešiť ani bezdetné manželstvá, aj keď pripúšťam výnimky. Tieto by to mali skúsiť s adopciou alebo pestúnskou starostlivosťou, kde zodpovednosť za výchovu detí nemá zamestnávateľ profesionálneho rodiča ale priamo rodič, ktorému zveril deti do starostlivosti priamo súd. Odpoveď na ďalšie otázky: - profesiu profesionálny rodič môžete vykonávať aj keď máte iné zamestnanie alebo podnikanie, pri 3 - 5 ročných deťoch je to sporné, - profesionálny rodič si samozrejme môže dať podmienku, že sa chce starať len o deti 3 - 5 ročné, treba si však uvedomiť, že čím užšie špecifikácie detí, o ktoré by ste sa chceli starať, tým viac vás to vzdiali od možnosti sa zamestnať ako profesionálny rodič, - návšteva škôlky je pre deti skôr na prospech ako na závadu, u nás škôlku doporučujeme a niekedy aj nariadime, - profesionálny rodič môže za účelom dovolenky rodiny, vycestovať sporadicky do zahraničia spolu aj s dieťaťom, - odsťahovať sa s dieťaťom v profesionálnej rodine do zahraničia nie je možné, - čo sa týka detských domovov a umiestňovania detí do profesionálnych rodín, v prvom rade Vás musím upozorniť, že nejde o "dostanie" dieťatka, ale o zabezpečenie profesionálneho rodiča pre dieťa. Takže ak je v detskom domove dieťa, ktoré je nutné umiestniť do profesionálnej rodiny, mala by sa ku nemu hľadať vhodná rodina a nie umiestniť dieťa do akejkoľvek rodiny, ktorá prejavila vôľu zamestnať sa ako profesionálny rodič. Takže, ak Vám môžem poradiť, ešte riadne zvážte svoje rozhodnutie, podľa mňa ešte počkajte, vo Vašom veku si to môžete dovoliť. Vzhľadom na to, že v tomto priestore sa bez rizika nepochopenia nedá podrobnejšie odpovedať na všetky Vaše otázky, navrhujem Vám osobnú návštevu u nás v Detskom centre Slovensko. Adresu nájdete v kontaktoch.
pr (8.1.2015, 11:57:41) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: otazky o PR
Ahoj.Som rada,že si si všimla,že sa tu každú chvíľu niekto pýta ako sa stať PR,pritom stačí vynaložiť malé úsilie a určite si svoje informácie nájde v tejto diskusii. Len treba čítať.No a k Tebe. Asi toľko.Si ešte mladá a to,že to chceš robiť,neznamená, že aj budeš vedieť.Sú tu iné špecifiká tejto práce.Môžeš dostať dieťa zdravotne postihnuté,týrané, citovo deprimované a zo sociálne úplne iného prostredia, s inými návykmi a inej kultúry. A vek? 3-5 rokov? V ústavnej výchove sú predsa deti od 0- 18 alebo kým nedoštudujú.Môžeš dostať teda novorodenca alebo pubertiaka- zvládneš to, veď máš 23 rokov? A deti na jeden úväzok sú aj v počte 3 . Ujasni si, čo vlastne chceš. Nebude pre Teba lepšia pestúnska starostlivosť?Tam môžeš s dieťatkom aj vycestovať za hranice, ale neviem, ako to je so sťahovaním.Dieťa v PR môže ale nemusí navštevovať MŠ a cestovať s ním Ti môže dovoliť iba zamestnávateľ, teda DeD. A všetko je to v rukách DeD, ktorého zriaďovateľom je M -PSVaR alebo súkromný detský domov- iný zriaďovateľ- cirkev a podobne.
Maria (8.1.2015, 1:15:02) Odpovedz Odpovedz
Re: otazky o PR
Dobrý večer! Chcela by som sa spýtať ci by niekto reagoval aj na moje otázky. Na tie, ktoré sa tu stále opakujú vždy niekto odpovie. Obdivujem Vas, ze na ne dokola odpovedáte, pritom stačí, aby si pozreli staršie príspevky. Bohužiaľ podobne otázky tým mojim som nenašla a dosť by mi to pomohlo. Ďakujem krasne!
Viktor Blaho (7.1.2015, 17:31:45) Odpovedz Odpovedz
Re: Pripravný kurz
Ja Vám môžem dať odpoveď len za Ružomberok. Tu organizujeme prípravu pre profesionálnych rodičov 13. februára 2015. Podrobné informácie nájdete na prednej strane tejto web stránky.
Viktor Blaho (7.1.2015, 17:28:25) Odpovedz Odpovedz
Re: synovec
Všetky potrebné informácie Vám dajú na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny - ÚPSVaR, oddelení sociálnoprávnej ochrany - SPO, príslušnom podľa trvalého bydliska spomínaných detí, resp. trvalého bydliska matky. Pravdepodobne by sa jednalo zo zákona o "osobnú starostlivosť, o ktorej rozhoduje súd. Ku tomu Vám nie je treba stredná škola.
Viktor Blaho (7.1.2015, 17:20:20) Odpovedz Odpovedz
Re: INFORMACIE
-vek, - maturita, - bezpečné a hygienické bývanie, - špeciálna príprava profesionálneho rodiča v rozsahu 60 hodín s doporučením pre vykonávanie tejto práce, - ochota ďalej sa vzdelávať, - plnenie podmienok pracovnoprávneho vzťahu, vzťahu zamestnávateľ - zamestnanec, - bezúhonnosť - bez záznamu v registri trestov súvisiacich s úmyselným trestným činom alebo trestným činom spáchaným z nedbanlivosti proti rodine a mládeži,
