Detské centrum Detské centrum Základné informácie Projekty DC Plán
podujatí
Pomôžte
nám
Ďakujeme
za pomoc
Archív Diskusia
Detské centrum Diskusia > Koniec detských domovov? SK   I   EN   I   PL   I   DE   I   FR
Späť
Detské centrum

Mapa stránky

Vyhľadávanie

INTRANET DC
Koniec detských domovov? Vytlač článok Vytlač článok

Národná rada SR na schôdzi č. 26. zo 6. 2.2018 s platnosťou od 1. apríla 2018 rozhodla o zmene názvu "Detský domov" na "Centrum pre deti a rodiny"


Určite nejde o okamžitý zánik detských domovov a nie ani len o zmenu názvu. Ide o zásadnú zmenu zákona o sociálno právnej ochrane detí a sociálnej kuratele, ktorej hlavným cieľom je udržať deti pri maximálnej podpore v biologickej rodine, čím by mal významne klesnúť aj počet detí na pobyte v ústavnej starostlivosti. Podľa mňa je to logický krok zdokonaľovania už nie len náhradnej starostlivosti ako doteraz ale najmä dôslednejšej sociálno právnej ochrany detí v Slovenskej republike s dôrazom na maximálnu podporu foriem sociálnej práce, ktorých cieľom je udržať deti vo vlastnej biologickej rodine.

 

Myslíte si, že to bol správny krok?

 

Pôvodný názov diskusie do 6. 2.2018 bol: "Myslíte si, že detské domovy treba postupne rušiť?"

 

 


 

Na Vaše otázky za DC-SK budú odpovedať:

 

vblprezident_180_225

PaedDr. Viktor Blaho, prezident(e-mail code)detskecentrum.sk

prezident DC-SK

 



PhDr. Silvia Pančíková, pancikova(e-mail code)detskecentrum.sk,

riaditeľka pobytových opatrení CDR DC-SK,

 

sona_100_290

Mgr. et Bc. Soňa Balážová, psycholog(e-mail code)detskecentrum.sk,
psychológ CDR DC-SK,

 

 

 

Očakávame tiež, že do diskusie sa zapoja aj ďalší navštevníci tejto  stránky, či to už budú odborníci v danej tématike, profesionálni a iní náhradní rodičia alebo aj laická verejnosť.

 

E-mailová adresa diskutujúceho (ak ju diskutujúci uvedie), je prístupná, keď kliknete v diskusnom príspevku na jeho meno!

 

 

2% KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANE

 

