Detské centrum Detské centrum Základné informácie Projekty DC Plán
podujatí
Pomôžte
nám
Ďakujeme
za pomoc
Archív Diskusia
Detské centrum Diskusia > Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? SK   I   EN   I   PL   I   DE   I   FR
Späť
Detské centrum

Mapa stránky

Vyhľadávanie

INTRANET DC
Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? Vytlač článok Vytlač článok

Vážení profesionálni náhradní rodičia, záujemci o túto profesiu ale aj ďalší návštevníci tejto web stránky, zapojte sa prosím do diskusie na  tému, ako sa Vám podarilo (ne)zamestnať ako profesionálny rodič. Zdá sa, že problém plných detských domovov nie je v nezáujme o profesiu profesionálneho rodiča, ale ešte stále skôr v nezáujme alebo v neschopnosti tých, ktorí by mali zariadiť, aby podľa možnosti všetky deti mohli vyrastať v rodine. Túto diskusiu môžete použiť aj pokiaľ hľadáte zamestnanie ako profesionálny rodič, resp. pre zamestnávateľov, ak hľadajú profesionálnych rodičov.

 

Na Vaše otázky za DC-SK budú odpovedať:

 

vblprezident_180_225

PaedDr. Viktor Blaho, prezident(e-mail code)detskecentrum.sk

prezident DC-SK

 


PhDr. Silvia Pančíková, pancikova(e-mail code)detskecentrum.sk

riaditeľka pobytových opatrení CDR DC-SK,

 

sona_100_290


Mgr. et Bc. Soňa Balážová, psycholog(e-mail code)detskecentrum.sk

psychológ CDR DC-SK,

 

Očakávame tiež, že do diskusie sa zapoja aj ďalší navštevníci tejto  stránky, či to už budú odborníci k danej téme, profesionálni a iní náhradní rodičia alebo aj laická verejnosť.

 

E-mailová adresa diskutujúceho (ak ju diskutujúci uvedie), je prístupná, keď kliknete v diskusnom príspevku na jeho meno!

