Detské centrum Detské centrum Základné informácie Projekty DC Plán
podujatí
Pomôžte
nám
Ďakujeme
za pomoc
Archív Diskusia
Detské centrum Diskusia > Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? SK   I   EN   I   PL   I   DE   I   FR
Späť
Detské centrum

Mapa stránky

Vyhľadávanie

INTRANET DC
Máte záujem stať sa profesionálnym náhradným rodičom? Vytlač článok Vytlač článok

Vážení profesionálni náhradní rodičia, záujemci o túto profesiu ale aj ďalší návštevníci tejto web stránky, zapojte sa prosím do diskusie na  tému, ako sa Vám podarilo (ne)zamestnať ako profesionálny rodič. Zdá sa, že problém plných detských domovov nie je v nezáujme o profesiu profesionálneho rodiča, ale ešte stále skôr v nezáujme alebo v neschopnosti tých, ktorí by mali zariadiť, aby podľa možnosti všetky deti mohli vyrastať v rodine. Túto diskusiu môžete použiť aj pokiaľ hľadáte zamestnanie ako profesionálny rodič, resp. pre zamestnávateľov, ak hľadajú profesionálnych rodičov.

 

Na Vaše otázky za DC-SK budú odpovedať:

 

vblprezident_180_225

PaedDr. Viktor Blaho, prezident(e-mail code)detskecentrum.sk

prezident DC-SK

 


PhDr. Silvia Pančíková, pancikova(e-mail code)detskecentrum.sk

riaditeľka pobytových opatrení CDR DC-SK,

 

sona_100_290


Mgr. et Bc. Soňa Balážová, psycholog(e-mail code)detskecentrum.sk

psychológ CDR DC-SK,

 

Očakávame tiež, že do diskusie sa zapoja aj ďalší navštevníci tejto  stránky, či to už budú odborníci k danej téme, profesionálni a iní náhradní rodičia alebo aj laická verejnosť.

 

E-mailová adresa diskutujúceho (ak ju diskutujúci uvedie), je prístupná, keď kliknete v diskusnom príspevku na jeho meno!