1   2   3   4   Pridaj príspevok Pridaj príspevok
Viktor Blaho (31.10.2010, 22:37:04) Odpovedz Odpovedz
Re: Detské domovy treba postupne zrušiť
Áno, problémy tu sú a treba ich riešiť. Dnes napríklad máme aj profesionálne rodiny, ktoré majú viac ako šesť detí v náhradnej starostlivosti. Ďalší súrodenec do rodiny predsa musí mať vyššiu hodnotu ako nejaká iracionálna právna norma, ktorá sa dá bez väčších problémov zmeniť. Podľa mňa, vyššiu hodnotu má aj výchova viacerých súrodencov v dvoch náhradných rodinách, ako ich 18 ročný pobyt v detskom domove, samozrejme po vyčerpaní všetkých možností umiestniť ich do jednej rodiny. Tento problém viacerých súrodencov by vyriešila aj samostatná skupina, kde by za výchovu zodpovedali manželia, ktorí so skupinou aj bývajú. Aj tento model tu donedávna fungoval a bol by fungoval po určitých nevyhnutných úpravách aj ďalej, pokiaľ by nebola zaúradovala nekompetentnosť a neodbornosť v rozhodovaní o osude takýchto skupín. Všetko sú to len technické riešenia, ktoré nás nemôžu odradiť od maximálnej snahy, aby každé dieťa malo svoju rodinu. Nemyslím tým v žiadnom prípade takú rodinu akou jej "kamufláž" v podobe detského domova rodinného typu, ako sa niektoré detské domovy so skupinovou výchovou s obľubou označujú, pretože tie sa k rodine ani len nepriblížia. Deti s poruchami správania ("skôr s problémami v správaní")predstavujú tiež určitý problém pri ich umiestňovaní do náhradných rodín (nerozlišujem, či pestúnskych alebo profesionálnych). Tento problém je ešte umocňovaný aj povrchnou diagnostikou porúch správania v detských domovoch, ktorá je často založená na neschopnosti vychovávateľa zvládnuť viac - či menej hyperaktívne či hypoaktívne dieťa s nahromadenými problémami z dlhodobej psychickej deprivácie, zapríčinenej či už nefunkčnosťou biologickej rodiny alebo dlhodobým odlúčením od vlastnej rodiny v málo podnetnom, citovo chudobnom prostredí detského domova. Takýchto detí je v detských domovoch asi najviac. Práve týmto deťom by podľa mňa prospelo, keby boli umiestnené neodkladne do profesionálnej rodiny, a takéto rodiny tiež máme. Samozrejme okrem takýchto problémov v správaní sú tu aj ťažké poruchy správania, ktoré ešte aj v kombinácii s duševnou poruchou predstavujú vážny problém existencie takéhoto dieťaťa, či už vo vlastnej alebo náhradnej rodine. Toto je však už extrém, ktorý treba riešiť aj krajnými prostriedkami. Zrejme práve tu je na mieste hovoriť o tom, že síce každé dieťa potrebuje rodinu ale nie každé dieťa je vhodné aby žilo v rodine, a najmä tu je opodstatnenosť špecializovanej ústavnej starostlivosti.
Katarína Jachymová (29.10.2010, 15:41:45) Odpovedz Odpovedz
Detské domovy treba postupne zrušiť
Dobrý deň, dovolím si prispieť niekoľkými názormi do tejto veľmi aktuálnej diskusie. V skutočnosti súhlasím so základnou myšlienkou, aj s názormi doteraz diskutujúcich. Keďže pracujem v tejto oblasti, chcem sa podeliť s tým, aké v tom vidím problémy. Nechcem byť vnímaná ako človek, ktorý poukazuje na to prečo sa to nedá, len chcem - aj sama pre seba - poznať východiská. Ako prvý "kameň úrazu" vidím veľké súrodenecké skupiny detí, ktoré sa nachádzajú v zariadeniach. Keďže profesionálny rodič môže prijať 2-3 deti, manželský pár max. 6, čo s takouto skupinou, najmä keď o každý rok je ďalší prírastok? Je to jeden z nasilnejších argumentov detských domovov, prečo deti ostávajú v domove dlho. Ďalší problém vidím v identite rómskych detí. Ja som najradšej - po dlhoročných skúsenostiach - keď rómske dieťa ide do rómskej náhradnej rodiny. Zatiaľ som sa nestretla s rómskym záujemcom o profesionálne rodičovstvo (netvrdím, že nie sú). Možno je problém v tom, že ako vzdelanie sa požaduje minimálne maturita. Umiestniť malé dieťa do profesionálnej rodiny je fajn. Keď však vyrastá, začnú problémy a profesionálni rodičia to nemusia zvládať. Vrátia dieťa? Ale kam? Možno som skeptická (ale pripomínam dlhoročné skúsenosti), ale s dieťaťom s problémami v správaní si ťažko poradí aj tím odborníkov, aj profesionálny rodič, hoci vzdelaním špeciálny pedagóg. Osobne poznám profesionálnych rodičov, ktorí sa po "nájazde" dvoch odrastených súrodencov skoro zrútili, keď im začali postupne demolovať dom, ktorý si zrekonštruovali, aby mali prijaté deti optimálne podmienky pre svoj osobnostný rast. S veľkou ľútosťou sa s nimi museli rozlúčiť. Deti sa vrátili do domova a prišli ďalšie, ktoré už ostali. Vo väčej súrodeneckej skupine sa takmer vždy 1-2 deti javia ako problémové. Tak tie sa vrátia a ostanú len tí "dobrí"? Možno to priamo nesúvisí s danou témou, ale chcem pripomenúť zásadu nerozdeľovania súrodencov. Neviem, či je väčšie zlo oddeliť deti, ktoré majú šancu vyrastať v náhradnej rodine, alebo celú súrodeneckú skupinu držať pokope a nedať šancu ani jednému z nich? Takže to zrušenie detských domovov skutočne vidím ako veľmi, veľmi pomalý proces. Musím sa priznať, že práve čítam knihu Terezy Boučkovej, Rok kohouta. Naozaj veľmi poučné čítanie pre ľudí, ktorí veria, že ak dieťa vyrastá od narodenia v náhradnej rodine, má všestrannú starostlivosť, láskyplné prostredie a výborné podmienky na to, aby sa stalo dobrým človekom a nepodarí sa to... Zase na druhej strane poznám niekoľko náhradných rodičov, ktorí vychovávajú prijaté dieťa (pomáhala som pri sprostredkovaní NRS) a je to dobré.
margot (25.10.2010, 13:23:09) Odpovedz Odpovedz