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANE

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   Pridaj príspevok Pridaj príspevok
kamila (25.1.2015, 15:24:16) Odpovedz Odpovedz
priprava na prof.rodicovstvo
Dobry den, zaroven sa chcem opytat, ci je moznost dany kurz absolvoat u vas pripadne, nakolko manzelovi rodicia su z okr. ruzomberok. Mam VS socialnu pracu v TT . Casovo by som sa vedela prisposobit od marca Dakujem
kamila (25.1.2015, 15:01:16) Odpovedz Odpovedz
Temin kurzu pripravy na prof.rodicovstvo
Dobry den, chcela by som sa opytat na najblizsi kurz PR. Som z okresu Pezinok. Dakujem
peg (22.1.2015, 22:11:30) Odpovedz Odpovedz
Profesionálne rodičovstvo
Mám záujem o profesionálne rodičovstvo. Mám VŠ, ped. vzdelanie a prax, vek 56. Mám vlastný byt. Ako sa najrýchlejšie dopracujem k akreditovanému kurzu. Aká je šanca následne sa zamestnať v Bratislave? Môžem s deťmi cestovať do Rakúska alebo do Maďarska na výlety? Potrebujú asi pasy. Nebude to problém?
Viktor Blaho (21.1.2015, 22:05:48) Odpovedz Odpovedz
Re: Referendum
Dobrý deň! Neviem, prečo Vás zaujíma práve môj názor, a na tomto fóre ale dobre. Zrejme ste si nie celkom dobre prečítali druhú referendovú otázku, ale skôr ste sa asi pomýlili, pretože v nej sa nejedná o umožnenie alebo neumožnenie osvojenia dieťaťa párom a jeho následná výchova ale či súhlasíme s tým, aby párom alebo skupine rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie detí a ich následná výchova. Pokiaľ teda ide o omyl, odpoviem Vám, že v každom prípade nie je možné najmä v rámci ľudských práv medzinárodne dohodnutých povedať, že niektorým osobám - párom je niečo umožnené, čo iným osobám v niečom handicapovaným zakážeme. Veď potom môže byť príčinou zákazu všeličo, nie len homosexualita. Základné ľudské práva patria každému človeku od narodenia bez ohľadu na jeho rasu, pohlavie, etnickú, národnostnú alebo štátnu príslušnosť. Ak toto poprieme, tak zbohom demokracii a princípom právneho štátu. Vás však, ako sa mi zdá, zaujíma skôr, ako ja budem odpovedať na túto otázku. Nuž nijako, referenda sa nezúčastním, pretože si myslím, že nič nerieši. Dokonca, keby väčšina ľudí odpovedala na druhú otázku kladne, nevyrieši to otázku zákazu predmetných adopcií. Tých pár miliónov, ktoré toto referendum bude stáť, by sa dali určite použiť aj zmysluplnejšie. Odpoviem Vám aj ináč, pri súčasnom obzore môjho poznania neodporúčam adopcie pre páry rovnakého pohlavia. Pripúšťam však, že keď budem viacej znalý problému homosexuality a výchovy detí homosexuálnymi pármi, svoj názor zmením.
Martina (21.1.2015, 18:58:54) Odpovedz Odpovedz
Referendum
Dobrý den, chcela by som vediet aky nazor mate na bliziace sa referendum o rodine. Konkretne by ma zaujimal Váš nazor p. Blaho na druhu otázku a to aby parom alebo skupinám osôb nebolo umožnené osvojenie ( adopcia ) detí a ich následná výchova. Dakujem.
Branislav LADICKÝ (18.1.2015, 20:53:41) Odpovedz Odpovedz
Profesionálna výchova
Žiaľ mám už po krk toho profesionálneho ovzdušia, z ktorého sa umelo vyrába práca!
Viktor Blaho (17.1.2015, 10:30:20) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: zamestnanie
Ok, ďakujem, ďalšie otázky Vám položíme cez e-mail.
Helena Matuskova (16.1.2015, 8:34:37) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: zamestnanie
Dobrý deň, bývam v okrese Brezno, prípravu si robím PRIDE v Banskej Bystrici. Chcela by som mat 2-3 deti.
Viktor Blaho (14.1.2015, 12:26:34) Odpovedz Odpovedz
Re: zamestnanie
Dobrý deň pani Matušková! Môže Vám pomôcť, keď do svojho diskusného príspevku uvediete aspoň okres, alebo obec, v ktorej máte trvalé bydlisko, predstavu aké a koľko deti by ste do rodiny chceli. Kde vykonávate prípravu? Aj cez túto diskusiu sa niektorí profi rodičia zamestnali.
Helena Matuskova (13.1.2015, 16:19:06) Odpovedz Odpovedz
zamestnanie
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, chodím do príp.kurzu prof.rodičovstva, a chcem si nájsť prácu. Písala som si žiadosti, volala som, ale zatiaľ som nenašla nič. Neviete, či je nejaká databáza kde je zoznam tých domovov kde potrebujú profi rodičov? Ďakujem
Maria (8.1.2015, 21:46:53) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Re: otazky o PR
Ďakujem krasne za obe reakcie. Som najstaršia zo šiestich deti (najmladší brat ma 5 rokov). Dovolím si tvrdiť, ze so starostlivosťou o dieťa aj napriek veku mam skúsenosti dosť. Na dieťa vo veku 3-5 rokov som sa pýtala len z dôvodu, ze od troch rokov sa prijma do škôlky a moja otázka smerovala k tomu. Mladšiemu dieťatku by som sa potešila rovnako, v tomto prípade mi bolo jasne, ze dieťatko bude so mnou doma. Ďakujem ešte raz.
Viktor Blaho (8.1.2015, 17:56:29) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: otazky o PR