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANE

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   Pridaj príspevok Pridaj príspevok
Silvia Pančíková (2.8.2017, 9:14:13) Odpovedz Odpovedz
Re: Re: Hľadá sa profesionálny rodič
Dobrý deň, na prácu PR musíte mať ukončené stredoškolské vzdelanie s maturitou, prípravu na vykonávanie profesionálneho rodičovstva a čistý register trestov.
Elena (31.7.2017, 15:42:35) Odpovedz Odpovedz
Re: Hľadá sa profesionálny rodič
Ahoj, čo musím spĺňať, aby som sa mohla stať profi rodičom?
katarina (29.7.2017, 17:09:33) Odpovedz Odpovedz
vek dietata
Dobry den. Premyslam nas tym, ze by som sa stala PR. Tato myslienka ma drzi uz dost dlho, ale uvedomujem si zavaznost takeho rozhodnutia...velmi podstatna je pre mna info, ci si ako PR mozem vybrat (skaredo napisane) dieta, ktore by mi bolo pridelene. Jedna sa mi hlavne o stanovenie veku (t j.ze by som mala podmienku, ze mi nepridelia dieta starsie ako napr.3 roky). Je to mozne? Dakujem.
Tomáš (18.7.2017, 23:24:20) Odpovedz Odpovedz
Hladam pracu
Dobrý deň. Som zo Zlatých Moraviec a hladám v okoli pracu profi- rodica Prosim ozvite sa na t.c. 0902 134 450 prax 9 rokov ako profirodic
Hanka (10.7.2017, 17:38:57) Odpovedz Odpovedz
Hľadá sa profesionálny rodič
Ahojte. Hľadá sa profesionálny rodič z okolia Kežmarku alebo Popradu. (do 30 km od Kežmarku) Pre viac informácií píšte e-mail : hanka32@post.sk
Lucia (7.7.2017, 3:58:54) Odpovedz Odpovedz
Pestunska starostlivost
Dobry den chcela by som si zobrat dieta do pestunskej starostlivosti, co vsetko musim splnat ake poziadavky a kolko trvaju asi vybavovačky kym sa dieta dostane z domova do rodiny
Viktor Blaho (22.5.2017, 17:29:17) Odpovedz Odpovedz
Re: Je to správne
Dobrý deň! No neviem si dosť dobre predstaviť, že čo by ste robili ako profesionálny rodič bez detí. Pokiaľ detský domov nemá vo výhľade ďalšie deti, nebolo by ekonomické držať prázdnu profesionálnu rodinu, pretože táto by odčerpávala finančné prostriedky tam, kde deti sú. Či ako ste si to predstavovali? Na Vašu druhú otázku existuje jednoduchá odpoveď. Ak sa vedenie detského domova spoľahne na profesionálneho rodiča a dohodne sa s profesionálnym rodičom, môže mu posunúť kompetencie ohľadom stretnutia sa detí s biologickou rodinou. Ak s tým profesionálny rodič nesúhlasí, pretože sa na to z rôznych príčin necíti, k takejto dohode nemusí dôjsť. Nie je vždy totiž nutné, aby zakaždým, keď ku takémuto stretnutiu dôjde, boli prítomné aj ďalšie osoby. No a čo sa týka tretej otázky, podľa mňa, nie je šťastným riešením nútiť profesionálneho rodiča aby si zobral ďalšie dieťa, aj napriek tomu, že sa na to necíti. Chápem, že detský domov ku tomu nútia ekonomické dôvody, ale čo potom, keď rodina dieťa nezvládne a nebodaj sa aj niečo stane. Je veľa príčin, prečo nie je vhodné v jednej profi rodine miešať viac detí v rôznom veku, s rôznym pohlavím, s rôznou históriou vývinu alebo rôznymi poruchami, či rôznymi schopnosťami alebo aj špeciálnymi neschopnosťami a pod. Platí to aj opačne, keby rodič aj chcel zobrať si také alebo onaké dieťa, vedenie musí korigovať, či je to vhodné alebo nie. Spoločná moja odpoveď na všetky otázky. Výchova deti v profesionálnej rodine je dynamický proces s rôznymi farebnými odtieňmi. Nedá sa všetko "zaškatuľkovať" do jednej šablóny, preto sa kompetentní odborníci detského domova rozhodnú raz tak, inokedy úplne opačne.
Iveta (17.5.2017, 13:42:25) Odpovedz Odpovedz
Je to správne
Dobrý deň, robím už šiesty rok v detskom domove prof. rodiča mám otázku je v poriadku ak Vám dieťa odíde do pestúnstva alebo do adopcie aby ste dostal výpoveď nakoľko nie je vo vyhliadke žiadne iné dieťa ale ak príde tak Vás zavolajú (podotýkam máme nové vedenie DD ) ja si myslím že zo strany DD je to obyčajná vypočítavosť - šikana prof. rodič robí pod tlakom čo bude až raz odíde dieťa ktoré má. Ešte jednu otázku mám ohľadom stretávania sa biologickej rodiny a detí ktoré má ako prof. rodič, vedenie sa dohodlo že by som, si mohla tieto stretnutia sama organizovať ba aj správy písať z tohoto stretnutia je to v poriadku - načo sú nám potom sociálne pracovníčky a psychológovia v detských domovoch. Posledná otázka je v zákone niekde definované koľko krát môžu rodičia navštíviť do mesiaca dieťa...nakoľko zas podmienka od vedenia stačilo by tak raz za mesiac. Stále ma napadajú nové otázky ale toto je už ozaj posledná môže vedenie DD prinútiť prof. rodiča aby si zobral viac deti keď sa na to necíti ale nie je to o tom že by niekedy už nemal viac ako jedno dieťa.prof. rodič totižto vie argumentovať že prečo nie...Ďakujem
Iveta (2.5.2017, 18:30:29) Odpovedz Odpovedz
Re: Pestunska starostlivost.
Dobrý deň, ak máte záujem o pestúnsku starostlivosť nepotrebujete mať maturitu. Stačí, ak máte primerané bývanie aj s priestorom pre nové dieťa, ktoré prijmete do pestúnstva, veľa trpezlivosti a chuti pomáhať...:)
Gabriela (1.5.2017, 14:59:42) Odpovedz Odpovedz
Pestunska starostlivost.
Dobry den .Chcela by som sa spytat ,ak nemam maturitu a chcem si vziat dieta do starostlivosti,ake poziadavky musim splnat?Mi sme manzelia a zvazovali sme o tom.Dakujem.
Silvia Pančíková (26.4.2017, 11:33:30) Odpovedz Odpovedz
Re: Profesionálnych rodič
Dobrý deň Janka, pýtate sa nás či môžete vykonávať prácu profesionálneho rodiča aj keď žijete sama bez partnera.Na prácu profesionálneho rodiča nie je podmienka žiť v manželstve, môžete ju teda vykonávať aj sama. Dôležité je absolvovať prípravu na profesionálne rodičovstvo, po ktorej sa sama rozhodnete či nebude pre Vás náročné starať sa o deti, ktoré si vyžadujú špeciálnu starostlivosť popri Vašom vlastnom dieťati.
Janka (21.4.2017, 19:04:58) Odpovedz Odpovedz
Profesionálnych rodič
Dobrý deň, chcem sa opýtate ci sa môže stať profi.rodič aj taký človek,čo žije sám bez druha-manžela. Mala by som záujem,ale žijem sama s 5 ročným synom. Ďakujem vopred za odpoveď.
Viktor Blaho (2.4.2017, 23:15:42) Odpovedz Odpovedz
Re: ahojte :)
Áno, podľa súčasného zákona všade.
Anna (2.4.2017, 19:28:05) Odpovedz Odpovedz
ahojte :)
chcela by som sa stat profi rodicom je vsade podmienka maturita?
Viktor Blaho (31.3.2017, 23:27:24) Odpovedz Odpovedz
Re: profi. rodičovstvo a pestúnstvo
Pestúnska rodina má pred profesionálnou rodinou určite prioritu. Treba si však uvedomiť, že aj umiestňovanie detí do pestúnskej starostlivosti sa riadi určitými pravidlami. Ak by sa to dialo tak, že budúci pestún si najprv zoberie dieťa do profesionálnej rodiny, a potom sa chce pre toto dieťa stať pestúnom, považuje sa to za špekuláciu z rôznych pohľadov. Ja neverím, že takéto špekulácie sa môžu diať, ale takýto názor tu je. Ja si skôr myslím, že profesionálny rodič sa nevedel rozhodnúť, že či chce dieťa do profesionálnej alebo pestúnskej rodiny. Verím aj tomu, že medzi profesionálnym rodičom a dieťaťom sa vzťah prehĺbi natoľko, alebo preskočí silnejšia iskra, ktorá núti profirodiča zobrať si práve toto dieťa do pestúnskej starostlivosti alebo až osvojenia. Neumožnenie rozvinutia tohto vzťahu, zvlášť, keď medzi profesionálnym rodičom a dieťaťom sa tento vzťah buduje už dlhšiu dobu je sabotáž náhradnej rodinnej starostlivosti zo strany úradov. V tomto prípade sa tu bijú na jednej strane pravidlá umiestňovania detí do náhradnej rodinnej starostlivosti, na druhej strane s inými prioritami týchto istých pravidiel, dá sa to považovať aj za porušovanie princípu najlepšieho záujmu dieťaťa, ktoré sú obsiahnuté v rôznych ďalších aj medzinárodných normách. Tento problém by dokázala vyriešiť ďalšia norma, ktorá by stanovila, že za akých podmienok sa môže profesionálny rodič stať pestúnom dieťaťu, o ktoré sa staral doteraz, samozrejme aj tu je prioritou najlepší záujem dieťaťa. Pokiaľ sa tak nestane, bude to vždy len o ľuďoch - sociálnych pracovníkoch, riaditeľoch detských domovov, sudcoch, ktorí najlepší záujem dieťaťa uvidia z rôznych pohľadov a zoberú ho viac alebo menej vážne. Podľa mňa, ak je PR presvedčený, že chce dieťa, ktoré má v profesionálnej rodine do pestúnskej starostlivosti a je to podložené aj dlhodobejším vzťahom, ten sa môže rátať na roky ale aj na mesiace, má vo svojom presvedčení zotrvať.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   Pridaj príspevok Pridaj príspevok