Nemám slov........
Ja osobne si myslím,že by sa detké domovy mohli postupne vyprázdniť .To by bolo najideálnejšie, ale takýmto systémom ako to beží na Slovensku, kde detske domovy nedavaju volne deti do databyzy ,aby im mohli pestuni dať nový domov to asi tak rýchlo nebude.Neviem ako dlho to všetko v skutočnosti prebieha,sme tiež čakateľmi sme rok po priprave a len raz sa nam zatialmozvali.Neviem,či sme my naročni alebo naozaj sa už tie detské domovy začali vyprazdňovať.Preto si myslím,že veľakrát sú zákony postavené nie v prospech detí.Poznám jednu prof.matku stara sa o male dietatko od dvoch mes. ma už momentálne 9 mesiacov a hovorila,že ešte stále neboli žiadny pestuni pozrieť.Na adopciu tiež nejde.Tak?Ako to vlastne všetko je?Nechápem!Alebo tomu nerozumiem?Ale my sme trpezlivý a čakáme.......Podľa mňa je to niečo uplne ine žiť v rodine,aj keď skromnejšie a s láskou ako v detskom domove bez istoty pohladenia pochopenia a bez lásky rodičov.
Róbert Vessa (14.10.2010, 1:22:30) Odpovedz Odpovedz
Re: ...ako vyliečiť zhubný nádor !?
Ahojte priatelia, Nedalo mi nezapojiť sa do tak zaujímavej, roky aktuálnej témy ako sú detské domovy a ich nekonečné rušenie.Aspoň si v tých pár riadkoch pustím trošku žilou a možno sa mi uľaví. Keď sa obzriem spätne a hľadím kam mi pamäť dovidí , tak len za tých 30 rokov sa v detských domovov okrem makeupu , ktorým sa zakrývajú vrásky starého a chorého psíka vlastne nič významné a účinné nezmenilo. Ach áno , krivdil by som náš psík dostal nové zuby - protézu v podobe tzv. transformácie DD na rodinné typy. Zriadili sa vtedy kuchynky a vychovávateľ robí odvtedy všetko, len nie to čo má v prvom rade ako hlavné - vychovávať. Česť výnimkám , ale tie predsa potvrdzujú pravidlo. Tu by sa ďalej dalo veľa písať ale to už sa mi nechce a nakoniec to všetci dobre poznáme. Pýtam sa však a nech mi niekto prosím odpovie , čo bráni tomuto štátu , vláde urobiť účinné jasné opatrenia, aby postupne klasické DD zanikli.? Je predsa všeobecne známe a určite analýzami dokázané aké je nákladné, neefektívne udržiavať prevádzku a fungovanie tohoto starého a nevyliečiteľne chorého typu náhradnej starostlivosti. A to ani nehovorím o tom najpodstatnejšom a to je význam , úloha , poslanie detského domova. Áno psík je verný priateľ človeka a všestranný pomocník . Tento náš však už dávno nie je, má nevyliečiteľný nádor. Píšu o tom štatistiky , vidíme , počúvame a nakoniec každý z nás pozná desiatky stroskotaných osudov detí na ulici neschopných postarať sa o seba. A keď na nohách , tak len veľmi zložito často s cudzou pomocou bez možnosti nájsť útočisko vo vlastnej rodine. Detský domov postráda min. 3 dôležité momenty - reálny svet, intímnu atmosféru rodiny a pozornosť. Výsledok ? Dieťa žije v METRIXE a stáva sa produktom s diagnózou "domovák"! Možno trochu tvrdé, ale pravda. Toto predsa nechceme. Pred časom som počúval v rádiu zaujímavý štatistický údaj , že na Slovensku je v rôznych formách náhradnej starostlivosti umiestnených viac ako 14 tis. detí a v DD bezmála 6 tis. Je dobré a super , že počet detí v náhradných rodinách rastie , no prečo teda počet detí v DD neklesá !? V tejto súvislosti existuje ďalší veľký problém a to je prevencia. Prevencia v ohrozených rodinách a tak často spomínaná sanácia rodín. Len slová. Poznáme z praxe že úrad disponuje s 2-3 mi soc prac. a tí sa starajú zhruba o 80-100 rodín. Ak chodia do terénu tak len spojmi ,lebo auto sa im dostane tak raz za mesiac. Za mesiac nemajú šancu ani len obísť tieto rodiny , nie to s nimi intenzívne pracovať. Sú to často šikovný ľudia na správnych miestach, len majú zviazané ruky.Potom sa čudujeme že sa DD stále napĺňajú. Je to všetko časovaná bomba. Určite ste už počuli, že niektoré formy zhubných nádorov sa liečia spôsobom, že sa prerušením dôležitých ciev zamedzí prísun živín do nádoru. Zaujímavé a preto som presvedčený, že keby sa niekoľko násobne posilnili rady terénnych pracovníkov , mali k dispozícii autá , prostriedky a kompetencie, naliali sa peniaze do systému jednoducho keby účinne fungoval preventívny program ,tak sa nám DD nenapĺňajú. Nádor by prestal rásť a obrovské financie ,ktoré sa vyhadzovali na neúčinnú liečbu sa ušetria a tak môžu postupne presmerovať k náhradným rodinám. Viem asi to vidím veľmi jednoducho... A čo ten psík? ...ten nech ide konečne do .... večných lovíšť. Robson
Jano (13.10.2010, 0:33:39) Odpovedz Odpovedz
Chovanci DD - budúci bezdomovci
Existujú štatistické údaje, podľa ktorých 50% chovancov DD sa v reálnom svete uchytí, ale končia v komerčných ubytovniach, čo je opäť iba jedna z kategórií bezdomovcov. V Čechách sa neuchytí dokonca 75% chovancov, a z tých, čo sa uchytia, 50% pácha trestnú činnosť. Ďalší údaj reflektuje vzdelanostnú úroveň chovancov - 20% so základným vzdelaním, čo je veľmi optimistický odhad. Aj práca s väčšinovým – rómskym – etnikom je v detských domovoch veľmi obtiažna a neefektívna, keď posun v mentalite nastáva iba u malého množstva z nich. Podľa mňa tu môže efektívnejšie pomôcť len výchova takýchto detí v rodine, ktorá ich lepšie pripraví na samostatný život.
Viktor Blaho (7.10.2010, 22:16:59) Odpovedz Odpovedz
Nápad
Alebo máte aj iný nápad ako by to išlo? Môžete sa s nami podeliť aj s návrhmi na vylepšenie zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratale. Ďakujeme!
1   2   3   4   Pridaj príspevok Pridaj príspevok


