Detské centrum Detské centrum Základné informácie Projekty DC Plán
podujatí
Pomôžte
nám
Ďakujeme
za pomoc
Archív Diskusia
Detské centrum Diskusia > Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? SK   I   EN   I   PL   I   DE   I   FR
Späť
Detské centrum

Mapa stránky

Vyhľadávanie

INTRANET DC
Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? Vytlač článok Vytlač článok

Vážení profesionálni náhradní rodičia, záujemci o túto profesiu ale aj ďalší návštevníci tejto web stránky, zapojte sa prosím do diskusie na  tému, ako sa Vám podarilo (ne)zamestnať ako profesionálny rodič. Zdá sa, že problém plných detských domovov nie je v nezáujme o profesiu profesionálneho rodiča, ale ešte stále skôr v nezáujme alebo v neschopnosti tých, ktorí by mali zariadiť, aby podľa možnosti všetky deti mohli vyrastať v rodine. Túto diskusiu môžete použiť aj pokiaľ hľadáte zamestnanie ako profesionálny rodič, resp. pre zamestnávateľov, ak hľadajú profesionálnych rodičov.

 

Na Vaše otázky za DC-SK budú odpovedať:

 

vblprezident_180_225

PaedDr. Viktor Blaho, prezident(e-mail code)detskecentrum.sk

prezident DC-SK

 


PhDr. Silvia Pančíková, pancikova(e-mail code)detskecentrum.sk

riaditeľka pobytových opatrení CDR DC-SK,

 

sona_100_290


Mgr. et Bc. Soňa Balážová, psycholog(e-mail code)detskecentrum.sk

psychológ CDR DC-SK,

 

Očakávame tiež, že do diskusie sa zapoja aj ďalší navštevníci tejto  stránky, či to už budú odborníci k danej téme, profesionálni a iní náhradní rodičia alebo aj laická verejnosť.

 

E-mailová adresa diskutujúceho (ak ju diskutujúci uvedie), je prístupná, keď kliknete v diskusnom príspevku na jeho meno!