maja (6.1.2015, 20:28:36) Odpovedz Odpovedz
synovec
Man otazku zijem s priatelom uz 13 rokov mame spolu 2 deti 12 a 9 rocnych chlapcov.Priatel ma sestru ktora nieje najlepsou matkou nakolko o jej 6 deti sa stara jej mama ktora ma necelych 60 rokov a su to deti vo veku 18 az 12 tak je to na nu dost (ma ich pridelene sudom) teraz sa priatelovej sestre narodil dalsi syn ktory ma 2 mesiace a podla mojich informaci uz 3 rocne dievcatko dala do deckeho domova viem ze nie je pripravena doniest z nemocnice novorodenca nakolko byva bez elektriky a proste je jej prednejsi alkohol ako vybavicka pre dieta tak sa chcem postarat o toho chlapca aby nemusel skoncit v deckom domove a za pomoci zistit kde skoncilo v ktorom deckom domove aj to dievcatko aj o to by som sa chcela postarat. V clanku na internete som sa docitala ze mi staci mat ukoncenu strednu skolu ja sa momentalne staram o mamu mam vybavene opatrovnictvo,mam dost velky dom v ktorom by mohli naist domov aj deti ktore to potrebuju len neviem ako mam postupovat.Dakujem za pomoc
Marta (5.1.2015, 19:48:55) Odpovedz Odpovedz
Pripravný kurz
Dobrý večer, chcem sa spýtať, kde nabližšie k Novému Mestu nad Váhom sa organizuje pripravný kurz pre PR? Ďakujem za odpoveď. Marta
timi06 (5.1.2015, 18:52:04) Odpovedz Odpovedz
INFORMACIE
Dobrý večer, viete mi prosím Vás napísať postup ako sa stať profi rodičom??? Čo všetko k tomu treba :)
Viktor Blaho (4.1.2015, 16:08:23) Odpovedz Odpovedz
Re: otazka
Áno, maturita je podmienkou.
Viktor Blaho (4.1.2015, 16:07:27) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: Plat
Samozrejme, že v hrubom.
slavka (4.1.2015, 11:53:09) Odpovedz Odpovedz
otazka
je tam podmienka maturita???
anro (3.1.2015, 17:09:33) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Plat
Čo sa týka uvedeného platu, je to v hrubej mzde alebo v čistej?
Mária (19.12.2014, 0:00:25) Odpovedz Odpovedz
otazky o PR
Dobry den, uz dlho rozmyslam nad "pracou" PR. Podmienky splnam uz sa len rozhodujem ci absolvujem kurz. Mam 23 rokov, zijem s priatelom v podnajme v 2-izbovom byte v Bratislave. Mam este nejake otazky predtym ako sa rozhodnem. 1. Mame firmu, ktoru vediem. Casovo som teda velmi flexibilna. Neviem ale ci to nie je problem, kedze PR je v podstate zamestnanie. Mozem podnikat a pritom byt PR? 2. V pripade, ze by mi bolo zverene dietatko od 3-5 rokov. Musi navstevovat skolku alebo s nim mozem byt doma? 3. V pripade vyletu/dovolenky v zahranici, moze s nami dieta vycestovat? 4. S priatelom sme este mladi a zvazujeme aj prestahovanie sa do zahranicia. Co by sa dialo, keby sme mali dieta v opatere a rozhodli sa neskor prestahovat? Je mozne, aby islo dieta s nami? 5. Viete mi povedat, aka je sanca, ze by nam dieta vobec bolo zverene? Pocula som, ze je dost narocne dostat dietatko, kedze pre detske domovy je zamestnavanie PR financne narocnejsie. Dakujem za odpoved!
Viktor Blaho (4.12.2014, 22:39:42) Odpovedz Odpovedz
Re: Plat
Celkom Vám nerozumiem, ale pravdepodobne pletiete dokopy dve veci, a to mzdu profesionálneho rodiča a príspevok na "živobytie" pre dieťa. O mzde profesionálneho rodiča sme diskutovali o zopár diskusii nižšie, tá sa pohybuje na Slovensku približne od 350,- Euro za 1 dieťa, za 2 deti približne 492,- Euro, Za 3 deti od 560,- do 700,- Euro. Toto sú však len približné odhady, keďže mzda pre profesionálneho rodiča je o dohode medzi detským domovom a profesionálnym rodičom, ktorá v prvom rade vychádza z interných predpisov každého detského domova. Pri určovaní platu sa vychádza z minimálnej mzdy a rôznych príplatkov, ktoré si môže každý detský domov určiť individuálne. Spomínate vianočné bonusy. Neviem o čo ide, zrejme asi o koncoročné odmeny, ktoré niektoré detské domovy svojim zamestnancom vyplácajú z ušetrených mzdových prostriedkov. Na tieto odmeny však zamestnanci nemajú žiadny zákonný nárok, priznávajú sa zamestnancom na základe individuálneho posúdenia ich výkonov zamestnávateľom, prípadne iných kritérií, podľa ktorých zamestnávateľ rozdelí tieto ušetrené prostriedky. Čo sa týka príspevkov na "živobytie" pre dieťaťa, tie sa v žiadnom prípade nedajú spočítať dokopy so mzdou pre profesionálneho rodiča, pretože tie sú určené len na krytie výdavkov na dieťa, ktoré Vám dal detský domov do starostlivosti v profesionálnej rodine. Ak ste mali na mysli niečo iné, upresnite prosím Vašu otázku.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   Pridaj príspevok Pridaj príspevok