DETSKÉ CENTRUM
SLOVENSKO

prvá slovenská spoločnosť 
pre pomoc deťom 
v náhradnej starostlivosti

dcded_230


Kontakt:


Detské centrum Slovensko
Child Centre Slovakia


K. Sidora 134
034 01 Ružomberok
Slovak Republic


GEO Location:

Lat. 49.066357 Long. 19.300817


tel. +421 44 43 41 636

fax +421 44 43 41 636

mobil +421 903 731 750

e-mail: detskecentrum(zavinac)detskecentrum.sk

 

Bankové spojenie:


VÚB 294547342/0200
BIC (SWIFT): SUBASKBX 
IBAN: SK7502000000000294547342

 

TATRA BANKA 2928876551/1100

BIC (SWIFT): TATRSKBX

IBAN: SK57 1100 0000 0029 2887 6551

 

IČO: 30226112

DIČ: 2020589098


Právna forma:
občianske združenie registrované Ministerstvom vnútra SR pod č. VVS/1-900/90-3487 dňa 15. 2.1991

 

najstaršia mimovládna, nezisková, dobrovoľnícka organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, pre pomoc a podporu deťom žijúcim v detských domovoch a v rodinných formách náhradnej starostlivosti, formujúca sa od roku 1979,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie14032/2006-I/21AK,

držiteľ akreditácie udelenej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na vykonávanie prípravy profesionálnych náhradných rodičov, číslo rozhodnutia o udelení akreditácie 14032/2006-I/21AK.


Dr.Oetker, s.r.o.

    generálny partner

    pre aktivity v prospech pomoci deťom
    v náhradných rodinách

droetker_282

 

 


• partneri pokračovanie •

 

 

 

Spolupracujúce organizácie:



Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR


 

 

upsvar_logo_286

 

 

 

logozznded_280

 

logo_anr_125

 

Asociácia náhradných rodín

 

 

 

 

farlesk_1_150

 

Spoločnosti FARLESK spol. s r. o. ďakujeme za pomoc pri organizácii XXXIX. Táborových stretnutí Detského centra Slovensko

Dokumenty

Zákon o rodine

Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov ...,

 

Vyhláška MPSVaR SR č. 103/2018 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

Zákon o profesionálnych náhradných rodinách

 

Dohovor o právach dieťaťa

 

Zákonník práce

 

Program Centra pre deti a rodiny Detského centra Slovensko

Stanovy DC-SK

 

Platné pravidlá pretekov turistickej zdatnosti pre deti a mládež z detských domovov v SR z 21. 3.2023


Kultúrno - poznávacia činnosť pre preteky turistickej zdatnosti detí a mládeže z detských domovov v roku 2023

 

 

 

2%

KLIKNITE A POUKÁŽTE NÁM 2% Z VAŠEJ DANE



Valid XHTML 1.0! Valid CSS!