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANE

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   Pridaj príspevok Pridaj príspevok
Silvia (21.4.2016, 10:21:39) Odpovedz Odpovedz
Chcem sa stať profesionálnym rodičom
Dobrý deň. Strašne túžim sa starať a pomôcť dieťaťu s detského domova. Chcem sa opýtať či je možné sa stať profesionálnym rodičom keď mám už vlastne dieťa. A či je možné dostať dieťa mladšie ako 5 rokov?Chcem urobiť všetko preto aby sme sa stali s manželom profesionálny rodiča.
Zuzana (15.4.2016, 20:35:13) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Negatívna skúsenosť s prácou PR
Joj a ešte ma napadla jedna vec - keď som sa pýtala DD prečo nám dali tak ťažko zvládnuteľné dieťa, ktoré s jeho poruchami a diagnózami sami vychovávatelia nezvládali v DD a dokonca už bolo vrátené z viacerých PR, ktoré to tiež nezvládali s ním odpoveď bola : My sme to skúšali. Takže, aby sme si to dali na poriadok - DD skúšal, či ťažko umiestniteľné dieťa umiestnia u nás a keď nie, tak nevadí, dajú ho ďalšej PR, ale pozor ! musí byť neskúsená, skúsená by im na tú fintičku mohla prísť. Nevadí, že nám to rozvrátilo rodinu a psychicky sme sa dávali dokopy ďalšie dva mesiace, všetko sa predsa robí pre záujem dieťaťa ...
Zuzana (15.4.2016, 9:20:44) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Negatívna skúsenosť s prácou PR
Problémy sa začali ukazovať hneď od začiatku. Podľa nás pochybil na plnej čiare detský domov - hoci nie je správne vinu zvaľovať na iného, však ? - v prvom rade nám dal dieťa, ktoré nebolo schopné zvládať školu u nás, darmo som hovorila, že potrebuje špeciálnu triedu, ktorú u nás nemáme, DD o tom nechcel ani počuť a vraj malotriedka na dedine je najlepšia. Chlapec mal ale tak vážne problémy so správaním, sústredením a učením sa, že nebol schopný pochopiť učivo druhej triedy, mal poruchy učenia. Celý DD hovoril o ňom ako o ťažko zvládnuteľnom dieťati pre samotných vyštudovaných psychológov a sociálnych pracovníkov a oni ho dali k nám, čo ja som ešte len ukončila kurz a nemala som absolútne žiadne skúsenosti s diagnózami ako poruchy správania, dislexia, agresivita ... lekárske správy som dostala na neho po mesiaci, čo už bol u nás, takže zase odžub na nás. Nie popredu, ale až potom, čo už sa nebolo možné rozhodnúť, či do toho ideme alebo nie. Podporný tím nám pomáhal asi tak, že raz za mesiac urobili návštevu, na ktorej sme síce problémy prebrali, ale ako ich mám riešiť som sa nedozvedela. Mám rada deti, viem, že vedia byť milé , ale aj kruté a na to sa zase prídu pritúliť a už je dobre. Všetko má však svoje hranice, keď už zamestnanci DD krútia hlavami nad tým, že si berieme domov " tohoto ", veď sme si s ním aj my dosť " užili " tak niet čo dodať. Nie, neprehovárajte ma, s prácou PR som navždy skončila hoci mi srdce krváca. Bojím sa totiž, že zažijem niečo podobné znova. Chcela som svojím mailom iba upozorniť rodičov, ktorí rozmýšľajú o práci PR na skutočnosť, že to nemusí byť také krásne a ružové ako si vysnívajú. Dúfam, že iným sa to nestane. Držím palce, poriadne to premyslite, kým to začnete robiť. Viac to nechcem rozoberať.
Viktor Blaho (14.4.2016, 17:19:59) Odpovedz Odpovedz
Re: Negatívna skúsenosť s prácou PR
Dobrý deň! Áno, aj napriek tomu, že "každé dieťa potrebuje rodinu", aby sa vedelo v budúcnosti v živote zorientovať v situáciách, ktoré ho budú čakať, nie každé dieťa je vhodné umiestniť do náhradnej rodiny z rôznych jednoduchších aj zložitejších dôvodov. Ja sa často týmto deťom ale ani nečudujem, že sú nahnevané na celý svet a nám dospelým to dajú aj patrične pocítiť. Toto platí však aj pre náhradných alebo profesionálnych rodičov, že nie každá rodina je vhodná na to, aby prijala do svojej rodiny akékoľvek dieťa, odkázané na náhradnú starostlivosť, aj keď v tomto prípade netvrdím, že Vy ste boli práve takáto rodina. Dôležité je, že ako ste spomínané problémy riešili, či už sama, alebo v spolupráci s detským domovom, ktorý je Váš najbližší odborný partner. Pomôcť by tiež mohol subjekt, ktorý Vás na prácu profesionálneho rodiča pripravoval alebo supervízor, ak ste ho potrebovali. Paušálne sa ironicky usmievať nad vetou, že"každé dieťa potrebuje rodinu", zvlášť po 7 odrobených mesiacoch, nie je riešením ani pre deti, ktorým treba pomôcť, ani pre náhradných rodičov, ktorí by radi pomohli, ale sú v podobnej situácii ako Vy. Byť Vami, tak sa neuspokojím s tým, že ste dali výpoveď, ja by som chcel adekvátne odpovede na otázky: "Zlyhala som ja, alebo detský domov, ktorý ma nedostatočne pripravil na tento typ detí, nevysvetlil mi všetko, aby som sa mohla správne rozhodnúť, či si takéto deti z hľadiska mojich dispozícií zoberiem alebo nie? Vaše očakávania pred prijatím deti boli podľa toho čo píšete úplne iné, aké teda boli? Čo sa Vám z nich splnilo a čo nie? Tú vetu, že ešte dva mesiace ste museli odrobiť v rámci dvojmesačnej výpovednej lehoty aj napriek týmto problémom, ste mysleli vážne? Podľa toho detský domov patrične nezhodnotil vážnosť situácie. A ešte jedna vec ma zaujíma, že kedy v rámci tých 7 odrobených mesiacov sa tieto problémy začali?
Zuzana (14.4.2016, 10:54:29) Odpovedz Odpovedz
Negatívna skúsenosť s prácou PR