Pokúsim sa Vám odpovedať teda trochu aj ja. Najskôr som si netrúfol, pretože odpoveď na každú otázku bude pre Vás asi demotivujúca. Jedným z kritérií rozhodovania zamestnávateľa o tom, či zamestná alebo nezamestná profesionálneho rodiča, okrem tých, ktoré tu omieľame ako aj sama hovoríte stále dookola je vek profesionálneho rodiča. Keď sa zamyslíte nad pojmom "profesionálny", asi si predstavíte človeka znalého veci, odborne aj prakticky zdatného a skúseného. Učiteľ, okrem toho, že by mal mať vzťah ku deťom, musí túto "profesiou" aj vyštudovať, rovnako je to aj s lekárom, policajtom, či advokátom a pod. Profesionálny rodič je tiež profesia, na vykonávanie ktorej tiež musíte spĺňať určité kritéria. Poďme na odbornú aj praktickú prípravu profesionálneho rodiča. Okrem maturity, ktorú vyžaduje zákon, sú to podľa mňa aj "škola života" a osobné skúsenosti na ktorých potom stavia aj špeciálna príprava profesionálneho rodiča. Vítaná a cenná je samozrejme aj skúsenosť z výchovy vlastných detí. Toto je moja reakcia na Váš vek. Chcem ešte podotknúť, že profesionálne rodičovstvo nemôže riešiť ani bezdetné manželstvá, aj keď pripúšťam výnimky. Tieto by to mali skúsiť s adopciou alebo pestúnskou starostlivosťou, kde zodpovednosť za výchovu detí nemá zamestnávateľ profesionálneho rodiča ale priamo rodič, ktorému zveril deti do starostlivosti priamo súd. Odpoveď na ďalšie otázky: - profesiu profesionálny rodič môžete vykonávať aj keď máte iné zamestnanie alebo podnikanie, pri 3 - 5 ročných deťoch je to sporné, - profesionálny rodič si samozrejme môže dať podmienku, že sa chce starať len o deti 3 - 5 ročné, treba si však uvedomiť, že čím užšie špecifikácie detí, o ktoré by ste sa chceli starať, tým viac vás to vzdiali od možnosti sa zamestnať ako profesionálny rodič, - návšteva škôlky je pre deti skôr na prospech ako na závadu, u nás škôlku doporučujeme a niekedy aj nariadime, - profesionálny rodič môže za účelom dovolenky rodiny, vycestovať sporadicky do zahraničia spolu aj s dieťaťom, - odsťahovať sa s dieťaťom v profesionálnej rodine do zahraničia nie je možné, - čo sa týka detských domovov a umiestňovania detí do profesionálnych rodín, v prvom rade Vás musím upozorniť, že nejde o "dostanie" dieťatka, ale o zabezpečenie profesionálneho rodiča pre dieťa. Takže ak je v detskom domove dieťa, ktoré je nutné umiestniť do profesionálnej rodiny, mala by sa ku nemu hľadať vhodná rodina a nie umiestniť dieťa do akejkoľvek rodiny, ktorá prejavila vôľu zamestnať sa ako profesionálny rodič. Takže, ak Vám môžem poradiť, ešte riadne zvážte svoje rozhodnutie, podľa mňa ešte počkajte, vo Vašom veku si to môžete dovoliť. Vzhľadom na to, že v tomto priestore sa bez rizika nepochopenia nedá podrobnejšie odpovedať na všetky Vaše otázky, navrhujem Vám osobnú návštevu u nás v Detskom centre Slovensko. Adresu nájdete v kontaktoch.
pr (8.1.2015, 11:57:41) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: otazky o PR
Ahoj.Som rada,že si si všimla,že sa tu každú chvíľu niekto pýta ako sa stať PR,pritom stačí vynaložiť malé úsilie a určite si svoje informácie nájde v tejto diskusii. Len treba čítať.No a k Tebe. Asi toľko.Si ešte mladá a to,že to chceš robiť,neznamená, že aj budeš vedieť.Sú tu iné špecifiká tejto práce.Môžeš dostať dieťa zdravotne postihnuté,týrané, citovo deprimované a zo sociálne úplne iného prostredia, s inými návykmi a inej kultúry. A vek? 3-5 rokov? V ústavnej výchove sú predsa deti od 0- 18 alebo kým nedoštudujú.Môžeš dostať teda novorodenca alebo pubertiaka- zvládneš to, veď máš 23 rokov? A deti na jeden úväzok sú aj v počte 3 . Ujasni si, čo vlastne chceš. Nebude pre Teba lepšia pestúnska starostlivosť?Tam môžeš s dieťatkom aj vycestovať za hranice, ale neviem, ako to je so sťahovaním.Dieťa v PR môže ale nemusí navštevovať MŠ a cestovať s ním Ti môže dovoliť iba zamestnávateľ, teda DeD. A všetko je to v rukách DeD, ktorého zriaďovateľom je M -PSVaR alebo súkromný detský domov- iný zriaďovateľ- cirkev a podobne.
Maria (8.1.2015, 1:15:02) Odpovedz Odpovedz
Re: otazky o PR
Dobrý večer! Chcela by som sa spýtať ci by niekto reagoval aj na moje otázky. Na tie, ktoré sa tu stále opakujú vždy niekto odpovie. Obdivujem Vas, ze na ne dokola odpovedáte, pritom stačí, aby si pozreli staršie príspevky. Bohužiaľ podobne otázky tým mojim som nenašla a dosť by mi to pomohlo. Ďakujem krasne!
Viktor Blaho (7.1.2015, 17:31:45) Odpovedz Odpovedz
Re: Pripravný kurz
Ja Vám môžem dať odpoveď len za Ružomberok. Tu organizujeme prípravu pre profesionálnych rodičov 13. februára 2015. Podrobné informácie nájdete na prednej strane tejto web stránky.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   Pridaj príspevok Pridaj príspevok

