DETSKÉ CENTRUM SLOVENSKO je najstaršou dobrovoľníckou organizáciou tohto druhu na Slovensku, ktorej kolektív sa začal formovať od roku 1979.
V roku 1981 založil kolektív priateľov tradíciu Letných táborových stretnutí detí z detských domovov, pre až 1700 detí ročne. V súčasnosti Detské centrum Slovensko organizuje letné tábory prioritne pre deti z rôznych foriem náhradných rodín pre cca 300 detí.
V roku 1983 založil kolektív priateľov tradíciu celoslovenských zimných a letných športových podujatí pre deti z detských domovov - zjazdové preteky, preteky v behu na lyžiach, štafety v behu na lyžiach, plavecké preteky, šachový turnaj, preteky turistickej zdatnosti, stolný tenis a futbal.
V roku 1990 založil kolektív priateľov Detské centrum, prvú slovenskú spoločnosť pre pomoc deťom v náhradnej starostlivosti.
V roku 1994 založilo Detské centrum prvé Krízové centrum pre mládež pomáhajúce mladým ľuďom, vychovaným v detských domovoch, pripraviť sa na samostatný život v spoločnosti.
V roku 1999 založilo Detské centrum prvý neštátny virtuálny detský domov NÁHRADNÉ RODINY DC, ktorý mal dennú kapacitu 41 detí, dnes 51 detí priamo v 16-tich profesionálnych náhradných nefalšovaných rodinách a v jednej diagnostickej skupine zameranej najmä na výchovné opatrenia uložené súdom, na vyšetrenia detí pred ich umiestnením do rôznych foriem náhradnej starostlivosti alebo naspäť do vlastnej rodiny a pre deti na základe dohody s ich rodičom ak potrebujú psycho-sociálnu pomoc.
Od roku 2006 Detské centrum vykonáva akreditovanú povinnú prípravu profesionálnych rodičov nie len pre svoje potreby ale aj pre potreby ostaných detských domovov.
V júni 2008 bolo občianske združenie DETSKÉ CENTRUM - Spoločnosť pre pomoc deťom v SR, odkázaným na náhradnú výchovu, premenované na DETSKÉ CENTRUM. Názov označuje prvú slovenskú spoločnosť pre pomoc deťom v náhradnej starostlivosti. V marci 2014 bol názov DETSKÉ CENTRUM opäť zmenený z dôvodu aby bol zdôraznený jeho nadregionálny rozmer na DETSKÉ CENTRUM SLOVENSKO.
Hlavným cieľom Detského centra Slovensko do budúcnosti je dať náhradnú rodinu čo najväčšiemu počtu odkázaných detí, aby tiež mohli mať láskavú mamu a otca, samozrejme so snahou navrátiť im predovšetkým vlastných rodičov.
.jpg)
Detské centrum Slovensko, resp. jeho niektorí dobrovoľníci a zamestnanci obdržali počas dvanásťročnej praxe významné ocenenia - PaedDr. Viktor Blaho bol ako hlavný laureát ocenený z rúk podpredsedu NR SR Bélu Bugára Cenou Slovenskej humanitnej rady DAR ROKA 2000, za prejav ľudskosti a pomoci blížnemu, preukázaný konkrétnym činom a profesionálnu náhradnú matku Detského centra pani Danku Šamíkovú vyznamenal prezident SR v roku 2005 a odovzdal jej Pribinov kríž III. triedy za niekoľkoročnú starostlivosť o deti odkázané na náhradnú výchovu, počas ktorej vychovala so svojim manželom a ďalej vychováva spolu viac ako 20 detí. Boli to v histórii SR zatiaľ prvé a do dnes aj posledné ocenenia za náhradnú starostlivosť. <<Čítajte viac "Taká normálna rodinka".>>

DETSKÉ CENTRUM SLOVENSKO je vlastníkom kombinovanej ochrannej známky na logo a názov Detské centrum, zapísanej v registri na Úrade priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky pod číslom 193061.
Detské centrum Slovensko je členom SLOVENSKEJ HUMANITNEJ RADY a členom ZDRUŽENIA ZÁSTUPCOV NEŠTÁTNYCH DETSKÝCH DOMOVOV V SR, kde má zastúpenie aj vo výbore tohto združenia. Prezident Detského centra Slovensko PaedDr. Viktor Blaho bol zakladateľom tohto združenia a od roku 2006 jeho prvým predsedom. DETSKÉ CENTRUM na poštovej známke
Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR vydalo dňa 1. 6. 1998 príležitostnú poštovú známku Detské centrum (Spoločnosť pre pomoc deťom v SR, odkázaným na náhradnú výchovu) s nominálnou hodnotou 3 Sk. Detské centrum Katalógové číslo: 151 Ilustračný motív na známke: Lívia Mereničová(11-ročná) Autor loga Detského centra: Pavol Rusko Grafická úprava a rytina známky: Martin Činovský Deň vydania: 1. 6. 1998 Tlačiareň: Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha, Česká republika Technika tlače: rotačná oceľotlač v kombinácii s hĺbkotlačou Náklad známok: 3 435 000 ks
Autor motívu na FDC: Ivana Arbetová (9-ročná) Návrh na pečiatku: Martin Činovský s použitím kresby Zuzky Taščicovej (4-roky) Tlačiareň FDC: Kníhtlač Gerthoffer, Zohor Technika tlače FDC: ofset Náklad FDC: l0 000 ks
Celá emisia používa výtvarné práce detí zo súťaže o návrh na známku. Na známke je maľba Lívie Mereničovej (11-ročnej) zobrazujúca motýľa a dúhu, doplnená o logo Detského centra. Autor grafickej úpravy emisie Martin Činovský, ktorý je súčasne aj rytcom známky.
Viacfarebnú známku o rozmeroch obrazovej časti 23 x 30 mm (na výšku) vytlačila Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s., technikou rotačnej oceľotlače v kombinácii s hĺbkotlačou na tlačových listoch po 50 známkach .
Súčasne bola vydaná obálka prvého dňa vydania vrátane príležitostnej pečiatky s domicilom Ružomberok. Na FDC je maľba Ivany Arbetovej (9-ročnej) zobrazujúca rozprávkový strom. Na pečiatke je kresba dievčatka (autorka kresby Zuzka Taščicová, 4-ročná). FDC vytlačila tlačiareň Kníhtlač Gerthoffer, Zohor 4-farebným ofsetom.
Známka platí v tuzemskom i medzinárodnom poštovom styku od 1. 6. 1998 až do odvolania.
Ďalšie informácie na: Katalóg poštových známok
|