Detské centrum Detské centrum Základné informácie Projekty DC Plán
podujatí
Pomôžte
nám
Ďakujeme
za pomoc
Archív Diskusia
Detské centrum Diskusia > Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? SK   I   EN   I   PL   I   DE   I   FR
Späť
Detské centrum

Mapa stránky

Vyhľadávanie

INTRANET DC
Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? Vytlač článok Vytlač článok

Vážení profesionálni náhradní rodičia, záujemci o túto profesiu ale aj ďalší návštevníci tejto web stránky, zapojte sa prosím do diskusie na  tému, ako sa Vám podarilo (ne)zamestnať ako profesionálny rodič. Zdá sa, že problém plných detských domovov nie je v nezáujme o profesiu profesionálneho rodiča, ale ešte stále skôr v nezáujme alebo v neschopnosti tých, ktorí by mali zariadiť, aby podľa možnosti všetky deti mohli vyrastať v rodine. Túto diskusiu môžete použiť aj pokiaľ hľadáte zamestnanie ako profesionálny rodič, resp. pre zamestnávateľov, ak hľadajú profesionálnych rodičov.

 

Na Vaše otázky za DC-SK budú odpovedať:

 

vblprezident_180_225

PaedDr. Viktor Blaho, prezident(e-mail code)detskecentrum.sk

prezident DC-SK

 


PhDr. Silvia Pančíková, pancikova(e-mail code)detskecentrum.sk

riaditeľka pobytových opatrení CDR DC-SK,

 

sona_100_290


Mgr. et Bc. Soňa Balážová, psycholog(e-mail code)detskecentrum.sk

psychológ CDR DC-SK,

 

Očakávame tiež, že do diskusie sa zapoja aj ďalší navštevníci tejto  stránky, či to už budú odborníci k danej téme, profesionálni a iní náhradní rodičia alebo aj laická verejnosť.

 

E-mailová adresa diskutujúceho (ak ju diskutujúci uvedie), je prístupná, keď kliknete v diskusnom príspevku na jeho meno!