DETSKÉ CENTRUM
SLOVENSKO

prvá slovenská spoločnosť 
pre pomoc deťom 
v náhradnej starostlivosti

dcded_230


Kontakt:


Detské centrum Slovensko
Child Centre Slovakia


K. Sidora 134
034 01 Ružomberok
Slovak Republic


GEO Location:

Lat. 49.066357 Long. 19.300817


tel. +421 44 43 41 636

fax +421 44 43 41 636

mobil +421 903 731 750

e-mail: detskecentrum(zavinac)detskecentrum.sk

 

Bankové spojenie:


VÚB 294547342/0200
BIC (SWIFT): SUBASKBX 
IBAN: SK7502000000000294547342

 

TATRA BANKA 2928876551/1100

BIC (SWIFT): TATRSKBX

IBAN: SK57 1100 0000 0029 2887 6551

 

IČO: 30226112

DIČ: 2020589098


Právna forma:
občianske združenie registrované Ministerstvom vnútra SR pod č. VVS/1-900/90-3487 dňa 15. 2.1991

 

najstaršia mimovládna, nezisková, dobrovoľnícka organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, pre pomoc a podporu deťom žijúcim v detských domovoch a v rodinných formách náhradnej starostlivosti, formujúca sa od roku 1979,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie14032/2006-I/21AK,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie prípravy profesionálnych náhradných rodičov, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie 14032/2006-I/21AK.


Dr.Oetker, s.r.o.

    generálny partner

    pre aktivity v prospech pomoci deťom
    v náhradných rodinách

droetker_282

 

 


• partneri pokračovanie •

 

 

 

Spolupracujúce organizácie:Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR


 

 

upsvar_logo_286

 

 

 

logozznded_280

 

logo_anr_125

 

Asociácia náhradných rodín

 

 

Dokumenty

Zákon o rodine

Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov ...,

 

Vyhláška MPSVaR SR č. 103/2018 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Zákonník práce

 

Program Centra pre deti a rodiny Detského centra Slovensko

Stanovy DC-SK

 

Platné pravidlá pretekov turistickej zdatnosti pre deti a mládež z detských domovov v SR zo 6. 5.2019


Kultúrno - poznávacia činnosť pre preteky turistickej zdatnosti detí a mládeže z detských domovov v roku 2019

 

 

 

2%

KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANEValid XHTML 1.0! Valid CSS!