DETSKÉ CENTRUM
SLOVENSKO

prvá slovenská spoločnosť 
pre pomoc deťom 
v náhradnej starostlivosti

dcded_230


Kontakt:


Detské centrum Slovensko
Child Centre Slovakia


K. Sidora 134
034 01 Ružomberok
Slovak Republic


GEO Location:

Lat. 49.066357 Long. 19.300817


tel. +421 44 43 41 636

fax +421 44 43 41 636

mobil +421 903 731 750

e-mail: detskecentrum(zavinac)detskecentrum.sk

 

Bankové spojenie:


VÚB 294547342/0200
BIC (SWIFT): SUBASKBX 
IBAN: SK7502000000000294547342

 

TATRA BANKA 2928876551/1100

BIC (SWIFT): TATRSKBX

IBAN: SK57 1100 0000 0029 2887 6551

 

IČO: 30226112

DIČ: 2020589098


Právna forma:
občianske združenie registrované Ministerstvom vnútra SR pod č. VVS/1-900/90-3487 dňa 15. 2.1991

 

najstaršia mimovládna, nezisková, dobrovoľnícka organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, pre pomoc a podporu deťom žijúcim v detských domovoch a v rodinných formách náhradnej starostlivosti, formujúca sa od roku 1979,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie14032/2006-I/21AK,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie prípravy profesionálnych náhradných rodičov, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie 14032/2006-I/21AK.


Dr.Oetker, s.r.o.

    generálny partner

    pre aktivity v prospech pomoci deťom
    v náhradných rodinách

droetker_282

 

 


• partneri pokračovanie •

 

 

 

Spolupracujúce organizácie:Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR


 

 

upsvar_logo_286

 

 

 

logozznded_280

 

logo_anr_125

 

Asociácia náhradných rodín

 

 

Dokumenty

Zákon o rodine

Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov ...,

 

Vyhláška MPSVaR SR č. 103/2018 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Zákonník práce

 

Program Centra pre deti a rodiny Detského centra Slovensko

Stanovy DC-SK

 

Platné pravidlá pretekov turistickej zdatnosti pre deti a mládež z detských domovov v SR zo 6. 5.2019


Kultúrno - poznávacia činnosť pre preteky turistickej zdatnosti detí a mládeže z detských domovov v roku 2019

 

 

 

2%

KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANEValid XHTML 1.0! Valid CSS!