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANE

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   Pridaj príspevok Pridaj príspevok
Viktor Blaho (22.1.2017, 22:28:00) Odpovedz Odpovedz
Re: Povinná psychologická rediagnostika prof. rodiča
Ja by som to len trochu doplnil alebo poopravil. Povinná rediagnostika profesionálneho rodiča nevychádza zo zákona. Povinnosťou zo zákona sú len pravidelné lekárske prehliadky všetkých zamestnancov akejkoľvek zamestnávateľskej organizácie. V zákone dokonca nie je uvedená žiadna diagnostika profesionálneho rodiča, len príprava na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti. Toto sa deje v niektorých detských domovoch len na základe interných predpisov, čo si myslím, že má opodstatnenie. Subjekty, ktoré pripravujú profesionálnych rodičov, vykonávajú psychologickú diagnostiku, ktorej závery sú v správe o vykonaní prípravy profesionálneho rodiča a majú len odporúčací charakter. Niektoré detské domovy posielajú profesionálnych rodičov ku klinickému psychológovi už teraz, čo zrejme sa dostane v blízkej budúcnosti do povinností zo zákona.
Soňa Balážová (22.1.2017, 18:03:41) Odpovedz Odpovedz
Re: Povinná psychologická rediagnostika prof. rodiča
Dobrý deň pani Martina, či je postup riaditeľa logický alebo nie neviem posúdiť, sama píšete, že najprv prejdú diagnostikou PR zamestnaní menej ako 5 rokov, predpokladám že potom ďalší, dôležité je podľa môjho názoru to že ju absolvujú všetci. V tejto veci je povinnosť uložená zákonom a jej naplnenie je v kompetencii riaditeľa DeD. Tieto vyšetrenia podliehajú ochrane osobných údajov a majú dôverný charakter, ich uchovávanie je v kompetencii riaditeľa DeD. Rozhodne to nie je niečo čo je dostupné k nahliadnutiu komukoľvek. Pokiaľ je mi známe, tieto správy od klinického psychológa by mali obsahovať iba vyjadrenie či je na základe vyšetrenia žiadateľ schopný vykonávať profesiu PR ( podobne ako lekár dáva odporúčanie pri nástupe do akejkoľvek práce). Kompletnú diagnostickú správu by ste ako PR mali dostať priamo od klinického psychológa, nie od riaditeľa DeD. Momentálne Vám neviem kvalifikovanejšie odpovedať, nie som oboznámená s konkrétnou IN DeD podľa ktorej postupuje. Skúste sa informovať u klinického psychológa ktorý vyšetrenie realizoval, mal by Vám vedieť poskytnúť základné informácie o správe a pod.
Darinka (22.1.2017, 2:43:09) Odpovedz Odpovedz
dá sa to?
Dobrý deň Mám trvalý pobyt v Prievidzi. Zvažujem nad profesionálnym rodičovstvom. Som žena, mám 28 rokov, VŠ vzdelanie, Mgr.-sociálna práca. Dva roky som pracovala v detskom domove v Bratislave, v rôznych skupinách, bežné deti, mladí dospelí, špecializovaná skupina... Zastupovala som aj profesionálnu mamu, v čase čerpania jej dovolenky. Mám skúsenosti so starostlivosťou o deti s nariadenou ústavnou starostlivosťou a to od 5 dní až po 18 rokov veku- deti s poruchami, diagnózami, ochoreniami, abstinenčnými príznakmi... Nie som ešte mama, nejako som to nestihla a okrem toho finančne si žiaľ vlastné dieťa zatiaľ dovoliť nemôžem- hanba nášmu štátu za to, ako si váži vzdelaných ľudí a štátnych zamestnancov (momentálne pracuje v štátnej správe na UPSVaR na SPO), ale to nejdem momentálne riešiť. Mám však k mojim "pracovným" deťom veľmi pekný vzťah, už dlhodobo zvažujem profi rodičovstvo, musela som však doriešiť nejaké veci. Momentálne ale idem bývať aj s priateľom do spoločného prenájmu, kde by sme vedeli deťom vytvoriť podmienky. Budujeme však firmu- opatrovateľské centrum pre deti od 6 mesiacov do 5 rokov veku, chceme sa špecializovať na deti s poruchami. Moja otázka znie, či napr. môžem s dvojročným dieťatkom v profi chodiť do takéhoto vlastného zariadenia a mať ho počas práce pri sebe. Tiež raz do mesiaca cestujem na niekoľko dní do Rakúska za rodinou, je možné, aby deti cestovali so mnou? Budem vďačná za odpoveď na mail, ďakujem. Na margo- zo štátnej správy chcem odísť a chcem sa venovať len budovaniu zariadenia a profi rodičovstvu.
Martina (18.1.2017, 12:42:26) Odpovedz Odpovedz
Povinná psychologická rediagnostika prof. rodiča
Dobrý deň prajem chcem položiť otázku ohľadne psych. rediagnostiky ... Podľa zákona je detský domov povinný poslať PR na psycholog. rediagnostiku každých 5 rokov resp. ak sa niečo niekomu "nepozdáva"... Pracujem v DD, ktorý tohto roku s touto rediagnos. už aj konečne reálne začal. Postup vedenia DD je ale podľa mňa- nás dosť nelogický, nakoľko na túto rediagnostiku posiela najprv zamestnancov, ktorý sú zamestnaný menej ako 5 rokov a tých čo sú zamestnaný dlhšie ako 5 rokov pracujú v DD ďalej bez rediagnostiky. Kto prosím Vás ešte môže odkontrolovať tento spôsob výberu zamestnancov okrem IP? Zároveň ma zaujíma Váš názor na "pravidlo" .... správu z rediagnostiky obdrží len vedenie DD (riaditeľ) nakoľko on žiada o toto vyšetrenie. PR na túto správu údajne nemá "nárok" len ak si požiada o vyhotovenie kópie v DD. Keďže sa jedná o lekárske vyšetrenie (klinickým psychológom). Je vedenie DD povinné v tomto prípade držať mlčanlivosť? (jedná sa o zdravotný stav zamestnanca) a "nerozoberať " výsledky vyšetrenia s ostatnými zamestnancami DD-OT, bez súhlasu PR. Vopred ďakujem za odpoveď Martina.
Soňa Balážová (4.1.2017, 11:34:22) Odpovedz Odpovedz
Re: chcem sa stat profesionalnim rodicom