DETSKÉ CENTRUM
SLOVENSKO

prvá slovenská spoločnosť 
pre pomoc deťom 
v náhradnej starostlivosti

dcded_230


Kontakt:


Detské centrum Slovensko
Child Centre Slovakia


K. Sidora 134
034 01 Ružomberok
Slovak Republic


GEO Location:

Lat. 49.066357 Long. 19.300817


tel. +421 44 43 41 636

fax +421 44 43 41 636

mobil +421 903 731 750

e-mail: detskecentrum(zavinac)detskecentrum.sk

 

Bankové spojenie:


VÚB 294547342/0200
BIC (SWIFT): SUBASKBX 
IBAN: SK7502000000000294547342

 

TATRA BANKA 2928876551/1100

BIC (SWIFT): TATRSKBX

IBAN: SK57 1100 0000 0029 2887 6551

 

IČO: 30226112

DIČ: 2020589098


Právna forma:
občianske združenie registrované Ministerstvom vnútra SR pod č. VVS/1-900/90-3487 dňa 15. 2.1991

 

najstaršia mimovládna, nezisková, dobrovoľnícka organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, pre pomoc a podporu deťom žijúcim v detských domovoch a v rodinných formách náhradnej starostlivosti, formujúca sa od roku 1979,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie14032/2006-I/21AK,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie prípravy profesionálnych náhradných rodičov, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie 14032/2006-I/21AK.


Dr.Oetker, s.r.o.

    generálny partner

    pre aktivity v prospech pomoci deťom
    v náhradných rodinách

droetker_282

 

 


• partneri pokračovanie •

 

 

 

Spolupracujúce organizácie:Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR


 

 

upsvar_logo_286

 

 

 

logozznded_280

 

logo_anr_125

 

Asociácia náhradných rodín

 

 

Dokumenty

Zákon o rodine

Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov ...,

 

Vyhláška MPSVaR SR č. 103/2018 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Zákonník práce

 

Program Centra pre deti a rodiny Detského centra Slovensko

Stanovy DC-SK

 

Platné pravidlá pretekov turistickej zdatnosti pre deti a mládež z detských domovov v SR zo 6. 5.2019


Kultúrno - poznávacia činnosť pre preteky turistickej zdatnosti detí a mládeže z detských domovov v roku 2019

 

 

 

2%

KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANEValid XHTML 1.0! Valid CSS!