Dobrý deň, bola som PR 7 mesiacov a chcela by som sa podeliť so svojimi skúsenosťami, pretože skúsenosti som mala katastrofálne a úplne ma od tejto práce odradili. Mala som na starosti chlapcov vo veku 10 a 5 rokov, ktorí mi boli pridelení, že to sú tí, čo sa najviac hodia do našej rodiny. Čo mohli, to v byte rozbili a zničili, v detskej izbe, ktorú sme tesne pred ich príchodom krásne prerobili rozbili lampu, strhli žalúzie, pokazili stoličky, doškriabali plávačku, rozbili skrine a rozpárali matrace a periny. Neustále sa hádali, kopali, štípali, mlátili a nemohli byť ani v jednej miestnosti spolu, hneď by na seba zaútočili slovne alebo fyzicky. Ten starší nám kradol peniaze, pravidelne vyjedol celú špajzu, všetky veci do školy roztrhal, zničil aktovku, peračník so slovami, že veď v domove mu dajú zo skladu nové. Namiesto štvrtej triedy chodil do druhej a učitelia boli z neho na prášky, do školy som kvôli jeho chovaniu chodila ako na klavír, vyhodili ho aj z družiny, doma sa pri úlohách hádzal o zem a hádzal po mne zošity. Zo školy sa túlal, bil sa v autobuse, agresivitu si vybíjal na nás doma. V domove nám povedali, že tým, že si na nás vybíja zlosť si s nami tvorí vzťah. Áno, chápem, lenže jeho kopance, hádzanie kameňov do hlavy a striekanie s hadicou sa nedalo vydržať. keď sme sa snažili problém riešiť s vedením domova povedali vždy len ešte vydržte. Ale dokedy sa dá vydržať, keď už psychicky nevládzete ? Obdobie, ktoré u nás boli bolo to najdesivejšie a najhorovejšie aké som vo svojom živote kedy zažila. Ukončila som preto výpoveďou pracovný pomer, lebo iné východisko som z tejto ťažkej situácie nevidela. Bola som najhoršia na svete, že vraciam deti nazad do domova, no ja viem, že som urobila to najlepšie pre duševné zdravie mojej rodiny. Nad vetou - každé dieťa potrebuje rodinu - sa dnes už len pousmejem. Ja som si užila svoje a keď som už úplne nevládala, psychicky som bola na dne aj moja rodina, musela som dodržať dvojmesačnú výpovednú lehotu, po nej som bola zrelá na psychiatra ( obrazne ).
Viktor Blaho (23.3.2016, 10:08:23) Odpovedz Odpovedz
Re: daňové bonusy
Daňový bonus na Vaše deti alebo deti, ktoré máte v starostlivosti z detského domova? Pravdepodobne myslíte na tie, pretože na daňový bonus za vlastné deti určite nárok máte. Na tie z detského domova určite nie, veď dostávate na ne mzdu a príspevok na ich živobytie. Daňový bonus sa podľa ustanovenia § 33 zákona NR SR č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov uplatňuje na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom, ktoré sa považuje za nezaopatrené dieťa podľa zákona NR SR č. 600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa. V tejto vete je dôležité slovko "vyživované". Za vyživované dieťa sa považuje dieťa vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, ktoré sa považuje za nezaopatrené dieťa. O dieťati z profesionálnej rodiny tam nie je ani zmienka. Súd nerozhodol, že dieťa bude umiestnené do Vašej rodiny, ale do detského domova a následne Vás detský domov zamestnal ako profesionálnych rodičov. Ak Vám takto daňové bonusy boli vyplácané, keďže ste ich neoprávnene poberali, resp. Vám ich zamestnávateľ neoprávnene priznával musíte ich Vy alebo on vrátiť.
Viktor Blaho (17.3.2016, 15:08:15) Odpovedz Odpovedz
Re: kurz
Občianske združenie NÁVRAT, tel. 0905 112 754. Začiatok kurzu 20. 4.2016, prihlášky do 23. 3.2016. Detské centrum Slovensko, tel. 0903 725 109, začiatok kurzu 16. 9.2016, prihlášky priebežne - treba zavolať.
Soňa (16.3.2016, 16:01:06) Odpovedz Odpovedz
daňové bonusy
dobrý deň, dovolím sa dotknúť naliehavého problému verím, že viacerých PR. Ide o daňový bonus na deti, čo nám doteraz vyplácali, ale vraj na to nie je nárok a DeD dal nariadenie, že tento bonus za doterajšie obdobie máme vrátiť. Ako to je v skutočnosti? Máte takéto skúsenosti aj v iných DeD? Podľa zákona sa majú vrátiť už vyplatené bonusy spätne? Ďakujem za skorú odpoveď.
Kováč (14.3.2016, 12:36:22) Odpovedz Odpovedz
kurz
dobrý deň, chcel by som sa opýtať, kto a kde a kedy organizuje kurzy PR ? Som z Prievidze, bol by som rád, keby to nebolo daleko.. dakujem
Viktor Blaho (12.3.2016, 11:51:35) Odpovedz Odpovedz
Re: plat
Nuž je to individuálne v každom detskom domove. Podla mňa pri 30 h úväzku týždenne by to malo byť Euro 426,- + príplatky za obtiažnosť od 30,- do 75,- Euro, prípadne osobný príplatok za dlhodobo dobré výsledky v práci. Ku tomu treba prirátať mimoriadne polročné alebo ročné odmeny, tzv. trinásty plat, ktorých výška sa odvíja od výšky ušetrených mzdových prostriedkov. Ešte raz zdôrazňujem, keďže ide o zmluvné platy, je to v každom zariadení individuálne.
MIA (11.3.2016, 15:26:40) Odpovedz Odpovedz
plat
Dobry den smiem sa opytat ako je to platovo pri jednom dietati za odpoved vopred dakujem
Michaela (8.3.2016, 8:09:33) Odpovedz Odpovedz
Re: Otazka?
Zaujímať sa o post profesionálneho rodiča len zo zištných dôvodov sa ti neoplati. Na jedno dieťa dostaneš príspevok nie 500 ale okolo "tisíc",ale nie euričiek, ale povinnosti. Neviem, kde si tie informácie čerpala, ale sú skreslené,nepravdivé, a mala by si sa zamyslieť nad tým, prečo máš záujem o túto ničím nezaplatenú prácu. Nechcem použiť to otrepané slovo poslanie.Keď ti ide len o financie, zabudní na to a hľadaj si niečo výnosnejšie, lebo v opačnom prípade budú trpieť deti.
Viktor Blaho (6.3.2016, 21:17:29) Odpovedz Odpovedz
Re: Otazka?
Dobrý deň aj Vám! Profesionálne rodičovstvo je príliš vážna vec na to, aby sme odpovedali len na vytrhnuté otázky. Odpovede na ne určite nájdete keď prelistujete túto diskusiu alebo pozriete si ďalšie stránky tohto webu. V pravo dole máte aj príslušný zákon č. 305/2005 a príslušnú vyhlášku ku nemu, kde sa dozviete ďalšie podrobnosti. Ak ešte stále budete mať záujem byť profesionálnym rodičom, môžete si dohodnúť návštevu priamo u nás, kde si to ešte raz prejdeme.
Marta (6.3.2016, 18:13:50) Odpovedz Odpovedz
Otazka?
Dobry den ako mam postupovat, co mam urobit ked sa chcem stat profesialnym rodicom? Ake su podmienky? Musim mat manzela? Ked som sama? Na 1 dieta sa prispieva 500€ mesance??? A plus preplaca sa strava? Hracky dakujem za blizsie info
Viktor Blaho (4.3.2016, 19:43:12) Odpovedz Odpovedz
Re: Záujem byť profi rodičom
Áno, je to možné, ale predpokladám, že by ste si chceli zobrať do profesionálnej rodiny už len jedno dieťa. Aj napriek tomu však, že máte vysokoškolské vzdelanie, musíte absolvovať špeciálnu prípravu profesionálneho rodiča v rozsahu 60 hodín.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   Pridaj príspevok Pridaj príspevok