Dobrý deň pani Silvia, v nadpise píšete, že sa chcete stať profesionálnym rodičom, v texte však uvažujete nad pestúnskou starostlivosťou. Medzi týmito formami starostlivosti je niekoľko rozdielov, skúste sa obrátiť na ÚPSVaR vo vašom meste, prípadne skúste pohľadať na internete, určite tam nájdete formu, ktorá bude pre vás prijateľnejšia. Pokiaľ by ste navštívili ÚPSVaR tak vám poskytnú aj základné poradenstvo, oboznámia Vás s podmienkami a pomôžu Vám naštartovať celý proces aby ste mohli poskytnúť deťom starostlivosť. Ak máte konkrétne otázky môžete ma kontaktovať mailom na psycholog@detskecentrum.sk, rada Vám odpoviem.
silvia (3.1.2017, 23:09:28) Odpovedz Odpovedz
chcem sa stat profesionalnim rodicom
Dobry vecer.chcela by som poskytnut detom w dd naozajstny domow ,mam 2deticky,chlapcekow a chceli by sme diewcatko do pestunskej starostliwosti,co k tomu treba?ako na to?
Viktor Blaho (18.12.2016, 17:55:22) Odpovedz Odpovedz
Re: pracovný fond profesionálny rodič
Podľa Zákonníka práce ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prekážky na strane zamestnávateľa alebo ak si to prevádzka vyžaduje a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. Inou alternatívou je, že zamestnávateľ po dohode so zamestnancom bude čerpať platené pracovné voľno, ktoré si neskôr podľa dohodnutého plánu odpracuje. Podľa môjho názoru ak zamestnávateľ nemôže dať zamestnancovi inú vhodnú prácu, by som toto v prípade profesionálneho rodiča vôbec neriešil, nakoľko profesionálny rodič odpracuje určite viac ako 40 hodín týždenne, a teda spomínané 3 týždne už dávno dopracované má alebo do budúcnosti si ich určite odpracuje. Dá sa uvažovať aj o tom, že pokiaľ sú deti u svojich biologických rodičov, profesionálny rodič nie je absolútne bez práce, pretože v tom čase vykonáva údržbu priestorov určených pre deti a môže vykonávať aj ďalšie práce súvisiace so starostlivosťou o zverené deti. Navyše je aj v pohotovosti pre prípad, kedy by sa deti museli predčasne vrátiť, čo sa v prípade detských domovov aj pravidelne stáva.
Roman (12.12.2016, 12:50:53) Odpovedz Odpovedz
pracovný fond profesionálny rodič
Dobrý deň, pracujem ako profesionálny rodič. Deti odchádzajú na pobyt k biologickým rodičom na dlhšie obdobie (3 týždne). Dovolenku na rok 2016 už mám vyčerpanú. Ako by mal postupovat DD v tomto prípade z pracovnoprávneho hľadiska aby som mal splneny fond pracovného času? Neplatené voľno, prekážky na strane zamestnávateľa, prípadne iné riešenie. Ďakujem za odpoveď. Roman
Silvia Pančíková (18.11.2016, 11:13:14) Odpovedz Odpovedz
Re: Praca vezus profi rodicovstvo
Dobrý deň Majka, práca profesionálneho rodiča sa dá skĺbiť s akoukoľvek inou prácou. Je to možne samozrejme vtedy, ak je dieťa školopovinné a nevyžaduje si špeciálnu starostlivosť. Pri výbere dieťaťa do Vašej profesionálnej rodiny je teda nutné na toto prihliadať a nechať si poradiť od profesionálneho tímu v detskom domove, ktorý Vás bude zamestnávať.
Majka (13.11.2016, 17:37:03) Odpovedz Odpovedz
Praca vezus profi rodicovstvo
Dobry den, moja otazka je, ci sa da sklbit praca v skolstve a profi rodicovstvo {z prace by som odchadzat nechcela]. Sama mam tri vacsie deti { ZS } a vzdy som tuzila po vychove dietata z detskeho domova. Program PRIDE som absolvovala v roku 2002 { Poprad }. Ako ucitel a specialny pedagog viem, ako pracovat s takymi detmi no neviem, ci sa to vobec da. Dakujem za vysvetlenie.
Soňa Balážová (10.11.2016, 11:35:08) Odpovedz Odpovedz
Re: profirodic
Dobrý deň pani Marta, môžete sa obrátiť aj na ÚPSVaR v mieste bydliska, tieto kurzy organizuje aj o.z. Návrat a o.z. Úsmev ako dar. Fungujú podobne ako naša organizácia, t.z. keď sa im nazbiera dostatočný počet záujemcov tak kurz otvoria. Neviem Vám povedať do akej miery budú schopní prispôsobiť stretnutie Vašim požiadavkám, to budete musieť riešiť konkrétne s lektormi kurzu.
Marta (9.11.2016, 18:07:40) Odpovedz Odpovedz
profirodic
dobry vecar.Dakujem za odpoved,ale by som chcela vediet,ci nemam inu moznost niekde blizsie si spravit ten kurz,kedze mam 3 deti je nemozne tam ostat na noc a dochadzat to by asi bolo daleko.Nerobi tento kurz aj Urad prace,socialnych veci a rodiny?Dakujem.A este by som sa chcela opytat,pracujem ako opatrovatelka v rak .,ci by som musela nechat pracu,aby som mohla navstevovat tieto posedenia,kedze pracujem dvojtyzdnovych turnusoch.Alebo by bola moznost popritom .Velmi pekne dakujem
Silvia Pančíková (9.11.2016, 11:43:51) Odpovedz Odpovedz
Re: profirodic
Dobrý deň. Detské centrum Slovensko začína kurz vo februári 2017. Doporučujem Vám sledovať našu stránku kde upresníme termín. Môžete ma kontaktovať aj cez moju mailovú adresu alebo na t.č. 0903725109.
Marta (8.11.2016, 16:18:08) Odpovedz Odpovedz
profirodic
dobry vecer.Chcela by som vediet kedy a kde sa najblizsie zacne sedenie na pripravu profesionalneho rodica.Pochadzam z juzneho slovenska.Dakujem
Viktor Blaho (27.10.2016, 15:20:48) Odpovedz Odpovedz
Re: profesionalny rodič - dokumenty
No veru neviem presne, aké dokumenty máte na mysli. Dokumenty, ktoré sa priamo týkajú práce profesionálneho rodiča, sú doklad o vzdelaní, doklad o absolvovaní prípravy profesionálneho rodiča, odpis z registra trestov, pracovná zmluva, dohoda o vykonaní starostlivosti v profesionálnej rodine, pracovná náplň a pod. Odporúčam Vám sa zoznámiť so zákonom č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele ..... od § 49 Detský domov, a potom navštíviť nejaký detský domov kde majú aj profesionálne rodiny.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   Pridaj príspevok Pridaj príspevok

DETSKÉ CENTRUM
SLOVENSKO

prvá slovenská spoločnosť 
pre pomoc deťom 
v náhradnej starostlivosti

dcded_230


Kontakt:


Detské centrum Slovensko
Child Centre Slovakia


K. Sidora 134
034 01 Ružomberok
Slovak Republic


GEO Location:

Lat. 49.066357 Long. 19.300817


tel. +421 44 43 41 636

fax +421 44 43 41 636

mobil +421 903 731 750

e-mail: detskecentrum(zavinac)detskecentrum.sk

 

Bankové spojenie:


VÚB 294547342/0200
BIC (SWIFT): SUBASKBX 
IBAN: SK7502000000000294547342

 

TATRA BANKA 2928876551/1100

BIC (SWIFT): TATRSKBX

IBAN: SK57 1100 0000 0029 2887 6551

 

IČO: 30226112

DIČ: 2020589098


Právna forma:
občianske združenie registrované Ministerstvom vnútra SR pod č. VVS/1-900/90-3487 dňa 15. 2.1991

 

najstaršia mimovládna, nezisková, dobrovoľnícka organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, pre pomoc a podporu deťom žijúcim v detských domovoch a v rodinných formách náhradnej starostlivosti, formujúca sa od roku 1979,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie14032/2006-I/21AK,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie prípravy profesionálnych náhradných rodičov, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie 14032/2006-I/21AK.


Dr.Oetker, s.r.o.

    generálny partner

    pre aktivity v prospech pomoci deťom
    v náhradných rodinách

droetker_282

 

 


• partneri pokračovanie •

 

 

 

Spolupracujúce organizácie:Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR


 

 

upsvar_logo_286

 

 

 

logozznded_280

 

logo_anr_125

 

Asociácia náhradných rodín

 

 

Dokumenty

Zákon o rodine

Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov ...,

 

Vyhláška MPSVaR SR č. 103/2018 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Zákonník práce

 

Program Centra pre deti a rodiny Detského centra Slovensko

Stanovy DC-SK

 

Platné pravidlá pretekov turistickej zdatnosti pre deti a mládež z detských domovov v SR zo 6. 5.2019


Kultúrno - poznávacia činnosť pre preteky turistickej zdatnosti detí a mládeže z detských domovov v roku 2019

 

 

 

2%

KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANEValid XHTML 1.0! Valid CSS!