DETSKÉ CENTRUM
SLOVENSKO

prvá slovenská spoločnosť 
pre pomoc deťom 
v náhradnej starostlivosti

dcded_230


Kontakt:


Detské centrum Slovensko
Child Centre Slovakia


K. Sidora 134
034 01 Ružomberok
Slovak Republic


GEO Location:

Lat. 49.066357 Long. 19.300817


tel. +421 44 43 41 636

fax +421 44 43 41 636

mobil +421 903 731 750

e-mail: detskecentrum(zavinac)detskecentrum.sk

 

Bankové spojenie:


VÚB 294547342/0200
BIC (SWIFT): SUBASKBX 
IBAN: SK7502000000000294547342

 

TATRA BANKA 2928876551/1100

BIC (SWIFT): TATRSKBX

IBAN: SK57 1100 0000 0029 2887 6551

 

IČO: 30226112

DIČ: 2020589098


Právna forma:
občianske združenie registrované Ministerstvom vnútra SR pod č. VVS/1-900/90-3487 dňa 15. 2.1991

 

najstaršia mimovládna, nezisková, dobrovoľnícka organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, pre pomoc a podporu deťom žijúcim v detských domovoch a v rodinných formách náhradnej starostlivosti, formujúca sa od roku 1979,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie14032/2006-I/21AK,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie prípravy profesionálnych náhradných rodičov, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie 14032/2006-I/21AK.


Dr.Oetker, s.r.o.

    generálny partner

    pre aktivity v prospech pomoci deťom
    v náhradných rodinách

droetker_282

 

 


• partneri pokračovanie •

 

 

 

Spolupracujúce organizácie:Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR


 

 

upsvar_logo_286

 

 

 

logozznded_280

 

logo_anr_125

 

Asociácia náhradných rodín

 

 

Dokumenty

Zákon o rodine

Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov ...,

 

Vyhláška MPSVaR SR č. 103/2018 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Zákonník práce

 

Program Centra pre deti a rodiny Detského centra Slovensko

Stanovy DC-SK

 

Platné pravidlá pretekov turistickej zdatnosti pre deti a mládež z detských domovov v SR zo 6. 5.2019


Kultúrno - poznávacia činnosť pre preteky turistickej zdatnosti detí a mládeže z detských domovov v roku 2019

 

 

 

2%

KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANEValid XHTML 1.0! Valid CSS!